Самоврядування воєнного часу: як працювали міські ради та військові адміністрації Харківщини у першому кварталі 2023 року

Минуло більше року з початку повномасштабного вторгнення, під окупацією не залишилось жодної міської громади регіону, а на території звільнених громад було утворено військові адміністрації населених ...

Додано:
OD

rozbita-harkivska-miskrada
Самоврядування воєнного часу: як працювали міські ради та військові адміністрації Харківщини у першому кварталі 2023 року

Минуло більше року з початку повномасштабного вторгнення, під окупацією не залишилось жодної міської громади регіону, а на території звільнених громад було утворено військові адміністрації населених пунктів. Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» дослідив, як часто збирались на сесії міські ради Харківської області, а також, які рішення ухвалювали під час пленарних засідань та розпорядженнями начальників військових адміністрацій населених пунктів у першому кварталі 2023 року. 

Діяльність військових адміністрацій населених пунктів 

Після успішного контрнаступу українських військ у вересні-жовтні минулого року, на території Харківської області розпочався процес утворення військових адміністрацій населених пунктів (ВА НП) у звільнених громадах. Цей орган врядування створюється наказом президента та перебирає на себе повноваження місцевих рад. Начальник ВА НП також призначається президентським указом, за пропозицією Генерального штабу або відповідної обласної адміністрації. Очолити новостворений орган врядування може і діючий голова місцевої ради. 

Загалом, за період з 1 жовтня 2022 року по 30 квітня 2023-го, Президентом України було видано три Укази (2 – у жовтні та 1 – у грудні) «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області». За ними у регіоні було утворено 26 ВА НП, 6 з яких (Балаклійська, Вовчанська, Дергачівська, Ізюмська, Куп’янська та Чугуївська) – на території міських громад. У трьох з них (Дергачівська, Ізюмська та Чугуївська) начальником військової адміністрації було призначено діючого голову міської ради. 

Законом України «Про правовий режим воєнного стану» (ст.16, ч.6, п.8) передбачено, що накази, видані начальником ВА НП в межах повноважень місцевих рад мають бути оприлюднені (окрім інформації з обмеженим доступом), а їхня юридична сила тотожна рішенням місцевої ради. Саме тому цілком доречним є аналіз не лише рішень, прийнятих на сесіях міських рад, але й розпоряджень голів військових адміністрацій. 

З шести громад, на території яких було утворено ВА НП, на сайтах чотирьох (Балаклійська, Дергачівська, Ізюмська та Чугуївська) опубліковано щонайменше один наказ або розпорядження голови адміністрації. Проте, систематичний характер такі публікації носять лише на сайті однієї громади – Чугуївської.

01.05.2023. І1

Джерело: офіційні сайти міських громад Харківської області. 

Дев’ять наказів начальника Балаклійської міської військової адміністрації Віталія Карабанова розміщено у публічному доступі. Оприлюднені накази стосуються виключно ухвалення паспортів бюджетних програм та внесення змін до них. Жодного розпорядження або наказу на відмінну від бюджетних програм тематику за перший квартал цього року на сайті не опубліковано. 

Сайт прикордонної Вовчанської міської громади, яка на кінець квітня продовжує потерпати від обстрілів, перебуває на технічному обслуговуванні. Про це, чомусь російською, написано у повідомленні при спробі потрапити на сайт. На фейсбук-сторінці громади жодного розпорядження начальника військової адміністрації не оприлюднили. 

Два рази на місяць публікують звіт про діяльність військової адміністрації на сайті Дергачівської громади. Втім, актуальні нормативно-правові акти, за виключенням положень про відділи (тимчасові структури), на сайті не публікували аж з листопада минулого року. Серед 15-ти розміщених на сайті положень одне («Про відділ державної реєстрації»), відповідно до його тексту, було прийнято начальником ВА Вячеславом Задоренком, розпорядженням №111 від 07.03.2023 р. 

