Сервіс електронних петицій у Запоріжжі. Що реалізували за 4 роки?

 Електронні петиції – відносно новий інструмент громадської участі в Україні. Впровадження системи е-петицій почалось із 2015 року. Спочатку цей механізм запрацював для звернень до Президента, ...

148-03 (2)
Сервіс електронних петицій у Запоріжжі. Що реалізували за 4 роки?

 

Електронні петиції – відносно новий інструмент громадської участі в Україні. Впровадження системи е-петицій почалось із 2015 року. Спочатку цей механізм запрацював для звернень до Президента, згодом до Верховної ради, Кабміну, місцевих рад і ОТГ. Тож пора подивитися як працює інструмент. Але спершу варто нагадати теорію

Сутність

Електронна петиція – можливість громади колективно звернутись до влади в онлайн-режимі, ініціювати вирішення тих чи інших питань, що турбують населення. Така система сприяє підвищенню рівню взаємодії та комунікації з місцевим керівництвом, яке має можливість напряму побачити суспільно-важливі ініціативи безпосередньо від жителів громади. В залежності від кількості підписантів, можна виміряти суспільне значення питання піднятого в петиції. Відповідно чим більше буде зібрано голосів, тим важливіше і пріорітетніше буде значення пропозиції чи проблеми.

Електронна петиція відповідно до Закону України «Про звернення громадян» є офіційним зверненням, а тому в будь-якому разі автор петиції отримає на неї відповідь.

Які правила оформлення петицій?

  • Заначити прізвище, ім’я, по-батькові, електронну та поштову адресу автора;
  • Викласти заголовок, суть петиції;
  • Для одної петиції – одне питання;
  • Відповідність повноваженням міської ради;
  • Жодних закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, закликів до вчинення терористичних актів, посягань на права і свободи людини, інформації, яка принижує честь і гідність, права та законні інтереси осіб, матеріалів та висловів які становлять загрозу національним інтересам і національній безпеці України, матеріалів та висловів порнографічного, еротичного або сексуального характеру, матеріалів та висловів, які містять передвиборчу агітацію, рекламу товарів, робіт та послуг

Якщо петиція набрала необхідну кількість підписів протягом 60 днів, в Запоріжжі це 750, вона обов’язково має бути розглянута депутатами на найближчому пленарному засіданні, а до цього розглядається відповідною депутатською комісією та профільними виконавчими органами, куди також можуть запросити і автора петиції,  щоб до розгляду на пленарному засіданні ради, петиція була в повністю оформленому вигляді.

Але якщо петиція не набрала 750 голосів, вона всеодно розглядається профільними фахівцями як звернення, і автор отримує офіційну відповідь.

Які результати?

За 4 роки роботи порталу електронних петицій у Запоріжжі, було подано більше 6 тис. петицій, з них лише 58 набрали більше 750 голосів. З цих 58, міська рада не підтримала 22 петиції, які перераховані нижче. Інші 36 були розглянути та підтримані.

Не підтримані:

