У Слов’янську та Добропіллі правозахисники розповіли про пекло у тюрмах сепаратистів

У середу, 10 лютого, у Слов’янську та Добропіллі Донецької області відбулися презентації видання «Ті, що пережили пекло», яке підготувала Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі». ...

_DSC0917
У Слов’янську та Добропіллі правозахисники розповіли про пекло у тюрмах сепаратистів

У середу, 10 лютого, у Слов’янську та Добропіллі Донецької області відбулися презентації видання «Ті, що пережили пекло», яке підготувала Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі». Ілюстрований звіт розповідає про утримання в’язнів на окупованих територіях.

На захід у Центральній Бібліотеці Слов’янська прийшли близько 30 осіб. Деякі відвідувачі читальної зали зупинялися з цікавості і лишалися слухати історії полонених.

Представник правозахисної коаліції Валерій Новиков розповів про особливості утримання людей у місцях несвободи в «ДНР» та «ЛНР», що стало відомо завдяки опитуванням 160 колишніх бранців, що зголосилися свідчити про пережите та побачене. Так спливли факти приниження, залякування, катувань, ґвалтувань і убивств. Було показано документальний фільм із фрагментами інтерв’ю постраждалих – ті розповідають, як їх змушували писати на стіні кров’ю «Люблю Донбасс» і як бойовики вигадували спосіб тортур «Дзвінок Ярошу».

Свою історію наживо розповів член однієї з українських партій Олексій Демко, який провів 30 днів у полоні в Ігоря Безлера, у підвалі ГУВС Горлівки. Він розповів про психологічний тиск, який на нього чинився, а також те, як під час затримання отримав сліпе кульове поранення, і кулю дістали вже у Києві, після звільнення. Із зали пролунало запитання про мотиви сепаратистів. Олексій відповів, що за його спостереженнями, із 20 відсотків людей були прихильниками Росії, решту штовхав відчай від бідності і віра в міф про Донбас, який годує всю Україну.

Висловитися захотів і мешканець Слов’янська Володимир Бутко, директор місцевої друкарні. Він дві доби просидів «на підвалі» і потім два місяці лікувався. Він також розповів про захоплення Слов’янська. За його словами, серед нападників майже не було «ополченців», лише російські солдати та російська зброя, техніка і тони боєприпасів.

Під час дискусії мешканці Слов’янська обговорили проблему амністії для людей, залучених до незаконних збройних формувань. Олексій Демко зазначив, що не чув про такі злочини як «пограбування з політичних мотивів» або «зґвалтування з політичних мотивів» і запропонував карати за скоєні дії відповідно до Кримінального кодексу, а якщо таких дій не вчинялося – амністувати.

У Добропіллі на захід прийшло близько 50 людей. Серед аудиторії виявилися люди, які теж перебували у полоні, та поки були не готові називатися і свідчити.

Під час дискусії мешканці Добропілля обговорили проблему недовіри постраждалих до українського правосуддя, зокрема через випадки, коли правоохоронні органи «зливають» дані сепаратистам. Піднімалося також питання про порівняння поводження з полоненими з обох боків лінії розмежування: пам’ятаючи про російську пропаганду, багато хто не хоче вірити свідченням про порушення з українського боку.

Проведення презентації звіту «Ті, що пережили пекло» стало можливим завдяки фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження» за програмною ініціативою «Права людини та правосуддя» та посольства Великої Британії в Україні в рамках реалізації проекту «Українська миротворча школа».

ДжерелоКоаліція Справедливість заради миру на Донбасі

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Літня Українська Миротворча Школа 2024

Для українців у Польщі запустили онлайн-курси з вивчення польської: як приєднатися до навчання

Протидія гендерно-зумовленому насильству: тренінг для поліцейських сектору освітньої безпеки Чернігівщини

Стресостійкість учасниць зросла на 49%. Підсумки програми «ReStart Свідомості» та гайд на Дія.Освіта

Чи впливає на податки та дохід отримана гуманітарна допомога від Благодійного фонду «ССС»?

У Підволочиській громаді відкрили молодіжний простір «Знайди себе»