Єдиним оприлюдненим на сайті Ізюмської громади розпорядженням начальника ВА НП Валерія Марченка є №191-ВС «Про зміну тривалості комендантської години» від 31.03.2023 р. За відсутності на сайті розділів із наказами військової адміністрації та архіву документів, знайти його можна виключно на сторінці «Новини». Саме до інформаційного повідомлення про зміну тривалості комендантської години і долучено єдине оприлюднене розпорядження. 

Відсутня інформація про діяльність військової адміністрації у прифронтовій Куп’янській громаді. Доступу до сайту немає і досі, а на фейсбук-сторінці громади за перші три місяці 2023 року присутня лише одна публікація – про поновлення Вадима Крохмаля на посаді секретаря міської ради. 

40 розпоряджень та 38 наказів голови Чугуївської міської військової адміністрації Галини Мінаєвої розміщено на сайті місцевої громади. Коло питань, щодо яких були винесені рішення, є доволі широким. Оприлюднено як доволі формальні розпорядження, наприклад, про оголошення подяки від начальника ВА НП, так і актуальні та важливі у контексті війни. Зокрема, про тимчасове розміщення людей, житло яких є непридатним до проживання через бойові дії. Попри те, що не всі розпорядження та накази начальника ВА НП публікують на сайті (зважаючи на нумерацію розміщених документів), доступність інформації про діяльність військової адміністрації на такому рівні заслуговує бути прикладом для інших громад. 

Статистика сесій у міських радах та перебіг пленарних засідань 

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» (ст. 46, ч.5), скликання сесії місцевої ради відбувається за необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів на ведення господарської діяльності – не рідше ніж один раз на місяць. За перший квартал 2023 року лише у Харківській міській раді відбулося менше трьох засідань (два). Стосовно формату пленарних засідань, то в більшості громад він залишився незмінним з минулого року. До групи громад, чиї депутати зустрічаються у дистанційному форматі, долучилася Люботинська міська рада. Минулого року таких громад було чотири: Лозівська та Харківська, які продовжили роботу у цьому режимі й у 2023 році, а також Дергачівська і Чугуївська, на території яких було утворено військові адміністрації, у зв’язку із чим сесії місцевих рад не скликаються. 

В решті громад збережено класичний режим – особистої присутності. Натомість, якщо минулого року спостерігалась значна неоднорідність числа проведених місцевими радами сесій, то у першому кварталі 2023-го у 8-и з 11-ти міських громад без ВА НП ситуація майже ідентична – від 3-х до 4-х пленарних засідань. Нижче наведено узагальнену інформацію за кількостю засідань кожної міської ради, а також датами та форматом їхнього проведення.

01.05.2023. І2

Джерело: офіційні сайти міських громад Харківської області. 

Чотири пленарних засідання відбулося за три перших місяці 2023-го у Барвінківській громаді: по одному у січні та лютому, і два (07 та 22) у березні. Переважна більшість питань, що виносились на голосування, стосуються економіки та фінансів: оплата праці директорів КП, прийняття та передача комунальної власності, зміни до бюджету та місцевих програм тощо. Окрім них, у березні було ухвалено зміни у складі депутатського корпусу. На початку місяця рада достроково припинила повноваження двох місцевих депутатів за їхнім власним бажанням, а вже на наступній сесії, 22 березня, на їхнє місце завела нових. Тоді ж було ухвалено і рішення про створення Алеї пам’яті, мета якої – вшанування пам’яті барвінківчан, які віддали своє життя за незалежність України в боротьбі з державою-агресором. Яскрава практика, яка цілком імовірно буде використовуватись і в інших громадах по всій Україні. Присутніми на засіданнях були від 14-ти до 16-ти депутатів (з 26-ти обраних) та міський голова з правом голосу. 