  1. Уменьшение тарифа на обслуживание домов КП Наш город.
  2. Повернути безкоштовні повноцінні сніданки школярам 1-4 класів
  3. Будівництво в Запоріжжі Льодової Арени для розвитку зимових видів спорту
  4. Скидка студентам на проезд в общественном транспорте
  5. Понад 600 запорожців втратили робочі місця, запорізька енергетична компанія на межі банкрутства. Потрібно вжити термінові заходи!
  6. Против размещения в центре города Запорожья нового ТЦ «Современный центр города» напротив универмага Украина и проведения расследования каким образом муниципальная земля в центре города попала в частное владение.
  7. створення центру поводження з тваринами
  8. Про ОСББ
  9. Додати покращення екології, енергоефективності будівель та зменшення шкідливих викидів у довкілля до приоритетних напрямків для проектів, що реалізуються за кошти «Громадського бюджету» м. Запоріжжя в 2019 році та надалі.
  10. Просимо зберегти для наших дітей
  11. Запорожье против нарко-торговли!
  12. Ввести мораторій на будівництво на зелених територіях загального користування до приведення їх площі до затверджених норм.
  13. Запорожью нужен Ветеринарно-стерилизационный центр, а не очередная живодерня.
  14. О присвоении статуса сквера территории с высаженными деревьями между домами №56 по ул.Школьной и № 71Б по ул.Святого Николая и проведении общественных слушаний по вопросу проекта реконструкции дороги по ул.Школьной
  15. Против повышения тарифов на проезд в общественном транспорте! Сколько можно соглашаться!
  16. Нормализация системы общественного транспорта в г. Запорожье
  17. про безкоштовне харчування в запорізьких школах
  18. Просим построить в городе Запорожье зал мужской и женской спортивной гимнастики с современным оборудованием для воспитания нового поколения молодых тренеров и спортсменов.
  19. Відновити безкоштовне харчування для дітей 1-4 класів в Запорізьких школах
  20. О рассмотрении резолюции «Украине нужен мир», принятой общественными организациями г. Запорожья к Президенту, Кабинету Министров и Верховной Раде Украины в поддержку действий Президента, направленных на имплементацию «Формулы Штайнмайера», как единственно реального пути прекращения войны и восстановления мира на Донбассе
  21. Набережная у реки Сухая Московка на 3-м Шевченковском (Готовый проект)
  22. Спасите памятник архитектуры! Проспект Соборный 175

А що підтримали?

  1. Створити службу соціального таксі в місті Запоріжжя. У місті наприкінці 2018-го року запустили послугу соціального таксі, але чомусь тільки для дітей з інвалідністю, проте пообіцяли розширити перелік послуг. Отримати інформацію щодо послуги можна за телефоном 707-51-62, а також у територіальних центрах соціального обслуговування та відділеннях соціальної реабілітації дітей з інвалідністю, але будьте готові підготувати купу документів, і скористатись можна тільки 3 рази на місяць.
  2. Створити спеціалізовані зони вигулу домашніх тварин. За 4 роки після публікації петиції, жодних зон вигулу тварин на міському рівні так і не створили, але підготували правила утримання домашніх тварин
  3. Розробити та почати впровадження концепції розвитку велоінфраструктури та велотранспорту в Запоріжжі. Місто розробило та затвердило велоконцепцію, що поступово впроваджується. З видимих результатів поки велопарковки та поодинокі велодоріжки, але згідно документу планується 328 км. веломаршрутів по місту.
  4. Новый городской транспорт Запорожью! Убрать все микроавтобусы! Мікроавтобуси так нікуди і не поділись, але додали новий муніципальний транспорт, а у відповіді на петицію вказали, що мікроавтобуси прибиратимуть поступово.
  5. ОЧИСТКА ТА ЗАХИСТ МАЛИХ РІЧОК ЗАПОРІЖЖЯ. У раді визнали жахливий стан річок та навіть завтердили програму ревіталізації малих річок та інших водойм на 2018-2028 роки. Однак результатів поки не видно, тільки підготувались розчищувати річку Кобиця у Південному мікрорайоні за 750 тисяч, але під це є окрема петиція.
  6. Ввести единую систему расчета в городском общественном транспорте и маршрутных такси с помощью пластиковой карты. Цю петицію виконали на половину, бо в комунальному транспорті встановили термінали для оплати, а в маршрутках ні, і не схоже що збираються.
  7. Туалеты общественного пользования. Як запевнили у відповіді на петиції, департаменту інфраструктури та благоустрою було доручено розробити план заходів щодо встановлення туалетів громадського користування у місті. Зокрема озвучили плани щодо встановлення кабінок у:
  • Сквер Олександрівський (в районі будинку №51 по вулю Дзержинського) – 1 одиниця;
  • Сквер біля палацу культури «Заводський » (навпроти  будинку № 18 по вул.. Посадочній) – 1 одиниця;
  • Парк ім Ю.О. Гагаріна (навпроти РАГСУ) – 1 одиниця;
  • Парк Металургів (район дитячого закладу) – 1 одиниця;
  • Сквер ім. Яланського В.А. (в районі павільйону «Квіти») – 1 одиниця;
  • Парк ім.. Академіка В.Я. Клімова (в районі кафе «Сонечко»)  – 1 одиниця.

