Спільні зусилля: як молодь та влада разом творять ефективну молодіжну політику

У 2023 році в межах програми USAID «Мріємо та діємо», яка виконується IREX, було розпочато проєкт «Творимо молодіжну політику в громаді разом з молоддю», що має на меті залучити місцеву молодь до ...

unity
Спільні зусилля: як молодь та влада разом творять ефективну молодіжну політику

У 2023 році в межах програми USAID «Мріємо та діємо», яка виконується IREX, було розпочато проєкт «Творимо молодіжну політику в громаді разом з молоддю», що має на меті залучити місцеву молодь до створення та впровадження локальної молодіжної політики.

Ідея проєкту є дуже простою та водночас дієвою: з одного боку, молодь має можливість зробити свій внесок у впровадження змін у власній громаді, а з іншого боку, місцева влада отримує можливість створити молодіжну політику, покладаючись на думку тих, для кого ця політика призначена. Унікальність підходу полягає у тому, що молодь залучається на всіх етапах прийняття рішень: від вивчення потреб молоді та визначення пріоритетів до створення проєкту програми та виділення фінансування на її реалізацію.

Як наголошує Людмила Воронова, начальниця відділу молоді та спорту Васильківської міської ради: «До процесу розробки місцевих  програм розвитку молоді ніколи не залучалась сама молодь. Опитування щодо її самопочуття в громаді раніше не проводилось. За молодь державні управлінці вирішували самі, не враховуючи їх думку!» Проєкт «Творимо молодіжну політику у громаді разом з молоддю» кардинально змінює такий підхід і приклад Васильківської громади Київської області успішно це засвідчує.

Представники місцевої влади та молоді на навчальній сесії

Представники_ці місцевої влади та молоді на навчальній сесії

Ще в травні минулого року, група ініціативних молодих людей та місцева влада Васильківської громади об’єдналися для спільної розробки та написання молодіжної програми. Після серії тренінгів та навчальних сесій організованих IREX, ініціативна група, до якої входили як представники_ці молоді, так і органів місцевого самоврядування, розпочала свою роботу.

Спочатку необхідно було оцінити результати попередніх молодіжних програм, зрозуміти потреби молоді у громаді, її очікування від молодіжних центрів та місцевої влади. Для цього було проведено кабінетне дослідження та опитування більше ніж 400 молодих людей громади, організовані фокус-групи та брейншторм сесії.

Як показали результати цього першого етапу, молодіжна політика Васильківщини має бути спрямована на підтримку ментального здоров’я молоді, організацію тренінгів з розвитку кар’єри та створення власного бізнесу молоддю. Підготовка та написання молодіжної програми відбувалася у тісній взаємодії молоді та представників_ць органів місцевого самоврядування. Ольга Верещак, керівниця молодіжного центру Василькова “Твій простір”, розповідає: «Ми провели понад десять робочих зустрічей з представниками влади, пропонуючи та обговорюючи ідеї, що враховували всі пропозиції та побажання молоді, зібрані під час опитувань та безпосередніх зустрічей з молоддю».

Андрій Бойко та Ольга Верещук презентують програму для молоді громади

Андрій Бойко та Ольга Верещак презентують програму для молоді громади

Після кропіткої роботи над створенням програми, вона була успішно затверджена органами місцевого самоврядування. Як пригадує Людмила Воронова: «На депутатських комісіях молода команда була озброєна на всі 100%. На кожне питання була відповідь з якісними та кількісними показниками. Ми були переконливі, нам не змогли відмовити! Інвестувати в молодь – розумний крок розумного керівника громади!» Андрій Бойко, керівник ГО «Молодь Васильківщини», який брав активну участь в розробці молодіжної програми, додає: «Це перший випадок в Україні, коли на молодіжну програму, яку було розроблено за участі молоді, з місцевого бюджету були виділені кошти для повного покриття реалізації цієї програми».  

Не зважаючи на те, що програму було затверджено зовсім нещодавно, команда вже розпочала активне її втілення у життя. Зокрема, з 1 лютого 2024 року в Васильківському молодіжному центрі «Твій простір» працюють вже дві психологині вищої категорії, які проводять як групові тренінги, так і індивідуальні консультації та надають психологічну підтримку і вчать молодь життєвим навичкам, які необхідні для подолання труднощів в умовах війни. Ольга Верещак зазначає: «Програма психологічної підтримки користується шаленим попитом серед молоді. У наших психологинь вже всі сесії зайняті на декілька тижнів вперед!».

Проте на цьому команда зупинятися не збирається. Вже цього року в межах програми планується створити молодіжну раду Васильківської територіальної громади за підтримки молодіжного центру та відділу молоді та спорту, залучивши таким чином молодь до розробки та  прийняття важливих рішень у громаді. Для розвитку, стимулу створення та втілення власних ідей будуть організовуватися консультації та навчання з проєктного менеджменту та написання грантових заявок. Планується організувати стажування молоді в органах місцевого самоврядування та провести конкурс проектів, розроблених молодіжними та дитячими громадськими організаціями, а також ініціативними групами молоді. Задля обміну досвідом планується тісна співпраця з міжнародними партнерами.

Затвердження молодіжної програми місцевими депутатами

Затвердження молодіжної програми місцевими депутатами_ками

Васильківська громада стала яскравим прикладом того, як зміни в суспільстві можуть бути досягнуті завдяки взаємодії між молоддю та владою. Богдан Шевчук, секретар Васильківської міської ради, підсумовує: «Тепер в нашої молоді з’явився яскравий практичний кейс «співпраця молоді та депутатського корпусу»: представники влади їх чують, до них прислухаються та разом з ними впроваджують спільні проєкти, що в подальшому напряму вплине на підвищення зацікавленості молоді до процесів, які відбуваються в нашій громаді».

***

Проєкт “Творимо молодіжну політику в громаді разом з молоддю” реалізовується в межах програми “Мріємо та діємо”, яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).

Програма USAID “Мріємо та діємо”  спрямована на розвиток та підтримку молоді в Україні, створення сприятливого середовища, в якому молодь матиме можливість реалізувати свої мрії, ідеї та бачення розвитку країни. Залучає молодих українців та українок до розробки та реалізації проєктів та ініціатив, посилює спроможність різних інституцій надавати молоді якісні послуги, а також проводить дослідження, щоб на їх основі формувати молодіжну політику та рухатись до ефективних та стійких змін.

Сторінки програми в соцмережах: Facebook та Instagram


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"