Три сесії Богодухівської міської ради відбулися протягом січня-березня 2023-го. Від 20-ти до 25-ти присутніх депутатів міської ради (з 34-х обраних), приймали рішення, здебільшого, з питань землеустрою: передачі ділянок у користування, розробки земельної документації, втім, було прийнято і більш прикметні рішення. Зокрема, встановлення надбавок директору КУ «Богодухівський інклюзивно-ресурсний центр»: 50% посадового окладу «за складність і напруженість» та 30% окладу «за престижність праці». Тоді ж внесли зміни (доповнення) до рішення від 21 грудня 2022 р. про перейменування об’єктів топономіки. А в березні було затверджено програму, терміном на п’ять років, спрямовану на інвестування в житлове будівництво. 24 мільйони гривень, 6 з яких – із місцевого бюджету, передбачено на довгострокове кредитування будівництва, добудови та купівлі житла. 

Тричі протягом першого кварталу 2023-го збирались на сесію депутати Валківської міської ради. Присутніми були від 14-ти (у січні) до 20-ти (у лютому) депутатів із 26-ти обраних. Перелік питань, які виносили на голосування, є доволі «традиційним» – землеустрій та управління комунальною власністю. Зокрема, прийняли у власність три вантажних автомобіля та 20 генераторів у якості гуманітарної допомоги, загальною сумою більш ніж на 20 млн. грн. 

Зміївська міська рада провела чотири пленарних засідання: по одному в січні та лютому, і два в березні (07-го та 24-го). У лютому було внесено зміни до програми висвітлення діяльності міської ради, затвердженої 20 грудня 2022 р. Відповідно до цих змін, на «інформаційну підтримку» місцевої влади в 2023-му році буде виділено на 108 тис. грн. більше, аніж було заплановано. Відвідувало засідання від 20-ти до 25-ти з 34-х діючих місцевих депутатів. 

Лідером за кількістю проведених сесій, як і минулого року, є Красноградська міська рада (п’ять). Сесію, що відбулася 9 січня, відвідала найменша кількість депутатів – 15 з 26-ти обраних. У наступні місяці їхня кількість збільшувалась – на останньому (у березні) засіданні присутніми були вже 18 депутатів. Окрім звичних питань – землеустрою, змін до бюджету та програм – було прийнято і кілька непересічних рішень. Так, 26 січня місцева рада підтримала звернення до народного депутату Юлії Світличної щодо списання боргу КП «Красноградське житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство». У лютому було продовжено процес перейменування топонімічних об’єктів як в адміністративному центрі громади, так і інших її населених пунктах. А в березні було прийнято порядок фінансування громадських організацій, що здійснюють діяльність на території Коростишівської (!) міської громади (див. скріншот нижче).

01.05.2023. І3

Джерело: офіційний сайт Красноградської міської громади. 

У другій за розміром міській громаді регіону – Лозівській – у першому кварталі 2023-го відбулося 4 сесії. Щонайменше дві з них (у лютому та березні) відбулися у змішаному режимі, хоча у розпорядженні міського голови про скликання сесії повідомлено лише про дистанційний формат роботи. Змішаний формат передбачає, що частина депутатів знаходиться фізично у сесійній залі, а інша – підключена за допомогою відео-зв’язку. Такий формат, імовірно, допоміг уникнути проблем із кворумом – присутніми на сесіях були від 24-х до 28-ми депутатів з 38-ми обраних. Серед прикметних рішень, ухвалених міською радою, можна виділити затвердження списку топонімічних об’єктів, що змінили назву. Враховуючи усі прийняті рішення про перейменування – таких в громаді вже більше 500. 

Перелік питань, які виносилися на голосування Люботинської міської ради, є доволі стандартним. На чотирьох сесіях у першому кварталі 2023-го, переважно, приймались рішення з питань землеустрою. Втім, не обійшлося і без розгляду питань, безпосередньо зумовлених війною. Зокрема, 30 березня було затверджено програму територіальної оборони на найближчі три роки. У 2023-му на неї заклали 200 тис. грн. Дистанційний формат засідань, ймовірно, сприяв високій явці депутатів. На сесіях були присутніми від 20-ти до 23-ти депутатів з 26-ти обраних, що є чи не найкращою статистикою відвідуваності у регіоні. 

