У світі скорочується споживання тютюну – звіт ВООЗ

Двадцять років тому набула чинності Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) – ключовий міжнародний документ у сфері контролю над тютюном. Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ у 2006 ...

Додано:
olha233

photo_5451618782591188458_y
У світі скорочується споживання тютюну – звіт ВООЗ

Двадцять років тому набула чинності Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) – ключовий міжнародний документ у сфері контролю над тютюном. Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ у 2006 році.

На основі РКБТ ВООЗ було розроблено систему заходів MPOWER, яка включає в себе шість основних компонентів:

  • моніторинг споживання тютюнових та нікотинових виробів;
  • захист населення від впливу тютюнового диму;
  • надання допомоги в припиненні вживання тютюну;
  • попередження про небезпеки, пов’язані з тютюном;
  • контроль за дотриманням заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів;
  • підвищення акцизів на тютюнові вироби.

Згідно зі Звітом ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію 2025 року, нині близько 5,6 мільярда людей вже захищені принаймні однією антитютюновою політикою, узгодженою з положеннями конвенції. Це сприяло поступовому зниженню рівня куріння у світі.

MPOWER Measures

Графік зі Звіту ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію, 2025

Цей прогрес став можливим завдяки спільним зусиллям урядів, громадських організацій, об’єднань і міжнародної підтримки, заснованої на доказах. Від 2007 року було впроваджено понад 400 політик контролю над тютюном, серед яких:

  • впровадження графічних попереджень про шкоду здоров’ю (понад 100 країн світу);
  • підвищення акцизів на тютюнові вироби  (понад 100 країн світу);
  • комплексна заборона реклами, стимулювання продажів та спонсорства тютюнових виробів (понад 65 країн);
  • заборону куріння в громадських місцях (понад 100 країн)

tobacco control policies

Графік зі Звіту ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію, 2025

Нагадаємо, в Україні куріння у громадських приміщеннях, включно з усіма закладами громадського харчування заборонено з 2012 року, а у 2022 році 100% робочих місць в Україні у приміщеннях вільні від вживання тютюну та е-сигарет, включно з тютюновими виробами для нагрівання. 

Скорочення вживання тютюну у світі

Політики контролю над тютюном справді працюють. Відтоді як РКБТ була ратифікована двадцять років тому, сильні та доказові заходи, як-от підвищення податків і графічні попередження, довели свою ефективність у зменшенні вживання тютюну та інформуванні населення про його небезпеку.

Світовий прогрес у зменшенні вживання тютюну завдяки РКБТ ВООЗ:

  • Рівень вживання тютюну серед дорослих знизився з 22,7% у 2007 році до 17,3% у 2021 році.
  • За останнє десятиліття приблизно 2 мільйони людей додатково кинули курити.
  • 24 мільйони молодих людей не стали курцями.
  • 35 мільйонів передчасних смертей було попереджено у світі.

Це глобальне зниження стало можливим завдяки активним діям на національних рівнях окремих країн.

Україна: стабільне впровадження політик попри війну

Україна впровадила більшість положень РКБТ ВООЗ та підходів MPOWER, демонструючи високий рівень захисту населення навіть в умовах війни:

  • щорічно здійснюється моніторинг споживання тютюнових та нікотинових виробів серед дорослого населення
  • громадські приміщення – повністю вільні від вторинного диму
  • працює безкоштовний сервіс з відмови від куріння stopsmoking.org.ua 
  • на пачках сигарет розміщені комбіновані медичні попередження на 65% площі, на пачках ТВЕН та е-сигарет — текстові медичні попередження 30% від площі
  • заборонено рекламу, спонсорство та стимулювання продажу тютюнових виробів, пристроїв для нагрівання тютюну, електронних сигарет та рідин до них
  • регулярно підвищуються акцизи на тютюнові та нікотинові вироби: до 2028 року заплановане підвищення акцизу на сигарети до мінімального рівня ЄС – 90 євро на 1000 сигарет, рівень акцизу на рідини до електронних сигарет 300 євро на літр, впроваджений акциз на нікотинові снюси.

Після впровадження комплексних антитютюнових заходів — заборони реклами, куріння у громадських місцях, графічних медичних попереджень на пачках сигарет та підвищення акцизів поширеність куріння серед дорослих українців знизилася на 20% у період з 2010 до 2017 року. Серед підлітків віком 13–15 років рівень куріння зменшився на 23% з 2011 по 2017 рік, і на 43% — у порівнянні з 2005 роком.

На високому рівні залишається виконання закону про вільні приміщення від тютюну: 82% ресторанів України дотримуються закону.

Регулювання має йти в ногу з викликами

Водночас, через появу та агресивне просування тютюновою індустрією нових тютюнових та нікотинових виробів (електронні сигарети, тютюнові вироби для нагрівання, нікотинові снюси) в Україні спостерігалася стагнація споживання, тепер бачимо зростання, особливо серед дітей та молоді, які і є основною категорією споживання нових тютюнових виробів.

Окрім того, частка споживання нових тютюнових та нікотинових  виробів серед дітей віком 13-15 років є вищою ніж серед дорослого населення: 7% дітей 13-15 років вживають ТВЕН проти 6% серед дорослого населення, 20% електронні сигарети проти 5% серед повнолітніх (тобто в 4 рази!), 3% вживають нікотинові снюси (паучі) проти 1% серед дорослих.

Нові тютюнові та нікотинові  вироби в Україні наразі не охоплені регулюваннями, які застосовані до традиційних сигарет, що прямо суперечить принципам РКБТ ВООЗ. Надання їм рекламних, податковиї та регуляторних преференцій підриває досягнутий прогрес у сфері захисту громадського здоров’я.

Для вирішення цієї проблеми депутати Комітету здоровʼя нації ініціювали законопроєкт №12091, який має на меті:

  • заборонити будь-яку рекламу усіх тютюнових та нікотинових виробів, включно з викладкою у місцях торгівлі та інтернетом
  • запровадити комбіновані медичні попередження на всі тютюнові та нікотинові вироби, аби споживачі мали належний доступ до інформації про реальні наслідки їх споживання
  • заборонити ароматизовані тютюнові та нікотинові вироби

Крім цих кроків важливо:

  • динамічно підвищувати акцизи на тютюнові та нікотинові вироби, оподатковувати сигарети та ТВЕН на одному рівні
  • заборонити продаж електронних сигарет та нікотинових снюсів, які є доступними для дітей та мають більшу поширеність споживання саме серед дитячого населення, ніж серед дорослих

Україна має успішну історію у впровадженні політик контролю над тютюном, але для збереження прогресу й захисту нових поколінь критично важливо не допустити розширення ринку новітніх нікотинових виробів. Регулювання має йти в ногу з викликами — відповідно до принципів РКБТ ВООЗ і на благо громадського здоров’я.

 

Для контактної інформації: Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70, [email protected].


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Втілювати нові сенси й практики взаємодії: нова добірка вакансій в третьому секторі

Результати виборів до Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції / СНІДу

Країни Північної Європи сприяють модернізації системи очищення стічних вод у Львові

Військовий медик – один із нових мешканців першого зданого будинку для тимчасового проживання у Львові

Норвегія виділяє додаткові 300 мільйонів норвезьких крон на зелену відбудову в Україні через НЕФКО