У Баштанці обговорили відновлення громади в контексті міжнародного гуманітарного права

У межах круглого столу «Як сприятиме документування воєнних злочинів та фіксація збитків внаслідок агресії рф відновленню Баштанської громади?», який пройшов 19 червня 2024 року в місті Баштанка ...

1
У Баштанці обговорили відновлення громади в контексті міжнародного гуманітарного права

У межах круглого столу «Як сприятиме документування воєнних злочинів та фіксація збитків внаслідок агресії рф відновленню Баштанської громади?», який пройшов 19 червня 2024 року в місті Баштанка Миколаївської області, обговорили можливості відновлення громади в контексті міжнародного гуманітарного права. Як інформує пресслужба Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, експерти організації представили основні висновки та рекомендації щодо потреб громад у сфері відновлення та підтримки жителів. Як гарну практику, котру доцільно впроваджувати в інших громадах, відзначено залучення громадськості Баштанської громади до підготовки плану відновлення громади та надання допомоги на придбання побутової техніки, меблів і речей першої потреби родинам, житло яких повністю зруйноване під час бойових дій. Водночас на рівні громади є потреба створення та розвитку екосистеми управління інформацією щодо документування воєнних злочинів, фіксації збитків та прогресу відновлення цивільних об’єктів.

За словами Баштанського міського голови Олександра Берегового, він планує розвивати громаду як великий індустріальний парк. Для втілення амбітного проєкту ведеться пошук інвесторів та донорів, в тому числі на міжнародному рівні.

«Відновлення інфраструктури та забезпечення добробуту наших людей – це пріоритетне завдання. Ми активно працюємо над відбудовою пошкоджених будівель, доріг та інших об’єктів, що важливі для громади. Цей процес вимагає значних зусиль, але ми впевнені, що разом зможемо все реалізувати. Ми вдячні за підтримку всім, хто долучається до цього процесу. Наша мета — зробити Баштанську громаду розвиненою, комфортною і готовою до майбутніх викликів, які постануть перед нами після Перемоги», – зазначив очільник громади.

Експерти Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» відзначили залучення жителів громади до процесів розробки ефективного плану відновлення. Для багатьох громад Миколаївської області, зважаючи на значні руйнування та інші збитки внаслідок збройної агресії рф проти України, актуальним питанням залишається розробка Програм комплексного відновлення територій. Такі документи дозволяють скласти цілісну картину в громаді та визначають конкретні кроки з відбудови. Баштанська міська територіальна громада розпочала цей процес та прийняла рішення про розробку Програми комплексного відновлення території. 

Російські військові повністю зруйнували чи пошкодили в громаді понад 900 житлових будинків, 7 закладів охорони здоров’я, 6 закладів освіти, 7 закладів культури, 10 адмінбудівель, 28 об’єктів малого та середнього бізнесу. Орієнтовні збитки лише по об’єктах інфраструктури складають понад 11 мільйонів євро. Програма комплексного відновлення допоможе громаді в майбутньому залучати на відбудову не лише державні кошти, але й ресурси благодійних та розвиткових проєктів. Жителі громади активно включилися в цей процес і вже передали понад 1900 пропозицій до цього документу. Особливу увагу тут приділяють відновленню житлового фонду, закладів освіти, культури, охорони здоров’я. Громадськість залучена до кількох етапів підготовки плану відновлення громади – опитування та – громадських обговорень.

2

Позитивною є практика впровадження місцевих програм, які розширюють допомогу постраждалим жителям поза напрямком відновлення житла. Так, у рамках комплексної програми соціального захисту населення «Турбота», Баштанська громада надає 50 тисяч гривень одноразової допомоги на придбання побутової техніки, меблів та речей першої потреби родинам, житло яких повністю зруйноване під час бойових дій. Баштанська громада – перша в Миколаївській області, яка таким чином підтримує своїх жителів. Як приклад можна навести кейс допомоги 76-річній Лідії Андреєвій, яка одна з перших у Баштанці отримала сертифікат за програмою «єВідновлення» на придбання нового житла. Жінка отримала сертифікат на придбання нового будинку у розмірі близько 1,9 млн грн. Проте ситуація ускладнювалася тим, що «єВідновлення» передбачає кошти виключно на житло, і з цього виду допомоги не можна купити холодильник, плиту чи необхідні меблі. Тому допомога від місцевої влади вкрай важлива для таких жителів, є гарною практикою та рекомендується для впровадження в інших громадах.

Один із висновків обговорення на круглому столі підкреслив відсутність єдиної цілісної системи актуальних узагальнених даних щодо збитків для громади та врахування цієї інформації при впровадженні програм з відновлення та залучення ресурсів. Для активізації процесів відновлення громади та залучення ресурсів можна використовувати різні аналітичні та інформаційні продукти. Такі інструменти можуть значно полегшити управління та оцінку процесів відновлення громади, а також сприяти залученню необхідних ресурсів для досягнення цих цілей:

  • аналіз соціально-економічних потреб – важливо зрозуміти потреби громади після завданої обстрілами шкоди, аналітика може допомогти зібрати дані про потреби в житлі, медичному обладнанні, освітніх послугах тощо;
  • мапування зруйнованих об’єктів та інфраструктури – створення карт або геопросторових аналітичних продуктів, які відображають зруйновані об’єкти або пошкоджену інфраструктуру, що дозволяє краще управляти процесами відновлення та розподілу ресурсів;
  • аналіз фінансових ресурсів – використання аналітики для планування витрат і бюджетування, що може включати прогнозування витрат на відновлення інфраструктури, виділення фінансових ресурсів та моніторинг їхньої ефективності;
  • аналіз соціальних мереж та публічної думки – моніторинг соціальних мереж, опитування громадян та аналіз загальної публічної думки щодо процесів відновлення, що дозволить врахувати потреби та пріоритети жителів громади;
  • системи інформаційного обміну – розробка систем обміну інформацією та інтерактивних платформ для залучення мешканців громади до процесів відновлення, що може включати вебпортали, додатки для смартфонів або системи електронного відстеження стану реалізації проєктів відновлення;
  • аналітика і візуалізація даних для звітності – створення звітів та презентацій з використанням аналітики та візуалізації даних, що показують прогрес у відновленні громади та допомагає стейкхолдерам та потенційним спонсорам краще розуміти необхідність та ефективність інвестицій.

Як відзначила експертка Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Альона Єгорова, Баштанська громада – одна з трьох пілотних територіальних громад, де впроваджується програма підтримки щодо документування воєнних злочинів та застосування міжнародного гуманітарного права для підтримки мешканців та відновлення громад. Початковий етап програми надає громадам доступ до правової допомоги, навчання та експертної підтримки щодо використання норм міжнародного гуманітарного права. Також у громадах систематизується з наступною візуалізацією інформація про збитки внаслідок російської агресії. Надалі передбачається створення на рівні громад екосистеми управління інформацією щодо документування воєнних злочинів, фіксації збитків та прогресу відновлення цивільних об’єктів.

Програма підтримки постраждалих громад Півдня України щодо документування воєнних злочинів та застосування міжнародного гуманітарного права впроваджується за сприяння органів місцевого самоврядування цільових громад та Агенції регіонального розвитку Миколаївської області, в межах проєкту Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine , або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Програма USAID DOBRE допомогла перетворити шкільне укриття на цікаву локацію

На Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Постраждалі від воєнних злочинів написали книгу «Жити попри все: розповіді жінок про війну, 2014 та 2022» про пережите та що їх підтримувало

ЮНЕСКО ініціює розробку рекомендацій щодо регулювання цифрових платформ в Україні

У Львові відбудеться безкоштовний підтримуючий курс для дорослих жінок

Підтримка пацієнтів з туберкульозом у Канівському районі