Портал Vgorode зібрав повний список безкоштовних громадських туалетів у місті

  1. Проти встановлення пам’ятника Джону Леннону в Запоріжжі. Петицію виконали, пам’ятник Джону Ленону не поставили.
  2. Установка урн для мусора на улицах города. В тому ж році урни почали встановлювати по районам міста, однак згодом їхній стан суттєво погіршився. Десь вкрали урни, десь зламали а десь взагалі про них забули. Але петицію в цілому виконали
  3. Побудова Запорізького сміттєпереробного заводу. Цим питанням займають вже довгі роки і у міській раді неодноразово говорили про потенційну співпрацю з інвесторами, останнього разу це були перемовини з українською компанією Recycling Solutions, але після цього нічого конкретного так і не було
  4. Посилення контролю над забрудненням довколищнього середовища через встановлення автоматизованої системи контролю над якостю атмосферного повітря і води у м. Запоріжжя. Минулого року міська рада спільно з обласною придбали сучасну мобільну лабораторію моніторингу довкілля. За її допомогою можна досліджувати стан якості повітря, води та ґрунту. За рік роботи лабораторія регулярно фіксувала перевищення норм шкідливих речовин в атмосфері. А на 2021 рік, поки не знайшли джерела фінансування на роботу лабораторії.
  5. Убрать всю рекламу по проспекту Соборному. Петицію підтримали, а рекламу не прибрали, принаймні поки.
  6. Збереження пам’ятника В.І.Леніну як об’єкту монументального мистецтва. Востаннє пам’ятник Леніну зафіксували у лютому 2020-го року на території КП «Водоканал», там він перебуває і донині.
  7. Постройка крематория в Запорожье. Так, крематорію бути. Будувати планують вже найближчим часом на території Кушгумського кладовища за 9,3 млн. гривень.
  8. Конкурс на найкращий проект ремонту багатоквартирного будинку та зменшення вартості опалення. Як такого конкурсу поки не зробили, але є грантова підтримка для ОСББ на проекти термомодернізації та енергоефективності багатоквартирних будинків.
  9. Збільшити кількість транспорту на Шевченківський район. Цю петицію подали наприкінці 2017-го року. За цей час з громадським транспортом, що курсує Шевченківським районом дещо змінилось: з’явились нові маршрути комунального транспорту 72, 94 та 98. При цьому зберегли маршрути 89, 69, 23, 74, 4, 9, 5. Але прибрали маршрут №43. Теоретично кількість одиниць транспорту трохи збільшилась, але проблеми це не вирішило. З району так само важко виїхати в години пік. Проте сьогодні це пов’язано з карантинними заходами, через які громадський транспорт може брати пасажирів тільки згідно кількості місць для сидіння.
  10. Петиция в поддержку Проекта «Современный центр города», включающего строительство нового торгово-развлекательного центра и благоустройство современного парка отдыха в Запорожье. Будівництво нового ТРЦ у сквері Яланського викликало небиякий скандал. Тривалий час питання зависло в повітрі через боротьбу екоактивістів та забудовників пов’язаних з запорізьким політиком Володимиром Кальцевим. На даний момент ніякого будівництва не ведеться, але вирубати дерева встигли. Триває судова тяганина.
  11. Про підтримку Запорізької книжкової толоки. Толоку підтримали, у 2020-му році – 110 тис. грн., у 2018-му, коли була подана петиція – 319 тис. грн.
  12. Обязать хозяев домашних животных убирать за своими любимцами. Згідно правил утримання собак, котів і хижих тварин, особи які їх утримують зобов’язані прибирати за ними, але фактично це не контролюється, тож поки це залишається на совісті власників тварин.
  13. Ремонт дороги до школи та реабілітаційного центру, по вул. Червонополянська. Цю ділянку дороги внесли до титульного списку об`єктів на проведення робіт з ремонту доріг та проїздів приватного сектору по Шевченківському району на 2020 рік, тож фактично мали зробити цей ремонт
  14. Вулиця Андрія Лободи у Запоріжжі. Вулиця Андрія Лободи станом на початок 2021 року не з’явилась.
  15. Визнати вуличних котів частиною екосистеми міста Запоріжжя, дозволити їм вільно жити в підвалах, горищах та інших місцях їх постійного перебування та знищувати гризунів. У квітні 2019-го року, міська рада прийняла рішення, де визнала котів частиною екосистеми міста.
  16. Про збереження історичної пам’ятки – водонапірної вежі. Вежу не тільки зберегли, а й привели в порядок. Довгий час вона була в занедбаному вигляді, а декілька років тому землю де знаходиться вежа віддали в оренду підприємцю, проте зберегли та відреставрували.
  17. Постройка бетонного скейт-парка в Запорожье. Скейт-парк вирішили збудувати Шевченківському районі за 19 мільйонів. Завершити будівництво мають до грудня 2021-го року.
  18. НЕ УБИРАТЬ трамвайный маршрут 16 и 8, либо перенести трамвайную колею на новую дорогу. Міські чиновники збирались відрізати Заводський район від міста по трамвайній колії, а натомість пересадити пасажирів на нові автобусні маршрути. Пов’язано це з планами Запоріжсталі побудувати новий цех, на тому місці де проходить колія. В такому випадку трамвай курсував би тільки Заводським районом. Депутати підтримали дану петицію, і тепер питання відкрите, але поки невідомо як далі складеться з трамвайними маршрутами 16 і 8. На даний момент трамваї безперешкодно курсують своїми маршрутами і з’єднують Заводський район з іншими районами міста.
  19. Петиція, щодо впровадження комунального великогабаритного громадського транспорту до зупинки Міжнародний Аеропорт місто Запоріжжя. Такі автобуси запустили, але не до проспекту Металургів як просив автор петиції, а до Південного мікрорайону, у кількості 6 одиниць транспорту.
  20. Запустить муниципальный автобусный маршрут № 3 «4-й Южный микрорайон — АЭРОПОРТ» (ч/з пр-т Моторостроителей). Запустили маршрут №98, який пересікає проспект Моторобудівників і курсує між Південним мікрорайоном і аеропортом.
  21. Выделить помещение/участок земли для установки станции рециклинга (сортировки отходов с их возможной последующей переработкой) в центре города. Приміщення або дільницю не виділили, через їх відсутність, натомість надали список приміщень та дільниць які можливо надати в оренду. А згодом станцію рециклінгу відкрили біля супермаркету Сільпо у Хортицькому районі.
  22. Установить кондиционеры в коммунальных автобусах КП «Запорожэлеткротранс» по автобусным маргрутам — № 17, 18, 29, 38, 39, 56, 59, 72, 94. Всього встановили 10 кондиціонерів на деякі з цих маршрутів. Коштувало це платникам податків 4 мільйони гривень.
  23. Допомога дітям з інвалідністю та інвалідам з дитинства. Як звітують у міській раді: «Загалом у 2020 році у межах реалізації заходів Міської комплексної програми соціального захисту населення адресну допомогу отримали понад 7,1 тисяч осіб з інвалідністю на загальну суму близько 9,5 млн грн.»
  24. Про підтримку електронної петиції №5654 щодо створення притулку для тварин в м.Запоріжжі. Запланували створити комунальний притулок на базі КП «Побутовик» по вул. Тепличній. Інформація що зроблено на даний момент поки відсутня.
  25. Терміново встановити пристрої для електронної оплати проїзду у громадському транспорті Запоріжжя. Пристрої встановили, але лише в комунальному транспорті. В маршрутках можливість електронної оплати відсутня.
  26. Очистка русла и прибрежной територии реки Кабыця или Кушугумка (На Южном). Русло річки Кобиця запланували очистити. Виділи під це 750 тис. грн.
  27. Вимагаємо прийняти рішення про поетапне зниження викидів в атмосферне повітря. Петицію виконали, адже вона передбачає звернення до Міністерства захисту довкілля та обласної адміністрації. Депутати міської ради звернулись до колег з вимогою звернути увагу на виконання Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Чи відбулось поетапне зниження викидів в повітря – важко сказати. Так чи інакше екологи постійно заявляють про перевищення норм шкідливих викидів в атмосфері, тож до ідеального повітря ще далеко.
  28. Прийняти міри щодо включення фільтрів на всіх заводах Запоріжжя. Як повідомляв В. Буряк: «За время действия Меморандума уровень вредных выбросов воздух в Запорожье уменьшился на 1,6 тыс. тонн в год, а в воду — на 1,5 млн кубометров. В 2019 году объемы выбросов промышленных предприятий составили 69,7 тыс. тонн, что составляет 97,7 % к объемам выбросов за 2018 год. В связи с этим, в рейтинге украинских городов по уровню загрязненности Запорожье опустилось с девятого на десятое место». Це питання повністю належить до компетенцій міського голови, який наче тримає питання «на контролі». Але достеменно ми не можемо дізнатись як і коли вмикають чи вимикають фільтри
  29. Про надання житла видатній запорізькій спортсменці Вікторії Марчук. Депутати підтримали петицію та зайнялись пошуком житла. Але поки питання залишається відкритим.

 

Абсурд

Opera Знімок_2021-02-10_131655_ep.zp.gov.ua З більш ніж 6 тис. петицій на порталі вистачає й повного абсурду. Ось напевно найвідоміша у місті петиція: «Запорожью необходим телепорт». Чомусь при публікації петиції, відповідальна комісія допускала подібні ініціативи.

Нагадаємо, раніше ЦГК «Дій – Запоріжжя» вже підводив підсумки роботи першого місяця роботи сервісу петицій

Opera Знімок_2021-02-10_133304_ep.zp.gov.uaОкрім подібного роду «казусів», поширеними є також і петиції проти петицій: «Запорожскому горсовету принять решение — «НЕ ПОДДЕРЖАТЬ» петицию №6441 «Створити місцевий стандарт для велодоріжок, які йдуть на одному рівні з тротуаром чи є його частиною»!» або «Запорожскому горсовету принять решение — «НЕ ПОДДЕРЖАТЬ» петицию №6450 «Пешеходный переход возле кинотеатра «Космос»!», і таких насправді безліч. 

Opera Знімок_2021-02-10_133412_ep.zp.gov.ua

Та попри це, такий інструмент громадської участі дозволяє донести думку суспільства до влади, а тому аби ваша петиція не загубилась і набрала необхідну кількість голосів, необхідно слідувати деяким рекомендаціям:

  1. Петиція має стосуватись не лише особисто Вашої проблеми, а бути важливою для значної кількості людей, яким це також може бути цікаво.
  2. Бажано писати не лише про проблеми, а й про можливі шляхи їх вирішення. Так, значущість  і свого роду репутація петиції зросте, бо міститиме конкретне рішення, що значно спростить роботу для міської ради і не залишить простору для того, щоб міська рада сама додумала ідею петиції.
  3. Загітувати підтримати петицію. Без PR-кампанії навряд чи варто розраховувати на випадкових відвідувачів порталу петицій. Тому слід організувати поширення ідеї петиції у соц-мережах та/або інших канал комунікації. Чим більше людей дізнається про петиції, тим більші шанси на її реалізацію.

148-03 (2)

А тепер, якщо у вас є ідея для петиції, можете самі спробувати її опублікувати. Для цього:

  1. перейдіть на сайт електронних петицій;
  2. зареєструйтесь у системі;
  3. подайте ідею та при цьому слідуйте вищевказаних рекомендацій.

Детальна інструкція як це зробити тут

Положення та нормативно-правова база за посиланням

Антон Літвіненко, журналіст мережі центрів громадського контролю “ДІЙ”


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE