У Музиківській об’єднаній громаді жінки та чоловіки дбають про екологію разом

Проблеми щодо збереження навколишнього середовища значно ближчі до кожного з нас, ніж здається на перший погляд. Їх розв’язання починається з малого: дбайливого ставлення до природи та оточуючого ...

Додано:
fkv

тренінг для чоловіків 2
У Музиківській об’єднаній громаді жінки та чоловіки дбають про екологію разом

Проблеми щодо збереження навколишнього середовища значно ближчі до кожного з нас, ніж здається на перший погляд. Їх розв’язання починається з малого: дбайливого ставлення до природи та оточуючого середовища, сортування побутових відходів, раціонального використання уживаних речей. Тож як об’єднати зусилля громади навколо цих важливих питань? Як залучити не тільки жінок, котрі часто самотужки займаються хатнім господарством, але й чоловіків? На ці запитання знайшла відповіді громадська організація «Музичани», успішно реалізувавши проект «Дбаймо про екологію разом!» 

На всіх етапах підготовки та втілення цієї суспільної ініціативи особливе значення відводилося ґендерним аспектам. У Музиківській ОТГ, що на Херсонщині,у різні роки виконувалосябагато соціальних проектів, але такий підхід було використано вперше.

ГО «Музичани» провела численні тренінги, просвітницькі акції та комплекс інших заходів екологічного спрямування для жіночих і чоловічих різновікових груп. Зокрема, жителі та жительки громади навчалися правильно сортувати сміття, активно залучалися до гаражних розпродажів уживаних речей, майстер-класів з  апсайклінгу, вуличногоеко-арту та еко-фесту, що стали новим яскравим явищем у житті громади.

Еко-фест

До запрошення чоловіків команда проекту підходила не традиційно (звертаючись одразу до всіх жителів), а цілеспрямовано, системно, використовуючи різні способи залучення та формуючи ґендерно збалансовані групи.Інакше представники чоловічої статі не приходили б на просвітницькі заходи, не виявляли власної ініціативи. За їх відсутності тема роздільного збору відходів стала б «надбанням» тільки жінок. При цьому жіноча частина громади отримала б не тільки нові знання, але й додаткову «відповідальність» щодо сортування сміття. Такий підсумок спричинив би остаточне закріплення стереотипного підходу, що це «жіноча справа» (як і інші види хатньої роботи).

тренінг для чоловіків 1

«Родзинкою» проекту став тренінг, спеціально розроблений з урахуванням ґендерних потреб. У ньому використовувалися статистичні дані про цікаві для чоловіків теми. Після опрацювання ці відомості були адаптовані до тематики роздільного збору відходів.

Віктор Серба із села Східне Музиківської ОТГ, який був одним із учасників такого навчального заходу, пригадує: «Я вже досить довгий час намагаюся сортувати вдома, привчаю до цього свою сім’ю. Багато читав інформації в інтернеті, думав, що майже профі у питанні сортування. Але під час тренінгу зрозумів, що знаю про сортування всього близько 15% інформації. Лектор надав багато корисного матеріалу на прикладі побутових ситуацій. Це мені дуже сподобалося, адже я не просто почув «сухі» цифри і терміни, а зміг на практиці відсортувати сміття й відразу почув, які саме помилки зробив».

Справа Віктор Серба

Завдяки ґендерно збалансованому підходу вдалося не тільки підвищити рівень екологічної освіченості місцевого населення, а й похитнути стереотипи, які були виявлені під час реалізації проекту.

Так, з’ясувалося, що молоді чоловіки віком до 25-ти років менше зацікавлені в сортуванні через вплив, на жаль, усталениху суспільстві хибних уявленьпро ведення домашнього господарства.

Натомість чоловіки старшого віку частіше залучаються до роздільного збору сміття, багато з них займається цим уже досить давно.

Для жінок усіх вікових груп особливо важливими цінностями є здоров’я сім’ї, добробут і чистота, тому вони охоче сортуютьвідходи талегко долучаються до акцій, що мають на меті збереження навколишнього природного середовища.

Аналізуючи результати проекту, його керівниця Тетяна Трибушнапідкреслила: «Головний висновок, якого ми дійшли, – ґендерний підхід до впровадження екологічних ініціатив дає змогу реалізовувати заходи, враховуючи потреби та інтереси жінок і чоловіків. Це посприяло їх рівному доступу до ресурсів, можливостей та участі у прийнятті рішень для подібних проектів у майбутньому».

 

ГО «Музичани» реалізувала проект «Дбаймо про екологію разом!» у рамках проекту «Голос громади в місцевому самоврядуванні», який виконує ГО «Громадський центр «Нова генерація», регіональний партнер програми USAID DOBRE у Херсонській області.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи