Білоруські правозахисники: якісних змін ситуації в сфері прав людини не відбулося
Білоруські правозахисні організації публікують узгоджену позицію щодо пріоритетів при визначенні стратегії взаємодії з Білоруссю: Ми, представники правозахисних організацій Білорусі, відзначаємо, ...
Додано:
Громадський Простір
Білоруські правозахисні організації публікують узгоджену позицію щодо пріоритетів при визначенні стратегії взаємодії з Білоруссю:
Ми, представники правозахисних організацій Білорусі, відзначаємо, що незважаючи на деякі позитивні тенденції, які спостерігаються в країні протягом останніх шести місяців, системних змін, спрямованих на якісну зміну ситуації в області прав людини, не відбулося. У зв’язку з цим, вважаємо подальше поліпшення ситуації з правами людини головним пріоритетом як в роботі білоруських правозахисників, так і для міжнародних партнерів при визначенні стратегії взаємодії з Білоруссю.
Ми закликаємо міжнародне співтовариство:
1. Продовжувати міжнародний моніторинг ситуації з правами людини, у тому числі продовживши мандат спецдоповідача ООН щодо ситуації з правами людини в Білорусі.
2. Європейський Союз прийняти у форматі висновку Ради ЄС і оприлюднити план першочергових очікуваних від влади Республіки Білорусь заходів, спрямованих на прогрес в області прав людини в країні. Узгодити з білоруською владою “дорожню карту” з імплементації такого плану, який повинен включати повне співробітництво з механізмами ООН та ОБСЄ і пункти, визначені у відкритому зверненні білоруських правозахисних організацій від 9 грудня 2015 р.:
2.1. Припинення політично мотивованих кримінальних справ стосовно журналіста Олександра Олесина, художників-графістів Максима Пекарського, Вадима Жеромського, В’ячеслава Косінерава і Ярослава Ульяненкова, політика Алеся Михалевича; перегляд у відкритому судовому процесі кримінальної справи стосовно Михайла Перлинового (засновника правозахисної організації “Платформа инавейшэн”); зняття судимості для відновлення громадянських і політичних прав у відношенні колишніх політв’язнів.
2.2. Зняття заборони на в’їзд в країну білоруської правозахисниці Олені Тонкачевій, а також гарантії безпечних умов повернення до Білорусі осіб, які вимушено залишили країну в результаті політичних переслідувань.
2.3. Реєстрація Правозахисного центру “Весна” та інших некомерційних організацій, які звернулись за реєстрацією.
2.4. Припинення переслідування журналістів “Белсат” і “Білоруське радіо “Рація”, інших журналістів, матеріали яких є в зарубіжних ЗМІ, і не перешкоджати здійсненню їх професійної діяльності в країні.
2.5. Введення мораторію на виконання смертних вироків.
2.6. Скасування статті 193.1 Кримінального кодексу Республіки Білорусь, а також заборони на діяльність від імені незареєстрованих організацій.
2.7. Початок планомірної роботи з приведення законодавства Республіки Білорусь в галузі прав людини у відповідність з міжнародними стандартами.
3. Розглядати білоруську правозахисну спільноту як суб’єкт діалогу з прав людини між ЄС і Білоруссю і між США і Білоруссю, і включити його в ці процеси як повноправного партнера.
Білоруські правозахисні організації вважають, що поєднання постійного моніторингу, політичного тиску і об’єднавчого діалогу, який відкриває простір для громадянського суспільства, необхідне для прогресу в сфері прав людини в Білорусі.
ППУ «Офис по правам людей с инвалидностью»
Центр правовой трансформации
ПУ «Белорусский документационного центр»
Просветительско-благотворительное учреждение Комитет Солидарность
Экспертно-правовое общество «Инициатива FORB»
Правозащитный центр «Весна»
ОО «Белорусская ассоциация журналистов»
Белорусский дом прав человека имени Бориса Звозскова
Читайте також: Аналітичний звіт: Ситуація з правами людини в Білорусі в 2015р.
Джерело: Правозахисний центр “Вясна”