У Чернівцях обговорили законопроєкт про міжнародне співробітництво

27 лютого 2024 року у Чернівцях презентували та обговорили законопроєкт №9450  «Про міжнародне територіальне співробітництво України». Діалог відбувся між 80 лідерами громад Буковини та 9 народними ...

Додано:
HOVERLAGrants

Photo_047
У Чернівцях обговорили законопроєкт про міжнародне співробітництво

27 лютого 2024 року у Чернівцях презентували та обговорили законопроєкт №9450  «Про міжнародне територіальне співробітництво України». Діалог відбувся між 80 лідерами громад Буковини та 9 народними депутатами, представниками Кабінету Міністрів, Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, очільниками Чернівецької обласної військової адміністрації та обласної ради, представниками Всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, експертного середовища та за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».Photo_041

 Присутні відзначили важливість міжнародного територіального співробітництва для розбудови спроможності та розвитку громад, зокрема у контексті майбутнього вступу України до ЄС. Через виклики війни та брак державних коштів саме системна реалізація спільних проєктів з країнами ЄС може допомогти громадам у залученні додаткових фінансіOleksandr Aliksiychukв. Цей законопроєкт сприяє доступу фондів ЄС направлених на Політику згуртованості/структури та спрощує процес побудови міжнародних партнерств.

 Про те, що законопроєкт №9450 схвалений Комітетом ВРУ з питань місцевого самоврядування і готовий до прийняття, розповів Олександр Аліксійчук — автор законопроєкту, народний депутат, голова підкомітету з питань співробітництва територіальних громад та регіонів Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Він також  поділився ключовими новелами, серед яких розмежування понять міжтериторіального, транскордонного та транснаціонального співробітництва, суб’єктів та учасників тощо, а також підкреслив:

 «Цей законопроєкт наблизить національне законодавство до положень прав Європейського союзу, створить якісніші умови співпраці, підвищить залучення інвестицій та рівень життя громад. Ми прагнемо, щоб це законодавство не було підв’язане лише до прикордоння, а давало таку можливість для всіх громад і регіонів України. Законопроєкт покликаний розширити можливості та вже зараз підштовхнути ОМС до активнішої участі в програмах та фондах ЄС, зокрема у програмі Interreg. Адже коли ми станемо повноправними членами ЄС, нам треба буде вміти користуватися такими можливостями».

Загалом 379 з 1469 українських громад вже уклали 1573 договори міжнародного партнерства. Лідери громад поділились ключовими проблемами у розвитку та впровадженні транскордонного співробітництва: дефіцит кадрів та питання оплати праці; мовні та комунікаційні труднощі; недостатня підтримка на державному рівні; відсутність практичного досвіду в питаннях транскордонного співробітництва.

Депутати розповіли про закладені в законопроєкті інструменти для вирішення цих викликів, а запрошені спікери ознайомили учасників з можливостями у створенні партнерств з європейськими муніципалітетами за підтримки Engagement Global,  SKEW, GIZ, Cities4Cities. Представники Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» підкреслили, що Проєкт готовий підтримувати громади у налагодженні міжнародного співробітництва та допомагати у розвитку персоналу.

Керівник Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Габріель Абрагам зазначив: «Ми рішуче налаштовані підтримувати подальшу реалізацію реформи децентралізаціїGabriel Abraham в Україні через зміцнення інституту місцевого самоврядування та розробку ефективної правової бази для органів місцевого самоврядування, яка забезпечить покращення їхніх можливостей та спроможностей». 

Юрій Юзва, Недобоївський сільський голова, вважає, що захід був корисним:

«Ми сьогодні почули, що міжнародне співробітництво буде основою майбутньому розвитку наших громад, змогли напряму з депутатами обговорити багато болючих питань, почути презентації з цінною інформацією, яку ми використаємо у своїй роботі. Наша громада вже планує кроки у міжнародному співробітництві щодо водопостачання і поводження з відходами». 

Марія Нікорич, Новоселицька міська голова, додала: «Основне, що ми побачили — це зацікавленість центральноїMariia Nikorych влади у тому, як працюють територіальні громади, тим паче в міжнародному співробітництві. Сьогодні ми маємо чітку відповідь, як організувати, як реєструватися для того, щоб наші підписані угоди або проєкти мали державницьку позицію».

 Команда Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» надає експертну підтримку Верховній Раді у розробці та прийнятті законопроєкту №9450, а також підтримує налагодження діалогу між місцевими та центральними органами влади щодо міжнародного співробітництва. У березні такий захід планують провести з громадами північно-східних регіонів України.

 

 

 

 

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Спілка 33 організацій презентувала Дорожню карту забезпечення прав дитини

Проєкт Cedos з розвитку центрів спільнототворення переміг у конкурсі Єврокомісії

Громадськість та влада обговорили шляхи об’єднання зусиль для відновлення громад Луганщини

Регіональні етапи Національного конкурсу «Благодійна Україна-2023»: заявки приймаються до 30 квітня

Що думають херсонці? Опитування містян проводить Фонд Захист

В Червонограді відбулась реколекційна зустріч в рамках проєкту «Духовна формація волонтерів»