Українці стають опорою для громадянського суспільства

Війна зробила більш видимим громадянське суспільство для українців: неприбуткові організації доставляють гуманітарну допомогу, забезпечують ЗСУ технікою, захищають права переселенців та всіма ...

Додано:
mykhailova.nudge

pexels-startup-stock-photos-7096
Українці стають опорою для громадянського суспільства

Війна зробила більш видимим громадянське суспільство для українців: неприбуткові організації доставляють гуманітарну допомогу, забезпечують ЗСУ технікою, захищають права переселенців та всіма можливими способами допомагають зменшувати негативні наслідки війни. І якщо у 2020 році, 46% українців вважали, що громадський сектор приносить користь країні, то проведене опитування в рік нашої перемоги явно принесе значно більший показник.  

На фоні збільшення довіри громадян до неприбуткових організацій на часі поговорити про інструмент, який допоможе пересічним українцям підтримувати діяльність організацій, які на їхню думку займаються суспільно-корисними справами. Мова про механізм відсоткового відрахування, запровадження якого зараз активно адвокатує ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права в межах Ініціативи секторальної підтримки громадянського суспільства України 

Механізм відсоткового відрахування – це інструмент, що дасть громадянам право розпоряджатися до 2 % від вже сплаченого ними податку на доходи фізичних осіб, А саме – перенаправляти його неприбутковим організаціям, яким довіряють: благодійним, громадським чи релігійним. 
Наразі законопроєкти 7500 та 7501 щодо запровадження  механізму відсоткового відрахування розглядає Верховна Рада. Тим часом представники громадянського суспільства повідомляють: вони готові до законодавчих змін, які допоможуть їм набути фінансової стійкості. 

 

Вахтанг Кіпіані, директор громадської організації «Історична правда» 

Підтримую! «Історична правда» чекає на цей закон! 

Архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря), речник Київської митрополії УПЦ (ПЦУ)

Благодійність – одна з головних біблійних чеснот. В Україні в умовах війни як ніколи стала активною та життєво потрібною волонтерська праця. Серед інших Православна церква України постійно надає гуманітарну допомогу нашим воїнам, людям по всій Україні, особливо в найбільш постраждалих від війни місцях. Запровадження відсоткової філантропії, коли кожен з нас зможе перерахувати частину свого податку на користь релігійної, громадської, благодійної організації, буде додатковим стимулом підтримати неурядовий сектор, який є надійною опорою для країни.

Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР Єднання 

Відсотковий механізм стане одним зі способів підтримати громадські організації, які несуть суспільну користь. Ми знаємо, що громадські організації з’являються там, де є потреба, тож надають соціальні послуги верствам, які їх потребують. Також громадські організації представляють і адвокатують інтереси людей. Вони можуть навіть брати участь в інфраструктурних проєктах, коли громадські організації зводять ті ж дитячі майданчики. Цей механізм стане елементом прямої демократії для громадян. 

Запровадження механізму відсоткового відрахування підтримують і депутати. Громадянське суспільство багато років допомагає державі розв’язувати соціальні проблеми, тож посилення спроможності неприбуткових організацій вигідне всім. 

 

Роман Грищук, народний депутат 

Ідея механізму відсоткового відрахування вже має підтримку у Верховній Раді України. В Україні є дві суперсили: громадянське суспільство, яке тягне Україну вперед у розвитку, і культура підтримки, яка розвивається з шаленою швидкістю. Зокрема, це механізм прямого народовладдя, коли безпосередньо частину свого податку кожен може спрямувати сам відповідно до свого світобачення тій організації, якій більше довіряє.

 

Трохи більше про механізм відсоткового відрахування у числах і цифрах:

Механізм вже успішно працює у багатьох країнах Європи: в Литві, Польщі, Угорщині, Італії, Словаччині, Румунії, а також у Молдові. До речі, в Італії запровадили механізм відсоткового відрахування ще у 1985 році.  

Відсоток податку, який громадяни європейських країн можуть направити на підтримку неприбутковим організаціям різниться від країни до країни. У Польщі це 1%, у Молдові – 2%. Стільки ж планують запровадити і в Україні.  

