Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси

Продовжуємо знайомити громадськість з найкращими регіональними практиками у роботі з уразливими групами населення в умовах коронавірусу.

Додано:
Ольга

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (24)
Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси

Цього разу представники медіа з усієї України мали нагоду побачити, як в Одесі впроваджуються профілактика та лікування наркозалежності, дізнатися про механізми забезпечення доступу до державної та міської програм із профілактики ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та вірусних гепатитів для людей із вразливих груп населення. 

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (1)

Павло Скала

 Асоційований директор із політики та партнерських відносин МБФ “Альянс громадського здоров’я” Павло Скала, розповідаючи про співпрацю Альянсу, міської влади Одеси, партнерських НУО та ключових груп, зазначив:

- Одеса – це велике портове місто, яке перше взяло на себе удар епідемії ВІЛ, оскільки саме тут був офіційно зафіксований перший випадок захворювання на вірус імунодефіциту людини та подальше стрімке зростання поширення ВІЛ серед населення міста. Саме Одеса була одним із перших пілотних регіонів, де за підтримки Альянсу запрацювали програми замісної підтримувальної терапії 15 років тому. І наш сьогоднішній візит – саме про ефективне партнерство з місцевою владою, правоохоронними органами, громадськими організаціями та активістами/ками ключових спільнот. 

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (2)

Наталія Кіценко, Ірина Куценко, Олег Карпенчук

 Першим пунктом знайомства з профілактичними програмами в Одесі став сайт замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), що діє на території КУ “Міський психіатричний диспансер” Одеської міської ради. Цей медзаклад розпочав свою роботу минулого року та обслуговує щодня понад 55 пацієнтів (усього у місті клієнтами ЗПТ є 530 осіб).

- На створення нашого закладу витратили понад 1 млн гривень. Якщо говорити про співвідношення коштів, то 50% – це гроші донорів і 50% – місцевий бюджет, – розповів директор КУ “Міський психіатричний диспансер” Олег Карпенчук.

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (9)

Ірина Куценко

 Депутатка Одеської міської ради та ініціаторка створення Міської цільової програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам і наркоманії «Прискорена відповідь Одеса» Ірина Куценко пригадала, як саме розпочалося фінансування Програм зменшення шкоди з місцевого бюджету. Насамперед, важливу роль зіграла її власна участь в Академії зменшення шкоди, заході, який щорічно проводить Альянс. Далі були тривалі обговорення, і зрештою, Одеса приєдналася до ініціативи The Fast-Track Cities (https://www.fast-trackcities.org).

- Я – уповноважена від мера у питаннях ВІЛ/СНІДУ, туберкульозу, вірусних гепатитів, наркоманії. І щотижня, спільно з Департаментом охорони здоров’я міста, розповідаю про результати роботи міських програм, - зазначила Ірина Куценко. - Але найголовніше у нашій роботі – це бажання порятунку людей. І коли ЗМІ пишуть про такі ініціативи, вживаючи толерантну лексику, пояснюють користь від програм суспільству, тоді й депутатам буде легше прийняти необхідні рішення.

У рамках Міської цільової програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам і наркоманії «Прискорена відповідь Одеса» виділено 65 млн грн на 4 роки. 

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (6)

Юлія Коган, Ірина Куценко, Олег Карпенчук, Павло Скала, Наталія Кіценко

 Той факт, що місцева влада може співпрацювати зі спільнотою наркозалежних та впливати на епідемії соціально небезпечних захворювань, доводить і  Юлія Коган, регіональна координаторка БО “БФ «Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю (ВОЛНА)» та БО «Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА».

- Це дуже добре, коли і мер міста, і депутатський корпус ставляться до нашої спільноти як до рівних членів суспільства: чують наші потреби та співпрацюють, - зазначила активістка.

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (8)

Наталія Матящук

 Наступним пунктом візиту стала аптека КП “Одесафарм”, де відбувається видача шприців наркозалежним у рамках міських програм зменшення шкоди. Такий компонент є у провідних європейських країнах, а віднедавна діє в Одесі. Журналісти на власні очі змогли побачити, як працює це у місцевих реаліях та що входить до набору. За місяць одеським наркоспоживачам видають понад 2 тис. таких комплектів (шприци та спиртові серветки). Ціна одного набору становить 32 грн. 

