У Запоріжжі відбулася презентація книги “Коли не стукають у двері: 25 історій про російську окупацію”

5 лютого, у Запоріжжі відбулася презентація збірника історій, створених очевидцями подій. Захід пройшов в смарт-укритті Палацу культури «Титан» і зібрав літераторів, активістів, представників ...

Додано:
eucci

WhatsApp2025-02-05
У Запоріжжі відбулася презентація книги “Коли не стукають у двері: 25 історій про російську окупацію”
5 лютого, у Запоріжжі відбулася презентація збірника історій, створених очевидцями подій. Захід пройшов в смарт-укритті Палацу культури «Титан» і зібрав літераторів, активістів, представників місцевої влади, переселенців з різних міст Запорізької області, всіх тих, хто цікавиться збереженням правди про війну.

Книга “Коли не стукають у двері”, створення яку ініціював “Східноукраїнський центр громадських ініціатив”, містить 25 особистих історій українців, які пережили окупацію, евакуацію, втрату близьких, полон за всі роки війни, починаючи із 2014. Учасники заходу обговорювали важливість збереження спогадів очевидців та їх роль у донесенні жорстокої правди воєнного стану до світу.

Під час презентації своїми переживаннями поділилися автори книги. Вони наголосили: головна мета видання – показати реальні історії українців та донести неприйнятність життя під російською окупацією.

Першою про свій досвід розповіла Тетяна Черепанова – вчителька української мови. Молода жінка на початку повномасштабного вторгнення перебувала у рідному Бердянську. Сьогодні на презентації вона поділилася емоціями, що переповнювали її у перші дні захоплення міста. Тетяна висловила щиру вдячність всім тим, хто допоміг їй вибратися із ворожого оточення:

“Моя історія в збірці має фінал, але життя моє продовжується. Завдяки таким же українським військовим, як той, що першим, з усмішкою, зустрів нас в селі перед Запоріжжям. Я тут завдяки тим, хто в тилу кожен день підтримує фронт, завдяки тим, хто вже назавжди на щиті”.

Своєю історією війни поділилася і Комлик Тамара – начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Василівської міської ради Запорізької області. Ця авторка присвятила своє есе темі окупації рідного міста та організації «дороги життя», яка врятувала безліч знедолених українців Півдня.

“Ми знали ціну зелених коридорів, які анонсували посадовці різних рівнів. Адже саме в нашому місті, на нашій дорозі життя, на наших очах відбувалися вони. Через наші руки і серця проходили усі ці тисяч людей з Маріуполя, Донецька, Херсона, з півдня і сходу України”, – підкреслила Комлик Тамара.

Своїми спогадами про перші місяці повномасштабного вторгнення поділилися ще одна авторка збірки, Дарія Швець. Весну 2022 вона зустріла в Оріхові. Її місто і до сьогодні зазнає руйнувань від щоденних російських обстрілів. Дарія боїться, що згодом їй просто не буде куди повертатися:

“Моя історія про втрату будинку; про постійні намагання віднайти ось той “домашній затишок” у нових містах та квартирах, тікаючи від російської навали; про ту Батьківщину, яку ми носимо із собою в серці та тривожних валізках. Моя історія – про людей, які формують мою ідентичність як українки”.

Модератором зустрічі, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив, Володимир Щербаченко зауважив, що на старті проєкту він вагався у тому, чи доцільно буде друкувати книгу для українського читача, оскільки збірник, за задумом, мав стати рупором правди для закордонної аудиторії. Утім сьогоднішня зустріч, як і попередні презентації книги підтвердили доцільність публікації збірки українською мовою.

 “Коли ми приймали рішення про друк книги я трохи переживав за це. Адже багато людей бачили війну на власні очі. Здавалося б для чого цим людям чужі непрості історії про війну?

 Відгуки учасників сьогоднішньої презентації переконали мене, що ми ухвалили правильне рішення. Учасники говорили про те, що не у всіх є можливість і сили самим висловити свої переживання. Ці люди вдячні, що біль, страждання, звитяга і неймовірна сила українців не замовчується;  ми говоримо про це вголос. Це несе полегшення і дає сили в цей складний час”.

Захід викликав значний інтерес серед відвідувачів, а книга – стала ще одним свідченням незламності українців. Презентація показала, що історії зі збірника потрібні суспільству, адже вони дають сили тим, хто пережив подібний досвід, і допомагають іншим краще зрозуміти чому Україна ніколи не змириться з окупацією.

Презентована збірка та мультимедійна платформа проєкту доступні для україномовного читача. Наразі команда СЦГІ працює над підготовкою англомовної версії “Коли не стукають у двері” та продовжує презентації збірника по Україні.

Цю книгу підготували в рамках проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України» Східноукраїнський центр громадських ініціатив за підтримки «Kurve Wustrow — центр навчання та взаємодії у ненасильницьких діях» в рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ).


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Незадоволені потреби та точки напруги у ветеранській політиці Коломийської громади — висновки соціологічного опитування

Адвокація доступності: чому це важливо і що може зробити кожен

Майбутнє Гірської громади: як планувати відновлення навіть в умовах повної окупації

У Слобожанській громаді обговорили нововведення до Статуту громади

Калинівська громада продовжує розробляти свою Стратегію розвитку

Стартувала перша всеукраїнська щомісячна премія для вчителів