Хоча Мереф`янська громада формально і є одним з двох лідерів за кількістю пленарних засідань, існує прикметна особливість. Вона полягає у тому, що під час двох січневих сесій (12-го та 30-го) на порядок денний було винесено лише одне питання – зміни до цьогорічного бюджету. Щодо лютневого засідання, то переважна більшість прийнятих рішень стосувалась ухвалення звітів за попередній рік та затвердження планів на поточний. Крім цього, було схвалено перейменування об’єктів топономіки. Основний фокус місцевої ради у березні було спрямовано на питання землеустрою, втім, останнім рішенням, прийнятим у березні 2023-го, стало позбавлення повноважень місцевого депутата від забороненої партії «Опозиційна платформа-за життя». 

Тричі на сесії міської ради збиралися депутати Первомайської ради у кількості від 15-ти (двічі) до 19-ти з 26-ти обраних. На березневому засіданні яскраво відзначився депутат від «Опозиційної платформи-за життя» Олександр Бережний, який проголосував «проти» з усіх питань, окрім порядку денного. Що цікаво, у січні та лютому такої категоричності не було, з усіх питань він голосував схвально. Що стосується прийнятих у першому кварталі рішень, то більшість із них стосуються земельних та економічних питань (управління комунальною власністю, фінансування програм, зміни до бюджету). Окремо можна виділити ухвалення програми модернізації комунально-побутових умов засуджених у місцевій колонії та приведення їх у відповідність до Європейських пенітенціарних стандартів. 

Станом на кінець квітня у розділі «Прийняті рішення» сайту Південноміської громади опубліковані рішення за результатами двох сесій 2023 року. Втім, це пов’язано із затримкою оприлюднення документів. Так, рішення прийняті на сесії 2 лютого, розмістили на сайті лише 30 березня. Актуальніша інформація міститься у підрозділі «Порядок денний». Відповідно до розпорядження секретаря міської ради від 10 березня, опублікованого у цьому підрозділі, на 17 березня було заплановано позачергову сесію, третю у 2023 році. На голосування виносився доволі традиційний перелік питань: технічна документація землеустрою, зміни до місцевих програм та бюджету. А на лютневій сесії зміни до кошторису взагалі стали єдиним питанням на порядку денному. 

Найменшу активність за кількістю проведених сесій продемонстрував обласний центр. Лише дві сесії Харківської міської ради було проведено у першому кварталі 2023-го. Серед рішень, прийнятих місцевими депутатами, є декілька, що заслуговують окремої уваги. Перш за все – чергове «впорядкування назв» об’єктів топономіки та масова зміна статусів навчальних закладів міста. Виділяється на фоні інших рішень і звернення до міжнародних  організацій та міст-партнерів із проханням про недопущення російських та білоруських атлетів до Олімпійських та Азійських ігор. Прикметним є і дострокове припинення депутатських повноважень вже екс-представника фракції «Блок Кернеса-Успішний Харків» Володимира Чумакова. Протягом 10-ти років мерства Геннадія Кернеса Чумаков очолював департамент будівництва та шляхового господарства і входив до найближчого оточення Кернеса. Невдовзі після смерті Кернеса й отримання статусу в.о. мера Харкова Ігорем Тереховим, Чумакова було звільнено з займаної посади за власним бажання, а зараз із тим самим формулюванням його позабавлено і повноважень депутата міської ради. На його місце 3 березня Харківською міською територіальною виборчою комісією було зареєстровано депутатом Наталію Погорєлову. В постанові про реєстрацію Погорєлової депутатом вказане її місце роботи – КУ «Харківська інвестиційна агенція», в якій вона перебуває на посаді заступника директора. Саму комунальну установу було утворено 25 січня 2023 року, а її діяльність має сприяти залученню інвестицій до Харкова. 

