Торгівля людьми: український вимір

Хоча гуманітарними інституціями ООН Україну нині й  включено до числа держав, уряди яких докладають значних зусиль із метою покласти край торгівлі людьми, однак цих зусиль наразі недостатньо. ...

img
Торгівля людьми: український вимір

Хоча гуманітарними інституціями ООН Україну нині й  включено до числа держав, уряди яких докладають значних зусиль із метою покласти край торгівлі людьми, однак цих зусиль наразі недостатньо. Зокрема, як засвідчує Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна»,  українці, а особливо українки, котрі стали жертвами подібної торгівлі, сьогодні  перебувають у 38 країнах світу, в тому числі, в Росії, Польщі, Туреччині, Німеччині, Лівані, Ірландії, Болгарії, США, Сербії, Косово, Канаді та Сирії.

Загалом же за підрахунками Міжнародної організації праці,  щорічно в світі близько 2,4 мільйона людей стають об’єктами  примусової праці. Сама ж торгівля людьми охоплює жертв сексуальної  експлуатації, примусової або рабської праці, домашнього рабства, примусового одруження, насильницького вилучення внутрішніх органів для трансплантації, а також примусового залучення до бойових дій неповнолітніх солдатів. Зазначимо, що Україна однією з перших країн у Східній Європі криміналізувала це поняття, і тепер відповідальність за торгівлю людьми переслідується Карним кодексом. Прийняла Україна й державну програму протидії торгівлі людьми.

Відтак з нагоди відзначення Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми, Кампанія А21 за сприяння Міністерства соціальної політики України цими днями  проводить інформаційну акцію «Живи вільно». В її межах у Львові на площі Ринок відбулось відкриття фотовиставки за участю відомих телезірок – Брії Блессінг та Сніжани Єгорової. В подальшому проект помандрує іншими великими містами України.

«Наше міністерство підтримало ініціативу Міжнародної громадської організації А21 провести таку акції до Міжнародного дня протидії торгівлі людьми. Ми вдячні такій гарній громадській ініціативі. Це привід, щоб вкотре сказати про серйозну проблему торгівлі людьми.  Адже незаконна торгівля людьми є одним з найприбутковіших «бізнесі»  у світі. Масштаби її розповсюдження величезні. Складно сказати про відсоток людей, які стали жертвами цієї торгівлі, бо цей злочин є латентний і люди бояться говорити про цю проблему. Сьогодні ми хотіли би говорити про те, чому люди бояться. Натомість, завдання влади – зробити все, щоб люди не боялись звертатись у правоохоронні органи. А не боятись вони будуть тоді, коли рівень покарання за такі серйозні злочини буде відповідний. Торгівля людьми – це рабство. Не можна користуватись цією складною економічною ситуацією в Україні, обдурювати людей», – зазначає Наталія Федорович, директор департаменту сімейної, ґендерної політики та протидії торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України.

«Цей проект ми знімали з моїм другом, фотографом Олегом Богданом, який живе у Лос-Анджелесі. Він на 10 днів прилітав в Україну і ми встигли зняти цей проект. Ідея – зацікавити різні покоління, особливо молоде, до проблеми, яка актуальна в нашій країні. Україна нині займає  ганебне третє місце по «експорту та імпорту» людей. Така страшна статистика, бо це корупційний бізнес, який дуже швидко розвивається. На жаль, ця проблема широко не розголошується у суспільстві. Ми давно знайомі з Юлією Саченко,  котра є головою Кампанії А21 – це міжнародна організація по боротьбі з торгівлею людьми. Відтак, виникла ідея зацікавити цією соціальною проблемою людей за допомогою зірок шоу-бізнесу, телеведучих, публічних осіб. Ми зробили відкриття виставки в галереї в Києві. Зараз у нас в планах проїхатись по містах України. Хочемо поїхати в Одесу, хочемо охопити великі міста. Ми своїми силами робимо свою частину і дуже хочеться підтримки від державних структур у цьому питанні», – натомість розповіла Наталія Шумахер, продюсер фотосесії  та автор ідеї проекту.

Своєю чергою Юлія Саченко, менеджер з розвитку А21 в Україні розповіла львівським журналістам, що  за різними даними від 120 до 160 тис. людей в Україні постраждало від торгівлі людьми за роки Незалежності. Інші джерела подають ще більші цифри. Це пов’язано з тим, що Україна має таке географічне розташування і, звичайно, є економічні причини. Крім того, в Україні є збройний конфлікт, і багато людей так чи інакше страждають від нього. Адже багато переселенців, які шукають кращої долі та  можливостей, переїжджають на інші території з мрією ліпше влаштуватись, шукають роботу,  нерідко погоджуючись на нелегальні працевлаштування, які можуть стати пасткою для них. До того ж в Україні від торгівлі людьми страждають не лише жінки, але й діти, в основному чоловічої статі.

Зазначимо, що Кампанія А21 – це міжнародна громадська організація, яка в Україні присутня 8 років і займається питанням протидії торгівлі людьми.  У неї є кілька напрямків роботи. Це допомога потерпілим від торгівлі «живим товаром», є також програма реабілітації для таких людей, звичайно, працюють активісти й  у напрямку попередження  таких випадків. Акція, яку вони назвали «Живи вільно», це таке побажання для усіх громадян України жити вільно й ні за яких умов не потрапляти до рабства.

Ігор Галущак
Львів


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку