Третина підприємців вважає, що для успіху бізнесу важливі неформальні стосунки з владою — результати опитування бізнесу

2 грудня 2021 року Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентував третій епізод опитування українських експортерів та імпортерів щодо контрабанди, «сірого імпорту» та ...

pexels-olya-kobruseva-5562086
Третина підприємців вважає, що для успіху бізнесу важливі неформальні стосунки з владою — результати опитування бізнесу

2 грудня 2021 року Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентував третій епізод опитування українських експортерів та імпортерів щодо контрабанди, «сірого імпорту» та корупції на митниці. Дослідження проведено в межах проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю» за підтримки Європейського Союзу, МФ «Відродження» та Atlas Network.

Снимок экрана 2021-12-03 в 12.49.23

 

За оцінками респондентів, у 2021 році частка «товарної контрабанди» або «сірого імпорту» на ринку складає 21,1 %. Це менше, ніж у 2020 та у 2018 роках (24,2 % та 25,3 % відповідно). Водночас у 2021 році майже 74 % підприємств змогли оцінити частку «сірого імпорту» на своєму ринку, що більше, ніж у двох попередніх хвилях опитування.

Ну думку бізнесу, для усунення «сірого імпорту» з ринку потрібно спростити та здешевити митні процедури, а також протидіяти «карго-компаніям» та створити системи контролю за товарами від імпорту до продажу.

Більш ніж ¾ опитаних підтримують криміналізацію контрабанди товарів комерційного призначення. 51,4 % пропонує ввести кримінальну відповідальність без позбавлення волі. За кримінальну відповідальність із позбавленням волі виступає 27,2 %. Проти криміналізації виступає 15,5 % опитаних підприємців.

36,5 % опитаних вважають, що для успіху бізнесу важливі неформальні відносини хоча б з одним органом влади. Це менше, ніж у трьох попередніх хвилях опитування, коли респондентам поставили це запитання. У трійці найважливіших із погляду «дружби» для бізнесу органів влади — митні, податкові та правоохоронні органи.

У 2021 році збільшилися частка підприємців, які стикаються з корупцією на митниці. У 2021 році респонденти частіше називали корупцію та хабарництво серед проблем на митниці, ніж у 2020 році, хоча вони й не є серед основних перешкод для бізнесу, зазначила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків. «Важливість корупції зменшується, у порівнянні з іншими перешкодами для експорту та імпорту, яке ми зафіксували цього року», — додала вона.

За словами старшої наукової співробітниці ІЕД Ірини Федець, оцінка роботи митниці прямо пов’язана з оцінкою рівня корупції. «Чим меншим, на думку підприємців, є рівень корупції, тим краще вони оцінюють роботу митниці. Тому загальне враження від роботи митниці в експортерів та імпортерів у тому числі складається на основі їхніх думок щодо корупції на митниці», — розповіла вона.

Матеріали заходу та звіт можна знайти за посиланням.

 

 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році