Розвиток громадянського суспільства в ОТГ: ризики, перешкоди та можливості

Завершується річний проект «Зміцнення демократичного врядування», що впроваджується Запорізькою міською молодіжною громадською організацією «СТЕП» у Запорізькій області. Участь у ньому взяли 11 ...

Додано:
ГО “СТЕП”

DSCN3358
Розвиток громадянського суспільства в ОТГ: ризики, перешкоди та можливості

Завершується річний проект «Зміцнення демократичного врядування», що впроваджується Запорізькою міською молодіжною громадською організацією «СТЕП» у Запорізькій області. Участь у ньому взяли 11 обєднаних територіальних громад. Шість з них змогли згуртувати потужні проектні команди та отримали субгранти на реалізацію місцевих громадських ініціатив.

Протягом року експерти й тренери проекту провели близько 30 заходів у Запоріжжі, а також інших містах і селах Запорізької області. Це тренінги, семінари, робочі візити, фокус-групи, до яких долучились дуже різні учасники – від  голів ОТГ і громадських лідерів до учнів місцевих шкіл. Спільна мета проведених заходів – створити умови для діалогу та дієвої співпраці між представниками громадських об’єднань і органів місцевого самоврядування, сприяти активізації громади й розвитку місцевої демократії. Або простіше: навчити важливим інструментам комунікації та взаємодії, показати кращі практики, мотивувати до згуртування та творення змін, допомогти досягнути порозуміння.

Крім того, з травня по серпень 2018 року ще близько 50 заходів різного формату відбулись безпосередньо в партнерських громадах: Гуляйпільській, Комиш-Зорянській, Остриківській, Приморській, Чернігівській, Широківській. Організаторами їх стали громадські об’єднання в співпраці з органами місцевого самоврядування.

Активізація громади та налагодження співпраці: досвід запорізьких ОТГ

Під час фокус-групи в смт Чернігівка (фото Альони Синєпольської)

Підсумкова фокус-група в смт Чернігівка (фото Альони Синєпольської)

Попри перестороги обох сторін партнерство ГО/ОМС виявилось продуктивним, про що свідчать не лише кількісні показники локальних проектів (загалом участь у місцевих заходах взяли понад 650 осіб!). За цей час окремі ініціативні групи зареєстрували свої громадські організації, також сформовані осередки активності на місцях, зокрема в селах і селищах, розширилось коло осіб, які готові долучатися до розвитку громади.

І вже долучаються: у Комиш-Зорянській і Чернігівській ОТГ діють молодіжні ради, в Остриківській ОТГ взялись за створення молодіжного хабу, в Чернігівській та Широківській – жителі різного віку активно пишуть проекти на конкурс громадського бюджету, в Приморській – цікавляться інструментами е-демократії. А в Гуляйполі команда представниць місцевої ГО та виконавчого комітету міської ради за час участі в проекті «Зміцнення демократичного врядування» підготувала ще одну заявку й отримала фінансування в рамках іншої грантової програми – на створення зони громадського спілкування з доступом до wi-fi.

Завдяки діалоговим зустрічам у межах локальних проектів, працівники місцевих рад дізналися більше про проблеми на місцях і – що важливо – про готовність активних мешканців брати участь у їх вирішенні. А тим громадам, де триває розробка місцевих стратегій, проект і його учасники допомогли визначитися з окремим оперативними цілями та проектами розвитку.

Ці та інші досягнення учасники проекту презентували наприкінці вересня в Запоріжжі, під час форуму «Активність і співпраця для розвитку громад».

Спостереження та висновки

Учасниці фокус-групи в смт Комиш-Зоря

Учасниці фокус-групи в смт Комиш-Зоря

Успішні практики проекту, а також результати опитувань і фокус-груп, проведених командою ГО «СТЕП», свідчать про наявність сформованої та цілком усвідомленої потреби у взаємодії між органами місцевого самоврядування нових ОТГ та активною громадськістю. При цьому найбільшими викликами для налагодження такої взаємодії наразі є:

  • фактична відсутність дієвих інструментів співпраці та комунікації на місцевому рівні, зокрема між центром громади та віддаленими населеними пунктами;
  • недостатня обізнаність як громадських активістів, так і посадовців ОМС про способи залучення мешканців до процесів розвитку громади та прийняття місцевих рішень;
  • недостатня громадянська грамотність і поінформованість місцевих мешканців про наявні можливості участі в житті громади;
  • відсутність попереднього позитивного досвіду громадської участі та/або успішного вирішення місцевих проблем.

На додачу до цього, існують і специфічні соціально-психологічні чинники та ресурсні перешкоди, про які зазначали представники окремих ОТГ. Серед них:

  • традиція розмежування місцевої спільноти на «владу» і «громаду»;
  • зосередженість мешканців виключно на проблемах свого села (селища, міста), недостатня ідентифікація себе та своєї родини з об’єднаною громадою;
  • відсутність та/або неефективність каналів поширення інформації всередині громади;
  • відсутність облаштованих місць для спілкування, проведення заходів, робочих зустрічей (у більших селах і селищах цю функцію виконують будинки культури та бібліотеки, проте й ці приміщення подекуди не опалюються взимку, перебувають в аварійному стані).

Водночас розвиток громадських організацій та формувань і їхня взаємодія з ОМС в питаннях розвитку громади мають такі переваги:  

  • активізація та залучення більшої кількості населення;
  • отримання синергетичного ефекту завдяки співпраці в єдиній команді;
  • створення комунікаційних та інформаційних майданчиків;
  • перехід від конкуренції та неприйняття один одного до спільного пошуку рішень;
  • підвищення ефективності й результативності проектів та окремих заходів завдяки співпраці між ОМС та громадським активом.

Що далі?

Досвід доводить: партнерство ГО з ОМС може бути цілком взаємовигідним. З одного боку, активна громадськість долучається до процесу формування й ухвалення рішень на місцевому рівні. З іншого боку – місцева влада отримує позитивні дивіденди від підтримки ініціатив населення, адже кінцевий результат впливає на рівень задоволеності проживанням в громаді, а отже, опосередковано позначається і на задоволеності роботою «влади». Проте слід враховувати, що така взаємодія часом буває декларативною, і в реальності виникає багато обмежень у співпраці ГО та ОМС.

Водночас завдяки дійсній, продуктивній співпраці між громадськими формуваннями та органами місцевого самоврядування ОТГ можуть отримати значно кращі результати щодо розвитку своїх територій. Перші кроки в напрямку до демократичного врядування зроблені громадськими активістами, які у співпраці з місцевою владою втілювали свої проектні ініціативи в шести ОТГ Запорізької області. А вже в листопаді цього року ГО «СТЕП» продовжить  роботу з активними громадами і громадянами в рамках другої фази проекту «Зміцнення демократичного врядування», що реалізується за підтримки National Endowment for Democracy. Детальна інформація невдовзі на нашій сторінці

Інна Стащук (за матеріалами експертів проекту «Зміцнення демократичного врядування» Віталія Лисенка та Надії Кузьмичової)


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії