Робота журналістів під час локдауну не обмежується – правовий аналіз

Постанова Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної ...

журналістика
Робота журналістів під час локдауну не обмежується – правовий аналіз

Постанова Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 9 грудня 2020 року вводить в Україні з 8 до 25 січня так званий локдаун – суттєві обмеження, зокрема пов’язані з господарською діяльністю. Медіаспільнота обґрунтовано побоюється, що ці обмеження вплинуть, зокрема, на свободу слова, інформаційну діяльність і реалізацію прав журналістів. Так, у редакції зазначеної постанови підпунктом 4 пункту 3 була заборонена, окрім іншого, реалізація друкованих засобів масової інформації в роздріб. І хоча 5 січня Кабмін на своєму позачерговому засіданні змінив цю норму, загалом обмеження і строки дії цих обмежень є незмінними. Пам’ятаючи досвід локдауну навесні 2020 року та подальші випадки перешкоджання законній професійній діяльності журналістів під прикриттям карантину, медіаспільнота з пересторогою ставиться до чергового посилення обмежень.

Однак треба зазначити, що ані загальний карантин, який запроваджується цією постановою з 19 грудня 2020 до 28 лютого 2021 року, ані посилений карантин, який вводиться з 00:00 8 січня до 00:00 25 січня 2021 року, не містять обмежень діяльності журналістів. 

Зокрема, в тексті постанови не передбачено:

  • обмежень на відвідування приміщень органів державної влади, органів місцевого самоврядування та відкритих заходів, що проводяться цими органами;
  • обмежень відвідування приміщень суду, відкритих судових засідань;
  • обмежень пересування журналістів, зокрема за допомогою громадського транспорту;
  • обмежень розповсюдження інформації, у тому числі друкованих засобів масової інформації.

Основні правила, які мають виконувати, зокрема, журналісти під час своєї діяльності, залишаються незмінними. Так, постанова забороняє громадянам, у тому числі журналістам:

1) перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
2) перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення по захист в Україні.

Будь-який недопуск журналістів на засідання міської ради або комісій міської ради, а також у залу судового засідання під приводом карантину за умови наявності засобів індивідуального захисту і посвідчення буде перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів, що має ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 171 Кримінального кодексу України. 

Нагадаємо, в ІМІ працює правова гаряча лінія, на якій надають консультації досвідчені медіаюристи Роман Головенко та Алі Сафаров за телефоном 050-44-77-063. Запитання можна також надіслати на електронну пошту ІМІ [email protected].

 

Джерело: ІМІ.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Як відкриті державні дані можуть допомогти підприємцям України – дослідження Мінцифри

Яким чином забезпечується доступ до правосуддя?

Окремі питання управління комерційними комунальними унітарними підприємствами, засновниками яких є рада громади: відеоурок

Україна зробила вагомий поступ у 4 з 20 очікуваних досягнень Східного Партнерства за останній рік

Про спроби саботувати міжнародні зобов’язання України. Підсумки великих комітетських слухань щодо НПСВ

Правовий кіноклуб, що породив чудову синергію