Не субвенціями єдиними: як мешканці нових громад завдяки активності та співпраці змінюють свої міста і села

Як залучити велику громаду до управління місцевим бюджетом? Чи можливо за півроку створити успішну громадську організацію та реалізувати кілька грантових проектів у невеликому місті? Як налагодити ...

Додано:
ГО “СТЕП”

IMG_3898
Не субвенціями єдиними: як мешканці нових громад завдяки активності та співпраці змінюють свої міста і села

Як залучити велику громаду до управління місцевим бюджетом? Чи можливо за півроку створити успішну громадську організацію та реалізувати кілька грантових проектів у невеликому місті? Як налагодити співпрацю між центром і віддаленими селами?

Ці та інші кейси були розглянуті 20 вересня в Запоріжжі під час форуму «Активність і співпраця для розвитку громад», участь у якому взяли представники Запорізької, Дніпропетровської, Івано-Франківської та Черкаської областей. Організатор зустрічі – Запорізька міська молодіжна громадська організація «СТЕП». У рамках форуму своїми історіями успіху поділились головні учасники заходу – активні мешканці запорізьких громад, які протягом року брали участь у проекті «Зміцнення демократичного врядування», що реалізується ГО «СТЕП» за підтримки фонду NED.

В основі кожної з цих історій – реальні приклади самоорганізації мешканців нових громад та успішний досвід співпраці громадських лідерів і працівників органів місцевого самоврядування: від розробки єдиної ідеї до її втілення спільними зусиллями громади. Такі партнерські проекти стали практичним підсумком навчання, у якому представники запорізьких ОТГ взяли участь з листопада минулого по березень цього року. Найкращі з проектних пропозицій отримали мікрогранти від National Endowment for Democracy.

Загалом у 6 громадах Запорізької області (Гуляйпільська, Комиш-Зорянська, Остриківська, Приморська, Чернігівська та Широківська) було реалізовано 9 проектів, спрямованих на активізацію мешканців і залучення їх до процесів місцевого розвитку.

Тематику проектів команди громад вибирали з огляду на актуальні проблеми громадської взаємодії на своїх територіях. Важливим критерієм при цьому була можливість вплинути на їх вирішення завдяки об’єднанню зусиль активістів і представників місцевої влади. Для прикладу: в Остриківській ОТГ такою проблемою є відсутність належного зворотнього зв’язку між адміністративним центром і віддаленими селами; щоб подолати цю перепону, було запропоновано створити консультативно-дорадчий орган при Остриківській сільській раді – Раду Співпраці. Натомість у селах Комиш-Зорянської ОТГ вирішили створити неформальні центри громадської активності, щоб згуртувати поодиноких активістів і залучити їх до прийняття місцевих рішень. А в Гуляйполі активісти ГО «Інтегра» запропонували простір новоствореного хабу «Територія свободи»  як майданчик для налагодження комунікації з представниками міської ради та спільного обговорення нагальних питань розвитку Гуляйпільської громади.

 Кожна з реалізованих ідей зміцнює фундамент для подальшого розвитку громадянського суспільства та демократичного місцевого врядування. Адже, звісно, складно говорити про справжні впливи за декілька місяців впровадження проектів. Проте за цей час цілком реально створити локальні майданчики для комунікації та взаємодії, виявити ініціативних, охочих до співпраці мешканців, усвідомити спільні цінності та визначити план спільних дій на майбутнє.

Цими результатами і поділились у межах форуму представники проектних команд. Ось лише декілька з них. У Чернігівці, Гуляйполі, Остриківці створені нові, дієві (!) громадські організації, кожна з яких сьогодні впроваджує різноманітні ініціативи, зокрема за грантової підтримки. Майже в кожній з громад сформовані ініціативні групи мешканців: громадські активи, ради співпраці, центри активності – вже сьогодні це об’єднання агентів змін, які пропонують свої ідеї для місцевого розвитку, пишуть проекти на бюджет участі, долучаються до діяльності новостворених громадських організацій.

Більше того: громади вчаться бути комфортними та дружніми до мешканців різного віку, тож поруч із молодіжними радами (Комиш-Зорянська, Чернігівська ОТГ) створюються Поважні ради, що об’єднують мешканців поважного віку (Широківська ОТГ). У селах і містах популяризуються інструменти місцевої демократії: так, у Чернігівській ОТГ створено громадський актив для впровадження бюджету участі, а в Приморськуактивісти допомагають громаді бути сучаснішою та ознайомлять містян з різними сервісами е-демократії.

Успішно випробувано й сам формат партнерства «НУО – місцева влада». На думку менеджерів та експертів Запорізької ГО «СТЕП», отримані знання та досвід стануть у пригоді представникам ОТГ під час розробки та подальшої реалізації Стратегій місцевого розвитку, написання та планування будь-яких проектів і загалом розбудови комфортних, згуртованих і спроможних громад.

 Форум «Активність і співпраця для розвитку громад» – завершальний захід річного проекту «Зміцнення демократичного врядування». Детальніше про хід і результати проекту можна дізнатись у презентації за посиланням.

Крім презентації успішних практик, під час заходу відбулись дискусії на тему впровадження різних інструментів місцевої демократії в об’єднаних територіальних громадах. Результати обговорень будуть узагальнені у практичному посібнику «Розвиток громадянського суспільства в ОТГ: прості рішення для складних питань», куди також увійдуть теоретичні матеріали та рекомендації експертів проекту. Посібник буде опубліковано та поширено наприкінці жовтня 2018 року.

Інна Стащук, менеджерка проекту

 

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Конструктивна розмова про болісні виклики і дієві рішення: у Києві відбулася Recovery Media Conference

Центри підтримки та розвитку жінок Запорізької області надали своїм відвідувачкам потужний поштовх до розвитку та самореалізації

Cedos допоможе Сумській громаді в розробці Концепції інтегрованого розвитку

Запущено безкоштовну гарячу лінію юридичної допомоги для ВПО

Лауреати конкурсу «10 років Євромайдану: як європейські цінності визначили шлях України» отримали відзнаки

В Ужгороді пройшов п’ятий воркшоп Women Biz Days 2024 для жінок-підприємиць