У водоймах, які знаходяться нижче від Каховської ГЕС, виявили небезпечні токсичні речовини

Після підриву греблі Каховської ГЕС спостерігалась стрімке підвищення рівня забруднення водних ресурсів, включаючи Чорне море. Початкове забруднення р. Дніпро відбулося вже за кілька годин, і до 8 ...

Додано:
Nastyak

IMAGE 2023-06-30 14:19:57
У водоймах, які знаходяться нижче від Каховської ГЕС, виявили небезпечні токсичні речовини

Після підриву греблі Каховської ГЕС спостерігалась стрімке підвищення рівня забруднення водних ресурсів, включаючи Чорне море. Початкове забруднення р. Дніпро відбулося вже за кілька годин, і до 8 червня 2023 р., забруднення досягло узбережжя Одеси. Відповідно до супутникових даних впродовж першого тижня після виникнення аварійної ситуації забруднені річкові води простяглися до р. Дунай, охопивши більше ніж 7 300 км2 північно-західного шельфу Чорного моря. 

Саме тому Українським науковим центром екології моря (УкрНЦЕМ) за сприяння Юлії Мархель – голови Всеукраїнського молодіжного руху “Let`s Do It Ukraine”, за підтримки волонтерів та за сприянням місцевих органів влади, було здійснено відбір проб води та донних відкладів з річки Дніпро, затоплених територій, та Дніпровсько-Бузького лиману. Проби були оперативно доставлені та проаналізовані в лабораторії УкрНЦЕМ.

Ці проби дозволяють провести аналіз токсичного забруднення, що потрапило до Чорного моря внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС.

ПЕРШІ РЕЗУЛЬТАТИ ПОКАЗАЛИ 

Починаючи від р. Дніпро поблизу м. Херсон, в Дніпровсько-Бузькому лимані, в Чорному морі поблизу м. Очаків та в Одеській затоці показали однакову структуру забруднення. На всіх цих станціях вміст нафтопродуктів, токсичних металів (цинк, кадмій, миш’як) та хлор-органічних сполук перевищує гранично-допустимі концентрації. 

ЧИМ ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО?

Такі метали як цинк та кадмій є токсичними для багатьох видів водних організмів, особливо при високих рівнях концентрацій. Вони можуть впливати на репродуктивні, ростові та інші біологічні процеси у морських організмів. Навіть якщо окремі види можуть витримувати високі рівні міді та цинку, ці метали можуть накопичуватися в ланцюгу харчування, що призводить до ще більших концентрацій в організмах, які знаходяться на верхніх рівнях харчового ланцюга, таких як морські ссавці або люди. Люди, які їдять морепродукти або п’ють воду, що містить високі рівні міді або цинку, можуть зазнавати проблем зі здоров’ям, зокрема проблеми з печінкою, серцем, нирками або нервовою системою.

Такі високотоксичні хлоровані органічні сполуки гептахлору та ПХБ можуть бути небезпечними для  багатьох видів водних організмів, зокрема риб і безхребетних. Вони можуть викликати пошкодження нервової системи, що призводить до паралічу і смерті. Ці забруднювачі мають тенденцію накопичуватися в тканинах організмів, особливо в жирових тканинах. Це означає, що вони можуть накопичуватися в харчовому ланцюзі, викликаючи ще більшу шкоду організмам, які знаходяться на верхніх рівнях харчування, у тому числі і для людини.

ЩО ЗАРАЗ ПОТРІБНО РОБИТИ?

Найбільший екорух країни «Let’s do it Ukraine» закликає усіх мешканців та відвідувачів Херсонського, Миколаївського та Одеського регіону уникати будь-якого контакту із водою у водоймах, в тому числі із Чорним морем.

У жодному разі:

  • не мийте руки у водоймах;
  • не купайтеся у водоймах; 
  • воду з криниці використовуйте лише після термічної обробки не менше 30 хвилин; 
  • не споживайте річкову рибу та морепродукти з цих водойм. 

Поширюйте інформацію на своїх сторінках, надсилайте рідним, друзям, знайомим! Вбережіть себе та свою родину!

Ваше здоровʼя – у ваших руках!

Дізнавайтесь більше на сайті letsdoitukraine.org 

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»