Спостерігачів за виборами визнали правозахисниками в офіційній заяві спеціальних доповідачів ООН

27 жовтня 2022 року спеціальні доповідачі Організації Об’єднаних Націй щодо ситуації з правозахисниками та правами на свободу, мирні зібрання та асоціації оприлюднили заяву, в якій вперше в історії ...

Додано:
zolotarova

un_obs
Спостерігачів за виборами визнали правозахисниками в офіційній заяві спеціальних доповідачів ООН

27 жовтня 2022 року спеціальні доповідачі Організації Об’єднаних Націй щодо ситуації з правозахисниками та правами на свободу, мирні зібрання та асоціації оприлюднили заяву, в якій вперше в історії визнали громадян і міжнародних спостерігачів за виборами правозахисниками.

В заяві йдеться про обмеження доступу (простору) та прав спостерігачів на виборах.

Публічне визнання стало можливим завдяки адвокаційній кампанії міжнародних спостерігачів на чолі з Організацією американських держав (ОАД) і Глобальною мережею внутрішніх спостерігачів за виборами (GNDEM), яку зараз очолює голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська. 

Спеціальні доповідачі ООН прямо закликають держави-члени ООН забезпечити спостерігачам на виборах такий самий захист, який надають іншим правозахисникам. Держави-члени «повинні забезпечити незалежне та неупереджене спостереження за виборами всім спостерігачам, у тому числі з-за кордону».

Спеціальні доповідачі також прямо закликали держави-члени «вжити всіх необхідних заходів для створення умов, які дозволять національним і міжнародним спостерігачам за виборами ефективно виконувати свою роботу, і захистити їх від будь-якого насильства, погроз, помсти, негативної дискримінації, тиску або будь-якого іншого свавілля як наслідок законного здійснення ними своїх прав і свобод».

Заяву спеціальних доповідачів ООН опубліковано з нагоди 17-ї річниці першого вшанування Декларації принципів (DoP) міжнародного спостереження за виборами та 10-ї річниці відзначення Декларації глобальних принципів (DoGP) непартійного спостереження та моніторингу виборів громадськими організаціями.

Ця заява не означає, що спостерігачі за виборами надалі не будуть стикатися з жодними проблемами. Однак вона надає громадським спостерігачам важливу підтримку та можливість відшкодування. GNDEM та організації-члени мережі вітають визнання важливості роботи спостерігачів за виборами та ризиків, з якими вони стикаються, просуваючи чесність виборів і демократичні норми. 

GNDEM у партнерстві з NDI на початку цього року провели дослідження щодо загроз правам громадських спостерігачів і зібрали лідерів ініціатив, які перебувають під загрозою, для обговорення спільних проблем. У майбутньому GNDEM планує представити публікацію про стан громадянського спостереження за виборами.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

На Волині працюють над активним залученням жінок до творення змін у громадах

Постраждалі від воєнних злочинів написали книгу «Жити попри все: розповіді жінок про війну, 2014 та 2022» про пережите та що їх підтримувало

ЮНЕСКО ініціює розробку рекомендацій щодо регулювання цифрових платформ в Україні

У Львові відбудеться безкоштовний підтримуючий курс для дорослих жінок

Підтримка пацієнтів з туберкульозом у Канівському районі

Технології ШІ – це не про майбутнє, а про теперішнє