Розвиток культури на місцевому рівні: нові райони, повноваження та ресурси

Культурна інфраструктура в умовах створення нових районів – тема публічного обговорення, яке відбулося в Українському кризовому медіа-центрі за участі представників центральних органів виконавчої ...

50322977531_e6c1617b81_c
Розвиток культури на місцевому рівні: нові райони, повноваження та ресурси

Культурна інфраструктура в умовах створення нових районів – тема публічного обговорення, яке відбулося в Українському кризовому медіа-центрі за участі представників центральних органів виконавчої влади, проєктів міжнародної технічної допомоги, місцевого самоврядування, експертів.

Подію організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE.

Джеймс Хоуп, директор Місії USAID в Україні та Білорусі: “В Україні культура та історія є підґрунтям, що забезпечує багатство та глибину національному досвіду. Культура так само важлива, як і добре врядування, сильна економіка чи соціальна справедливість. Сьогодні ми говоримо про важливість утримання та розвитку культури та культурних послуг у контексті децентралізації. Ми враховуємо зміни, які реформа принесла на національному та місцевому рівнях. Децентралізація – одна із найважливіших реформ країни і є успіхом для України”.

В’ячеслав Негода, заступник міністра розвитку громад і територій України: “Децентралізація дає можливість створити спроможні громади. І розвивати питання культури, традицій, інші органи не зможуть краще, ніж самі громади, – зазначив В’ячеслав Негода. – Сьогодні значна частина інфраструктури, яка призначена для надання послуг у сфері культури, є у спільній власності територіальних громад, якою управляють районні ради. Із завершенням формування органів місцевої влади більшість цих об’єктів перейдуть у власність громад”.

За словами В’ячеслава Негоди у найближчі два місяці очікується прийняття законодавчих змін, які регулюватимуть передачу цих об’єктів. Зокрема, першим кроком має бути визначення переліку об’єктів, які мають перейти у комунальну власність громад. Також будуть об’єкти, які стосуватимуться інтересів не лише однієї громади, а великих територій. У таких випадках, за словами заступника міністра, громади мають пріоритетне право вирішити, як будуть використовуватись ці об’єкти. Зокрема, згідно з законодавством про співробітництво громади можуть прийняти рішення про спільне фінансування певних об’єктів та управління ними.

За словами Олександра Ткаченка, міністра культури та інформаційної політики України, цьогорічний бюджет на сферу культури та інформаційної політики більший, ніж був минулого року. Також міністерство отримало додатковий мільярд гривень на відшкодування збитків, які зазнала креативна економіка та сфера культури у зв’язку з пандемією COVID-19. Олександр Ткаченко додав, що Український культурний фонд зможе виділити 295 мільйонів гривень на допомогу культурним інституціям, зокрема в регіонах.

“Також розроблено регіональні стратегії розвитку туризму та регіональні магніти для туризму. Розпочався другий етап освітньої програми Академія культурного лідера – це зв’язок людей, задіяних в культурній сфері в ОТГ (зараз 45 ОТГ). Розроблена програма для розкриття внутрішнього потенціалу регіонів спільно з обласними державними адміністраціями. І найважливіше з цього переліку – це розвиток центрів культурних послуг, які, ми сподіваємося, запрацюють пілотними проєктами у декількох регіонах. Гроші на це є. Це трансформування 16 тисяч бібліотек, 16 тисяч клубів, інших центрів – у сучасні центри надання культурних послуг, нової якісної атракції, як наприклад, онлайн-бібліотеки, кіноточки тощо. Ми зрозуміли, що без активної участі чи ініціативи ОТГ ми зробити нічого не зможемо, і якщо ОТГ виходять з ініціативами – ми залюбки йдемо назустріч”.

Голова Заводської ОТГ з Тернопільщини Людмила Павлінська зазначила, що у своїй громаді вони почали з модернізації закладів культури, і їм це вдалося. Коли утворилася Заводська ОТГ і громада отримала можливість управляти закладами культури, то першим рішенням було об’єднати культурні заклади та надати їм сенсу. Зокрема, об’єднали школу мистецтв та будинок культури – так утворився центр естетичного виховання. На початку співпраці з Програмою USAID DOBRE одним із пріоритетів покращення послуг ОТГ обрала саме культуру. Тож центр естетичного виховання оновили та обладнали спільними зусиллями. Невдовзі до Заводської ОТГ приєднаються ще 4 населених пункти. І, за словами Людмили Павлінської, діти вже висловлюють бажання навчатися у центрі естетичного виховання. Тож громада шукатиме можливості розширення центру.

50322980171_ecf55281cf_o-758x506

Детальніше про  можливості для покращення культурної інфраструктури у громадах – дивіться у відеозаписі трансляції події.

 

Джерело: УКМЦ.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Всеукраїнський фестиваль соціальної реклами об'єднує наймолодших

Виборчий кодекс у смартфоні. ОПОРА розробила мобільний додаток «Вибори 2020»

ENGin допомагає молоді покращувати розмовну англійську

Стартував курс "Грантовий менеджмент від УКФ"

Презентували мобільний додаток #PrisonersVoice

На Контрактовій площі в Києві відкрилася виставка про репресованих археологів