В Одесі створять цифрові копії унікальних ювелірних прикрас

ОММОК імені О. В. Блещунова спільно з ГО «Піксельовані реальності» оцифрують туркменські прикраси XIX століттяГромадська організація «Піксельовані реальності» у партнерстві з Одеським муніципальним ...

Додано:
pixelatedrealities

trans-history_film-competition_man-camera-taking-photo-photographer_960x540
В Одесі створять цифрові копії унікальних ювелірних прикрас

ОММОК імені О. В. Блещунова спільно з ГО «Піксельовані реальності» оцифрують туркменські прикраси XIX століття

Громадська організація «Піксельовані реальності» у партнерстві з Одеським муніципальним музеєм особистих колекцій імені О. В. Блещунова розпочинає проєкт дослідження та цифрового збереження унікальної колекції туркменських срібних прикрас XIX століття, що є частиною традиційного жіночого вбрання. Ініціатива покликана підкреслити внесок приватних колекцій та колекціонерів у збереження й популяризацію культурної спадщини, а також забезпечити створення цифрового архіву цих предметів у межах музейного каталогу.

IMG_4268

У рамках проєкту буде створено 3D-моделі 32 прикрас і дитячих амулетів. Після завершення роботи вони стануть доступними в Реєстрі Музейного фонду України для дослідників, студентів та всіх зацікавлених. Проєкт реалізується за підтримки програми House of Europe, яка сприяє цифровізації культурної спадщини. З-поміж 234 заявок було відібрано 15 переможців, серед яких і Музей особистих колекцій імені О. В. Блещунова. Завдяки цьому музею вдалося залучити понад 19 000 євро на реалізацію проєкту: закупівлю обладнання, створення безпечного цифрового сховища та залучення експертних консультацій.

Технічне партнерство і технології

Оптичний сканер для проєкту надав Одеський національний художній музей. Команди музею та ГО «Піксельовані реальності» обмінюються досвідом і розробляють нові формати співпраці для регулярних сканувальних сесій.

Особливої уваги потребує технічна складність оцифрування ювелірних виробів: це блискучі, іноді прозорі об’єкти з дрібними деталями та рухомими частинами. Для досягнення максимальної точності команда планує використати поєднання оптичного 3D-сканування та сучасного алгоритму Gaussian Splatting. Оптичний сканер дозволяє передати складні рельєфи срібла, тоді як фотозйомка — зберегти точність кольорів. Алгоритм Gaussian Splatting забезпечує реалістичну візуалізацію прозорих матеріалів, зокрема самоцвітів і напівдорогоцінного каміння. Такий підхід лише починає застосовуватись у музейній сфері та відкриває нові можливості для цифрового збереження.

Продовження партнерства

Це вже не перший досвід співпраці між партнерами. У 2024 році в межах проєкту «Крихка колекція», присвяченого порцеляні, було оцифровано 50 експонатів. Особливістю роботи стала складність зйомки об’єктів із блискучою поверхнею. Завдяки впровадженню зйомки з кросполяризацією та наполегливості команди вдалося подолати технічні обмеження та створити високоякісні цифрові моделі.

«Цей процес був технічно складним через властивості самих предметів: порцеляна має блискучу поверхню, що потребує застосування зйомки з та без кросполяризації. Тривалість обробки та високі вимоги до якості сканування створювали додаткові операційні виклики як для музею, так і для операторів сканування», — зазначив Федір Бойцов, голова ГО «Піксельовані реальності».

Наукове значення та міжнародна перспектива

Результати проєкту сприятимуть глибшій інтеграції українських музеїв у міжнародну дослідницьку спільноту. Високоточні 3D-моделі дозволять презентувати колекцію світовим науковцям та інституціям, стимулюватимуть міжнародний обмін і розширення професійних зв’язків.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Junior Achievement Ukraine вдруге реалізувала ініціативу Global Money Week

Другий Клас безпеки у Білозерській громаді: від ідеї до реалізації

Схованка синефільської насолоди: програма DOCU/КОРОТКО 2025

Знову майже 100 нових вакансій у громадському секторі за тиждень

Курс, що залишає слід: історія справжніх змін