Соціальні послуги в ОТГ: Українська соціальна академія та Renovabis завершили піврічний проект у чотирьох областях України

Як надавати якісні соціальні послуги в об’єднаних територіальних громадах? З чого потрібно розпочати, аби налагодити у громаді процес, яким раніше займалися органи державної влади? Як знайти ...

Додано:
socacademy

pexels-engin-akyurt-3228878
Соціальні послуги в ОТГ: Українська соціальна академія та Renovabis завершили піврічний проект у чотирьох областях України

Як надавати якісні соціальні послуги в об’єднаних територіальних громадах? З чого потрібно розпочати, аби налагодити у громаді процес, яким раніше займалися органи державної влади? Як знайти додаткові кошти для того, аби соціальними послугами у громаді забезпечити усіх, хто цього потребує? – Це і багато іншого протягом шести місяців вивчали 80 учасників проекту «Соціальні послуги в об’єднаних територіальних громадах».

Проект реалізовується Факультетом наук про здоровʼя УКУ та Українською соціальною академією за фінансової підтримки міжнародного фонду Renovabis. Навчання у проекті для учасників було безкоштовним. 

За словами декана Факультету наук про здоров’я УКУ Світлани Стельмах, сучасна система соціальних послуг повинна відповідати потребам громадян і орієнтуватися на покращення якості їхнього життя.

«Якісне надання соціальних послуг сприяє незалежності та стійкості найуразливіших верств громади. Саме тому у кожній громаді потрібно організовувати ефективний соціальний захист. І це не лише гарантовані державою соціальні виплати, а насамперед розвинену мережу соціальних послуг, що надаються з урахуванням особливостей і потреб різних категорій клієнтів», – зазначає Світлана Стельмах.

В Українській соціальній академії переконані, що такі проекти якісно покращать життя не лише отримувачів соціальних послуг, а й усієї громади загалом.

«Реалізуючи цей проект, ми комплексно підійшли до навчання тих, хто за ці соціальні послуги відповідальний. Ми навчали не лише представників ОТГ, а й тренерів, які у подальшому вже будуть навчати представників тих громад, що у нашому пілотному проекті участі не взяли. Тобто, ми запустили цей навчальний процес на майбутнє», – розповідає менеджерка програм Академії Христина Гарбуз.

Крім того,  за її словами під час навчання представники ОТГ готували власні проекти надання соціальних послуг у їхніх громадах і мали можливість почути відгуки від тренерів та покращити такі проекти.

«Наше завдання було ознайомити учасників із найкращими світовими практиками і підходами, а вони вже пристосовували їх під потреби конкретної громади. Кожна громада має унікальні потреби в залежності від тих соціальних груп, з яких вона складається. Є громади, де велика кількість людей похилого віку і там потрібно найперше потурбуватися про них, а в інших громадах є потреба зосередитись більше на іншій соціальній групі», – пояснює пані Христина.

Учасники програми кажуть, що на етапі розвитку ОТГ і налагодження процесу надання соціальних послуг, таке навчання особливо корисне.

«Тренери креативні й комунікабельні. Не думала, що може бути так цікаво слухати про надання соціальних послуг для осіб похилого віку. Виявляється, дізналася багато нового. З нетерпінням будемо чекати четвертий модуль», — коментує Світлана Пашко, директорка Вараського міського центру соціальних служб (Рівнеська область).

В Українській соціальній академії наголошують на тому, що після початку широкомасштабної російської агресії потреба у програмі лише зросла. «Тепер громади на західній Україні мають потурбуватися не лише про себе, а й про біженців, які прибули до них, втікаючи від війни. Навчання у Академії допоможе представникам громад надавати потребуючим соціальні послуги більш ефективно», – розповідає директор та член правління Академії Сергій Олійник.

 До навчальних модулів програми, яких було по три для кожної групи – представників ОТГ і майбутніх тренерів, були залучені викладачі Українського католицького університету. Впродовж навчання основна увага була зосереджена на методології вивчення потреб у соціальних послугах конкретної громади, а відтак планування і організації їхнього надання, а також залучення додаткових коштів для кращої реалізації соціальних проектів.

В Академії переконані, що важливу роль у наданні соціальних послуг можуть відіграти не лише органи місцевої влади, а й представники громадських організацій та соціальні підприємці.

«Нам важливо, щоб у органів місцевої влади було усвідомлення того, що якісні соціальні послуги можливі лише за співпраці усіх стейкхолдерів. Саме залучення громадських організацій і соціальних підприємців зробить процес надання соціальних послуг максимально ефективним», – додає Сергій Олійник.

В Академії наголошують, що розвиток соціального підприємництва в громаді також можливість залучити в ОТГ додаткові кошти через сплату податків, а для підприємців – це спосіб внести свій вклад у розвиток громади, в якій вони живуть і працюють.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Бізнес під час війни: як залучати кошти, нових клієнтів та адаптуватися до нових реалій

Благодійний фонд "Імпульс.ЮА" допомагає жінкам-переселенкам та їхнім дітям долати негативні наслідки війни

Росіяни намагаються нас зламати фейками: як з цим боротися?

Завершилася VIII Всеукраїнська школа волонтерів

"Не додавай роботи": в Україні стартувала всеукраїнська інформаційна кампанія на підтримку поліції, медиків і рятувальників

eHealth в Україні: що це і як працює?