Досвід нашої сусідки – Польщі – показує більш ніж задовільний результат: у 2004 році, на старті прийняття механізму відсоткового відрахування, лише 80 тисяч поляків довірили 1% свого податку суспільно-корисним неприбутковим організаціям. Але з часом уряд зробив процес зрозумілішим і внаслідок цього все більше поляків почали використовувати механізм  У 2012 році аж 11 мільйонів поляків скористались механізмом відсоткового відрахування і спрямували 1% від сплаченого податку неприбутковим організаціям. А це майже 96 мільйонів євро.  

Якщо 5% населення України буде спрямовувати 2% від вже сплаченого податку організаціям громадянського суспільства, то останні отримають 160 757,1 млн грн. Виглядає, як хороша сума, яку можна спрямувати на добрі справи. При цьому українці не будуть витрачати додаткових грошей із власних гаманців. 

Експерти Центру демократії та верховенства права, який в межах проєкту Ініціативи секторальної підтримки громадянського суспільства України  адвокатує ухвалення законопроєктів щодо механізму відсоткового відрахування, впевнені, що механізм матиме велике значення у післявоєнній відбудові України. 

 

Олеся Холопік, директорка Центру демократії та верховенства права 

Законопроєкти 7500 та 7501 є результатом великої кількості обговорень та міжнародного досвіду. В умовах війни ми бачимо, що громадський сектор є вагомою підтримкою як для військових, так і для громадян в тому, щоб спільно боротися і долати негативні наслідки війни. Ми думаємо про те, щоб підтримувати через цей механізм неприбутковий сектор, який надалі продовжить підтримувати суспільство, військових і всіх громадян

 

У 2020 році, згідно з дослідженням Центру Разумкова, 30% опитаних громадян були готові підтримувати неприбуткові організації через механізм відсоткового відрахування. І хоч сьогодні війна стала важливим маркером ефективності громадянського суспільства, дослідження демонструють, що громадяни готові підтримувати лише ті неприбуткові організації, які: 

  • можуть довести свою фінансову прозорість, 
  • мають чіткий план та стратегію діяльності, 
  • володіють досвідом реалізації суспільних проєктів, надання послуг або допомоги, 
  • є незалежними від впливу політиків або бізнесу.  

На високих стандартах акцентує і Олег Карпенко з «Повернись живим»:  

Це дійсно корисна ініціатива! Ми б хотіли, щоб процес затвердження організацій, які будуть отримувати відсоток від податку громадян був максимально жорстким і з дотриманням всіх умов доброчесності. Тоді механізм відсоткового відрахування буде приносити результати. 

 

Прозорість і ефективна комунікація з громадою допоможуть неприбутковим організаціям отримати фінансову підтримку від українців, а разом з нею – незалежність та неупередженість. Міжнародні фахівці наголошують: чим більш різноманітні джерела фінансування мають неприбуткові організації, тим більш неупередженою стає їхня діяльність.  

Державне фінансування прямо чи опосередковано робить організацію залежною від офіційної позиції Уряду, донорське фінансування та фінансування з боку бізнес-середовища так само накладають певні зобов’язання. Тому тільки відсоткове фінансування від співгромадян може зробити неприбуткову організацію по справжньому вільною, неупередженою та такою, що представляє інтереси безпосередньо українців.

 

 

Пройдіть тест, який покаже, чи готові особисто ви відраховувати частину вашого податку неприбутковим організаціям?

 

 


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Об’єднання зусиль щодо успішної інтеграції людей, які знайшли прихисток у Хмельницькій громаді

Оплачуване стажування для українців в Австрії: деталі нової ініціативи

Освіта — наша суперсила: ключові тези освітнього форуму «Сьогодні заради майбутнього. Освіта у воєнний і післявоєнний час»

В Миколаєві зняли фільм про місто теплого каменю, в якому застигло море

Неля Лавріненко: «Ідея створення арт кімнат для дітей у мене виникла під час активних боїв за Чернігів»

Шацькі посадовці покращували навички з залучення жителів до участі в прийнятті рішень у громаді