Що робити, якщо отримали у спадок кредит? Кейс правової допомоги

Вихід є. Завдяки юристу безоплатної правової допомоги відмовлено у задоволенні позову банківської установи про стягнення кредиту із спадкоємця.Смерть близьких — це завжди тяжка втрата. В той момент ...

Додано:
polbvpd

pexels-bongkarn-thanyakij-3740174
Що робити, якщо отримали у спадок кредит? Кейс правової допомоги

Вихід є. Завдяки юристу безоплатної правової допомоги відмовлено у задоволенні позову банківської установи про стягнення кредиту із спадкоємця.

Смерть близьких — це завжди тяжка втрата. В той момент ніхто не замислюється, щодо оформлення спадщини чи про відмову від неї, борги спадкодавця, тощо. Близькі просто продовжують жити не підозрюючи, які можуть бути юридичні наслідки.

Така ситуація склалася у жителя Котелевщини Сергія, в якого померла мати. Знаючи що в неї були рахунки в банку юнак вирішив повідомити установу для їх закриття. В той момент він навіть не міг усвідомити, що стане відповідачем у цивільній справі про стягнення боргу за кредитом.

Минуло більше двох років після смерті його матері, до нотаріуса щодо спадкування ніхто не звертався, оскільки за життя мати не мала у власності ні нерухомого, ні рухомого майна, яке можна було б успадкувати.

Про те, що Сергій є спадкоємцем непогашеного кредиту дізнався лише після отримання повістки до суду та позовної заяви банку про стягнення боргу за кредитором своєї матері.

Не розуміючи про який борг та спадщину іде мова, хлопець вирішив звернутися за допомогою до Котелевського бюро правової допомоги.

Ознайомившись із позовними вимогами банку фахівець бюро Микола Убийсобака зрозумів, що вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки претензії кредитора направлені із пропуском строку, передбаченого законодавством, не було встановлено також коло спадкоємців, адже зі слів Сергія, на момент смерті його матері з нею були зареєстровані і інші особи, які теж можуть бути спадкоємцями за законом.

Також важливою і ключовою обставиною по справі була відсутність майна у спадкодавця, про що неодноразово наголошував юнак, адже відповідно до статті 1282 Цивільного кодексу України спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Саме на цьому юристом акцентувалася увага у процесуальних документах, поданих до Котелевського районного суду Полтавської області.

Дослідивши матеріали справи, судом прийнято рішення відмовити у задоволенні позовних вимог банківської установи щодо стягнення боргу зі спадкоємця.

З повним текстом рішенням Котелевського районного суду Полтавської області від 28 січня 2021 року можна ознайомитися за наступним посиланням № 535/1025/21 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/102818474)

Коментує фахівець Котелевського бюро правової допомоги Микола Убийсобака:
Не завжди вимога банківських установ, пред’явлена до спадкоємців є правомірною. При вирішенні спорів щодо стягнення заборгованості за вимогами кредитора до спадкоємців боржника, необхідно встановити такі обставини:
– чи пред’явлено вимогу кредитором спадкодавця до спадкоємців боржника у строки, визначені частинами другою та третьою статті 1282 Цивільного кодексу України, адже кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.

Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. У разі ж пропуску цих строків, кредитор позбавляється права вимоги;
– коло спадкоємців, які прийняли спадщину;
– обсяг спадкового майна та його вартість бо саме ця обставина визначає межі відповідальності спадкоємця (спадкоємців) за боргами спадкодавця відповідно до частини першої статті 1282 Цивільного кодексу України.

Нагадуємо, що скористатися своїм правом на безоплатну правову допомогу громадяни можуть звернувшись до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40 або за телефоном (0532) 56-02-88,( 050) 561-77-46, (068) 502-26-54. Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

"Не додавай роботи": в Україні стартувала всеукраїнська інформаційна кампанія на підтримку поліції, медиків і рятувальників

eHealth в Україні: що це і як працює?

Молоко для пологового, допомога ЗСУ та переселенцям – як живе громада на півночі Запорізької області

Аргументи для розвитку велоруху в громадах під час війни: велосипед об’єднує і рятує життя

Активності БУР: займайся волонтерством у своїй громаді!

Як поєднувати роботу та волонтерство