В Костопільській громаді затвердили соцпаспорт та розглядали результати дослідження щодо інклюзивності та доступності послуг

17 січня в Костопільській громаді Рівненської області відбулося друге засідання робочої групи з питань доступності послуг об’єктів соціальної роботи, міжмуніципального співробітництва, підвищення ...

Изображение JPEG-4D59-8E60-4E-0
В Костопільській громаді затвердили соцпаспорт та розглядали результати дослідження щодо інклюзивності та доступності послуг

17 січня в Костопільській громаді Рівненської області відбулося друге засідання робочої групи з питань доступності послуг об’єктів соціальної роботи, міжмуніципального співробітництва, підвищення рівня інклюзії.​

Учасники засідання обговорили результати розробки соціального паспорта громади за методологією дослідження, проведеного ГО «Фундація «Простір» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». У рамках дослідження було проаналізовано, наскільки доступними та чутливими до конфліктів є послуги об’єктів соціальної роботи в громаді,а також стан планування подальшої діяльності із застосування отриманих даних.

Изображение JPEG-4D59-8E60-4E-17

Оцінка доступності послуг для мешканців Костопільської громади показує, що різні види послуг вважаються різними групами респондентів як повністю доступними. Зокрема, соціальні послуги вважаються повністю доступними для 14% респондентів, адміністративні – для 15%, екстрені служби (швидка / ДСНС) – для 27%, медичні послуги – для 22%, банківські послуги – для 38%, поліції – для 24%, поштові послуги – для 42%, послуги культурного розвитку та дозвілля – для 47%.

У контексті доступності для осіб з інвалідністю, соціальні та адміністративні послуги рівнодоступними вважають 40% респондентів, екстрені служби – 57%, медичні послуги – 56%, банківські послуги– 50%, поліції – 55%, поштові послуги – 55%, послуги культурного розвитку та дозвілля – 47%.

Знімок екрана 2024-01-17 о 10.36.52

Третина респондентів (30%) вказали на наявність перепон щодо доступності послуг для населення громади, а 39% вважають відповідь на це питання складною. Серед часто згадуваних перепон визначають непристосованість закладів для обслуговування осіб з інвалідністю, транспортні / логістичні проблеми, обмежені фінансові можливості громади та слабку матеріальну базу, включаючи недостатнє технічне обладнання.

За результатами дослідження у громаді зафіксовано конфлікти, що впливають на соціально-економічний розвиток (про це зазначили 67% респондентів). До факторів, які відчуваються як причини напруги, віднесли:

«Мовні відмінності» вважаються середнім чинником напруги для 16% респондентів, і лише 4% вважають його високим;
«Ухилення чоловіків призовного віку від військової служби» має середній рівень напруги, на думку 20% респондентів, при цьому 26% вважають його високим;
«Неприйнятна соціальна поведінка» спричинює середню напругу для 19% респондентів і високу – на думку 11%.

Ці дані вказують на наявність актуальних соціально-економічних викликів у громаді та необхідність розробки програм для подолання конфліктів, сприяння соціальній інтеграції та забезпечення сталого інклюзивного розвитку громади.

Знімок екрана 2024-01-17 о 11.04.26

Результати дослідження також вказують на низький рівень участі та залученості громадян до прийняття рішень та вирішення соціальних питань – лише 3% респондентів вказали, що є членами місцевих громадських спілок чи неприбуткових організацій.

Оцінка готовності респондентів об’єднувати зусилля та гуртуватися для вирішення соціальних проблем у середньому складає 7 з 10 балів. Це свідчить про те, що, попри обмежену участь у діяльності місцевих громадських спілок чи організацій, більша частина населення готова брати активну участь у вирішенні громадських питань.

За результатами дослідження було також виявлено, що більшість опитаних респондентів ніколи не беруть участь у засіданнях місцевої ради та не долучаються до роботи консультативно-дорадчих органів (Діаграма 1).

Знімок екрана 2024-01-22 о 19.19.52

Такі показники свідчать про необхідність розвивати та сприяти ініціативам громадянського суспільства, створюючи умови для більшої взаємодії та відкритого обміну ідеями й думками між місцевим населенням та органами влади.

Як зазначила Ганна Борова, радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»: «Завдяки результатам досліджень робоча група може ретельніше спланувати свої місцеві стратегії, політики, програми та проєкти розвитку Костопільської громади для підвищення рівня інклюзії та доступності послуг об’єктів соціальної роботи в громаді. Я рада, що запропонована нами методика надала вже перші результати, її застосували на практиці члени робочої групи та долучили місцеве населення».

IMG_8755 — велике

«Питання доступності соціальних послуг для осіб з інвалідністю, вирішення проблем із працевлаштуванням молоді з інвалідністю є дуже важливим для нашої громади. Тому ми маємо ідею започаткування соціального підприємництва в громаді на базі майстерні. Тож, на мою думку, ці результати дослідження просто необхідно враховувати при розробці й актуалізації стратегії, планів та програм нашої громади», ​– Інна Дупак, голова місцевої ГО «Спілка батьків дітей та молоді з інвалідністю «Сонячний промінь».​

Тож за результатами другого засідання робочої групи:

  • ​затвердили соціальний паспорт громади;
  • ухвалили врахування результатів дослідження в місцевих проєктах та програмах Костопільської територіальної громади, що буде додатково опрацьовано через наступні засідання робочої групи;
  • запланували провести просвітницькі зустрічі працівників об’єктів освіти з експертами Фундації з інклюзії в освіті;
  • продовжити збір даних щодо обґрунтування необхідних закупівель для покращення доступності соціальних послуг у громаді;
  • наступне засідання робочої групи присвятити опрацюванню рекомендації щодо фізичної та архітектурної доступності послуг об’єктів соціальної роботи та проведенню навчання іззастосування пристроєм універсального дизайну технічних експертів Фундації та працівників закладів Костопільської територіальної громади.

Ця зустріч стала важливим кроком для спільного вирішення проблем і покращення якості життя мешканців Костопільської громади. Результати дослідження та соціальний паспорт будуть опубліковані на сайті громади, а ухвалені рішення покладуть основу для подальшого інклюзивного розвитку громади.

Знімок екрана 2024-01-24 о 16.58.17

​****

Цей захід був організований ГО «Фундація «Простір» у рамках гранту «Аналіз доступності, чутливості до конфліктів та перспектив розвитку міжмуніципальних соціальних послуг у пілотних громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії