У Лозно-Олександрівській ОТГ завершується розробка планів створення ефективної мережі освітнього простору

Співпраця в сфері розробки планів створення ефективної мережі освітнього простору  в Лозно-Олександрівської ОТГ на Луганщині знаходиться в завершальній стадії. 26 грудня експертами ЛОГО «Громадська ...

Додано:
lekotan

2
У Лозно-Олександрівській ОТГ завершується розробка планів створення ефективної мережі освітнього простору

Співпраця в сфері розробки планів створення ефективної мережі освітнього простору  в Лозно-Олександрівської ОТГ на Луганщині знаходиться в завершальній стадії. 26 грудня експертами ЛОГО «Громадська ініціатива Луганщини» було проведено черговий захід – круглий стіл з метою обговорення проекту сценарію розвитку освіти в громаді. До участі були залучені всі зацікавлені особи: директора шкіл, вчителі, мешканці громади, депутати та представники селищної ради. Всі дані та фінансові показники зібрано та проаналізовано, пропозиції попередніх зустрічей враховані, рекомендації розроблені. Офіційному статусу ОТГ виповнюється 8 місяців. Тому січень (дев’ятий та знаковий!) буде важливим для прийняття правильного рішення.

Результат аналізу статистичних та економічних даних показав реальну картину. Наприклад, порівняння навчальних потужностей 3-х шкіл та реальне їх завантаження (від 17% до 45 %). Дані вступу до шкіл ступеня свідчать про нестабільність кількості учнів. Причина: відтік учнів у інші заклади, такі як коледжі/технікуми; міграція населення з Луганської області до інших областей України в зв’язку з важкою політичною і соціальною ситуацією в регіоні, відсутністю стратегічного бачення розвитку області з боку органів центральної влади.

Аналіз демографічної ситуації в громаді показує, що всі навчальні заклади ОТГ вже сьогодні відчувають проблеми з наповненістю перших класів. Наприклад, одна школа в 2018 р. вже не має першокласників. Інша буде мати провал по набору першокласників у 2022 р. Третя  має більш/менш непогану ситуацію але, наприклад у 2023 р. в перший клас піде на 60% учнів менше ніж в 2019 р.

Брак педагогічних кадрів в школах ОТГ також може стати однією з причин, яка вплине на показник якості освіти. Тут питання дуже спірно в громаді. З одного боку, батьки говорять про професійний досвід вчителів зі стажем, з другого боку, всіх турбує відсутність/відтік нових молодих кадрів. Загалом, біля 33% вчителів не викладають предметів не за фахом.

Економічні показники витрат на сферу освіти в громаді говорять про дуже затратну статтю «Енергоносії», 95% з котрих – це витрати на опалення). Всі школи потребують утеплення з метою зниження затрат для їх подальшого утримання. Чому так? Дана проблема обумовлена тим, що останні роки фінансове та матеріальне забезпечення шкіл з районного бюджету було досить нерівномірним. Лозно-Олександрівська ОТГ – далека північна точка Луганській області. До російського кордону – 8 км., до районного центру (смт. Білокуракине) – біля 50 км., до Луганської обласної військово-цивільної адміністрації – біля 100 км.!

Зазначені негативні тенденції будуть враховані при формуванні подальшого ефективного управління освітньої мережі в ОТГ. Учасники зустрічі погодилися, що потрібно робити спільні перші кроки для збереження та нарощування потенціалу освітнього простору всієї громади, брати спільну відповідальність та впроваджувати плани в життя.

Заходи проводяться в рамках проекту «Децентралізація: реформування освіти на місцевому рівні», який розпочала громадська організація Центр «Доброчин» у 5 пілотних областях – Чернігівській, Волинській, Херсонській, Одеській та Луганській (за підтримки Британського посольства в Україні).

1 2


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

ProjectPro: підтримка Європейського Союзу для українського бізнесу

Практика Театру Пригноблених увійшла до альбому інклюзивних мистецьких практик в Україні

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади