Світлана Матвієнко про похід активістів на вибори: “Треба чітко розуміти куди, з ким і навіщо ти йдеш, й де принесеш найбільшу користь”

Що мотивує громадських активістів йти у владу? Чим вони жертвують у разі перемоги? Чи зможуть стати ефективними та змінити якість політики? Про це розповідають гості програми "Активізація з Людмилою ...

IMG_9275
Світлана Матвієнко про похід активістів на вибори: “Треба чітко розуміти куди, з ким і навіщо ти йдеш, й де принесеш найбільшу користь”

Що мотивує громадських активістів йти у владу? Чим вони жертвують у разі перемоги? Чи зможуть стати ефективними та змінити якість політики? Про це розповідають гості програми “Активізація з Людмилою Тягнирядно” голова Ради громадської організації “Лабораторія законодавчих ініціатив”, директорка Української школи політичних студій Світлана Матвієнко, голова Координаційної ради БО “100% Життя” Дмитро Шерембей та радниця віце-прем’єр-міністра з євроінтеграції Світлана Заліщук.

Активістам, які зараз ідуть на місцеві вибори, я би не позаздрила, це складний вибір. Тут варто відзначити, що не можливо стати політиком без внутрішнього бажання. Проте найголовніше – це готовність і розуміння, що ти там будеш робити і для чого ти туди йдеш“, – вважає голова Ради “Лабораторії законодавчих ініціатив” Світлана Матвієнко.    

Одним із проєктів “Лабораторії законодавчих ініціатив” є  Українська школа політичних студій, де організатори збирають професіоналів у різних сферах для налагодження суспільного діалогу.

“Наша задача показати через навчання, спілкування і дискусії, реальну картинку того, що може очікувати молодих лідерів у владі. Крім того, ми говоримо про відповідальність, яку можуть  взяти на себе ці лідери і чим готові вони працювати для суспільного блага“, – зазначає директорка Української школи політичних студій Світлана Матвієнко.    

Нині присутній тренд у політичних партіях брати до своїх лав громадських активістів. Такий різкий старт у політику національного масштабу по-різному показує людей. Хтось після закінчення каденції йде з втратами, а інші зі здобутками.

“Репутаційні втрати бувають шаленими. Якщо говорити про здобутки, то це вже залежить від талантів, цінностей і життєвого плану, який має людина. Український політичний процес далекий від ідеального“, – каже директорка Української школи політичних студій Світлана Матвієнко.    

Сьогодні слово “активіст”, певною мірою, стає суспільною проблемою, вважає експертка. Багатьом громадським активістам піти на вибори і програти їх – не страшно, страшно потім не займатися політикою.

Активіст у списку – це тренд. Є тренди на співаків, зірок. У політиці цей тренд спадає. Зараз тренд на місцевих активістів. Чому? Усе дуже просто. Громадянське суспільство має набагато вищий показник довіри, ніж політичні партії і різноманітні політичні гравці. Тут є й інша проблема – це компроміси. Від якої партії піти? Як бути зі своєю репутацією? Як правильно її конвертувати? Кому подарувати її? Яку партію підтримати? Проблема у тому, що в Україні немає сильних партій“, – підкреслює голова Ради “Лабораторії законодавчих ініціатив” Світлана Матвієнко.

Похід у політику – це питання покликання, вважає Світлана Матвієнко.

Багато людей, які потрапили на посади, дуже цього хотіли, працювали над цим. Я переконана тут питання в покликанні. Наприклад, особисто я вважаю, що людині має буде комфортно. Вона має знати, де вона приносе найбільшу користь. Треба дуже чітко усвідомлювати куди, з ким і навіщо ти йдеш. Коли ти один раз ідеш на компроміс і не вмієш себе захищати, це обов’язково закінчиться не дуже добре“, – зауважує Світлана Матвієнко.

Голова Координаційної ради БО “100% Життя” Дмитро Шерембей вважає, що для громадського середовища і країни є корисними не лише позитивні перетворення активістів на політиків.  

“Навіть негативні приклади, коли яскраві представники громадянського сектору йшли в парламент і “злилися”, “погоріли” – це вже позитивний досвід для громадського сектору України. Чому? Це таке сито, котре також нас чистить і дає можливість інакше дивитися на наш рух. Інакше ставити мету для людей, яких ми обираємо у владу. У будь-якому випадку до влади потрібно ставитися як до інструменту змін”, – зауважує голова Координаційної ради БО “100% Життя” Дмитро Шерембей.  

Президент Володимир Зеленський на одній зі своїх пресконференції скаржився на те, що складно знайти професійних людей на керівні позиції і що влада має кадровий дефіцит. Світлана Матвієнко вважає, що професійних людей вдосталь, лише вони не є лояльними до нової політичної верхівки.

“Політика має бути професійною діяльністю. Мають створюватися сильні політичні партії, які виховуватимуть лідерів. Людей хороших дуже багато і вони достойні були б не просто займати якісь посади, а реформувати цілі сфери, але дуже часто ці люди є нелояльними і зручними для влади. Парламент, як і будь-яка суспільна інституція, це своєрідне відображення дзеркала суспільства“, – вважає Світлана Матвієнко.

Радниця віце-прем’єр-міністра з євроінтеграції Світлана Заліщук переконана, що люди з новими цінностями, підходами, ефективністю зможуть краще впливати на зміни в країні.  

“Моя особиста думка, що люди з громадянський сектору, мають максимально сьогодні заповнювати всі щаблі влади і законодавчої, і  виконавчої, і на місцевому рівні. Саме так ми і змінюємо систему, ми її ламаємо зсередини. Можна залишатися в громадському секторі і бути найефективнішою громадською організацією з фантастичною репутацією, з цитуванням у ЗМІ, але питання до ККД. Реальних змін у державі, мені здається, все-одно буде менше“, – говорить радниця віце-прем’єр-міністра з євроінтеграції Світлана Заліщук.  

А директорка Української школи політичних студій Світлана Матвієнко додає: “Моя порада активістам, які йдуть на місцеві вибори одна – не забувати всі передвиборчі гасла й посилання на слово цінності, які вони вживали і вживатимуть протягом кампанії“.

Слухати ефір 

Дивитися ефір 

Джерело: Українське радіо 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

В Червонограді відбулась реколекційна зустріч в рамках проєкту «Духовна формація волонтерів»

З якими перепонами стикаються мешканці Київщини при отриманні компенсацій за пошкоджене чи зруйноване житло – проаналізувала ЛОО «Чайка»

У Житомирі презентували економічні профілі, розроблені за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», для 10 територіальних громад

Програма Interreg Europe 2021-2027: новий інструмент розвитку став доступним для України

Херсонський хаб розпочав весну яскравими досягненнями в роботі з родинами

За підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» презентували економічний профіль Хорошівської територіальної громади