Висновки 

Перший квартал 2023-го року продемонстрував, що міські громади Харківської області поступово пристосовуються до тієї реальності та умов, в яких доводиться жити з моменту повномасштабного вторгнення. В усіх громадах, в яких не було утворено військових адміністрацій, проходять сесії міської ради. У 10-ти з 11-ти міських громад Харківської області місцева рада збирається щонайменше раз на місяць. Серед громад із утвореними ВА НП лише у 2-х (Вовчанській та Куп’янській) з 6-ти не забезпечено доступу до сайту, відповідно – не оприлюднено жодного розпорядження чи наказу начальника військової адміністрації. Водночас, у 4-х громадах з 6-ти сайти працюють, діяльність адміністрації висвітлюється та опубліковано щонайменше одне розпорядження чи наказ, а в Чугуївській громаді цей процес взагалі носить систематичний характер, як результат – 78 розміщених документів. 

Збереження у більшості громад формату засідань, за якого депутати мають фізично перебувати у сесійній залі, виглядає позитивною практикою. Це, перш за все, дозволяє не втрачати контакт із виборцями. 

Що стосується рішень, які приймали міські ради у першому кварталі 2023 року, то окрім притаманних мирному часу питань землеустрою та фінансів, у багатьох громадах до порядку денного потрапляв і воєнний контекст. Перш за все, це стосується перейменування топонімічних об’єктів, яке розпочалося минулого року і систематично триває по всій території області. Війною було спричинено і великий потік гуманітарної допомоги, питання про прийняття та передачу якої виникало чи не у кожній громаді. Проте, більшість «воєнних» рішень є ексклюзивними, себто такими, які ухвалюють не більш, ніж у кількох громадах.  Наприклад, прийняття програми про територіальну оборону Люботинською міською радою, про компактне розміщення осіб, які внаслідок війни втратили домівку Чугуївською міською військовою адміністрацією, створення Алеї пам’яті у Барвінковому. Кожне подібне рішення є по-своєму значущим, чи то для забезпечення безпеки громади, чи то для вшанування полеглих героїв. Тому, важливо аби громади відслідковували питання, що виникають в інших, та впроваджували найкращі практики, або навіть вдосконалювали їх, вже на своїй території. 

Загалом, ситуація із сесіями міських рад Харківської області в першому кварталі 2023 року є задовільною. Депутати збираються на пленарні засідання відповідно до законодавства, приймають рішення, зокрема, і з урахуванням актуальної ситуації в регіоні, а результати своєї діяльності оприлюднюють на власних сайтах. Дещо гіршою є ситуація у громадах, на території яких було утворено військові адміністрації. Так, хоча на сайтах 4-х з 6-ти громад із ВА НП і розміщено не менше одного рішення чи наказу, лише в одній (Чугуївській) такі публікації носять систематичний характер. Зважаючи на те, що законодавством передбачена публікація рішень військової адміністрації, існуючим в області ВА НП варто підвищувати рівень власної підзвітності та прозорості. Зокрема, можна брати на озброєння досвід Чугуївської громади. 

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» 

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», який реалізується за фінансової підтримки Національного фонду в підтримку демократії (NED). Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Конструктивна розмова про болісні виклики і дієві рішення: у Києві відбулася Recovery Media Conference

Центри підтримки та розвитку жінок Запорізької області надали своїм відвідувачкам потужний поштовх до розвитку та самореалізації

Cedos допоможе Сумській громаді в розробці Концепції інтегрованого розвитку

Запущено безкоштовну гарячу лінію юридичної допомоги для ВПО

Лауреати конкурсу «10 років Євромайдану: як європейські цінності визначили шлях України» отримали відзнаки

В Ужгороді пройшов п’ятий воркшоп Women Biz Days 2024 для жінок-підприємиць