Судові процедури: свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованих територіях

Тільки через суд можна отримати українське свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованих територіях. Загалом, якщо родичі хочуть отримати свідоцтво про смерть українського зразка — через суд ...

a6ad638-3_1000xauto
Судові процедури: свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованих територіях
Тільки через суд можна отримати українське свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованих територіях. Загалом, якщо родичі хочуть отримати свідоцтво про смерть українського зразка — через суд це можна зробити за тиждень. Ця процедура швидка та досить проста.  

Але для родичів та для тих, хто не є формально родичем — є різні варіанти судових процедур. Юристи КримSOS розповідають подробиці.  

Варіант 1. Якщо не є родичам  потрібен заповіт  

До юристів КримSOS звернулись переселенці, які хотіли б зробити свідоцтво про смерть дідуся. Вони живуть у Криму доглядали за ним, проте формально не були його рідними. Після смерті залишився заповіт, де дідусь вказав їх спадкоємцями квартири. 

Якщо у померлого немає родичів і він залишив заповіт, то спадкоємці можуть подати заяву до суду для встановлення факту смерті на ТОТ. Для цього особа, має надати до суду свідоцтво про смерть та заповіт. З судової практики, такі документи можуть бути підставою для встановлення факту смерті. Навіть якщо людина не є родичем померлого.   

Варіант 2. Якщо проживали однією сім’єю 

Відповідно до Цивільного кодексу України, якщо люди разом проживають однією сім’єю понад 5 років — вони можуть бути спадкоємцями майна один одного. Тому людина, яка не є формально родичем померлого, але фактично проживала та вела з нею спільний побут, може звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті.  

Проте потрібно у суді довести факт спільного проживання: надати свідчення сусідів, чеки спільних покупок, фото та інше.  

Варіант 3. Якщо людина не є родичем та не проживала з померлим однією сім’єю 

У таких випадках, українські суди не ухвалять позитивне рішення про видачу свідоцтва про смерть.

«Наприклад, сусідка доглядала за одинокою бабусю, у якої не залишилось родичів. Стара померла, але не залишила заповіт. Звернутись за оформленням документів українського зразка не можна, як наслідок,  усі подальші спадкові справи провести також не можна», — зазначає Анастасія Калініна, юристка  КримSOS.   

Нагадуємо, що юристи розробили покрокову інструкцію для родичів, які хочуть встановити факт смерті в українських судах. Її можна переглянути тут. Варто зазначити, що  розмір судового збору у 2021 році  становить 454 грн. 

Також пам’ятайте, що не мають юридичної сили та є недійсними документи, видані на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Але українські суди, приймаючи до уваги практику Європейського суду з прав людини — беруть інформацію з таких документів, з метою встановлення фактів народження або смерті. 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Регіональні етапи Національного конкурсу «Благодійна Україна-2023»: заявки приймаються до 30 квітня

Що думають херсонці? Опитування містян проводить Фонд Захист

В Червонограді відбулась реколекційна зустріч в рамках проєкту «Духовна формація волонтерів»

З якими перепонами стикаються мешканці Київщини при отриманні компенсацій за пошкоджене чи зруйноване житло – проаналізувала ЛОО «Чайка»

У Житомирі презентували економічні профілі, розроблені за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», для 10 територіальних громад

Програма Interreg Europe 2021-2027: новий інструмент розвитку став доступним для України

  • Александра

    Добрый день!
    обратилась в суд для установления факта сметри на неподконтрольной территории. Суд вернул заявление на дообработку всвязи с тем, что заявитель не представил доказательства родства. Умершей составлено завещание на имя заявителя, которое было приложено к документам дела. Подскажите пожалуйста официальный документ, на который можно сослаться в заявлении в данном случае.