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (2)

Наталія Кіценко

Як виглядають профілактичні програми у спеціальних ком’юніті для людей, які живуть із наркозалежністю, учасникам/цям пресвізиту було презентовано в організації БФ “Дорога к дому”. Вона однією з перших (у 1996 році) стала виконавцем програм зменшення шкоди. Зараз  ком’юніті благодійного фонду відвідують понад 22 тисячі клієнтів.

- Ці програми стійкі, довели свою ефективність, а завдяки роботі “Альянсу” – тепер фінансуються за рахунок центрального та місцевих бюджетів, – розповіла Наталія Кіценко, директорка департаменту профілактики ВІЛ/СНІДу БФ “Дорога к дому”. - Сьогодні наш бюджет – це фінансування держави, з місцевого бюджету, донорські кошти. І дуже важливо, щоб засоби масової інформації писали про наркозалежність у контексті прав людини та доступу всіх категорій населення до профілактичних та лікувальних послуг.

Серед послуг цього громадського центру зменшення шкоди: консультування наркозалежних, обмін шприців та голок, видача спиртових серветок, лубрикантів, презервативів, тестування на ВІЛ, гепатит і скринінг на туберкульоз. Також є кейс-менеджери, які в разі виявлення хвороби супроводжують людей у лікувально-профілактичні заклади.

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (5)

Ілля Подолян

Ілля Подолян, лікар-нарколог та президент БФ “Веселка” про ефективність програм зменшення шкоди:  “Наші пацієнти – це люди, які багато разів лікувалися, але у них, на жаль, нічого не виходить. Тому ми даємо їм препарат – метадон чи бупренорфін. Підібравши правильно дозу, пацієнт не відчуває «ломки» і веде нормальне життя. Проте не думайте, що людина на ЗПТ відразу ж наступного дня  прийде у вигладженому костюмі, білій сорочці та краватці. Це тривалий процес, але 80% наших пацієнтів вже працюють і самостійно себе забезпечують, – переконує лікар.

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (21)

Костянтин Зверьков

Ком’юніті-центр ГО «Ера Милосердя» працює у найбільшому в Одесі Суворовському районі. Організація здійснює консультування та соціальний супровід наркозалежних, тестує швидкими тестами на ВІЛ і вірусні гепатити, видає шприці, спиртові серветки та презервативи. Керівник громадської установи, яка щорічно охоплює послугами понад 4 тис. наркозалежних – Костянтин Зверьков, під час екскурсії закладом звертає увагу журналістів/ок на швидку зміну наркосцени:

- Раніше це були препарати, що належать до «природної групи» – опіати, героїн, макова соломка, конопля тощо, зараз – найбільш поширені синтетичні наркотики, наприклад, солі. Вже після кількох прийомів таких речовин складно зупинити процес руйнування людського організму, - роз’яснює він.

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (4)

Ганна Ліскова

У свою чергу, начальниця відділу зв’язків із громадськістю Управління патрульної поліції в Одеській області Ганна Ліскова розповіла, як поліція взаємодіє з вразливими верствами населення, зокрема приділяє увагу співпраці з громадськими організаціями, навчанню поліцейських та збільшенню їхньої поінформованості про програми зменшення шкоди, лікування наркозалежності. Ще один важливий компонент – це профілактика наркозалежності серед дітей і підлітків.

- Якщо раніше запитання про психоактивні речовини нам ставили учні 6-7 класів, то тепер, під час візитів у школи, ми чуємо це від дітей, які навчаються у 4 класі! Тому звертаю увагу медіа на це та необхідність правильного висвітлення, – зазначила представниця патрульної поліції.

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (15)

Віталій Новосвітній

Важливою складовою у роботі з вразливими групами населення є виявлення ВІЛ-інфекції. Про діяльність цього напряму розповів медичний директор Одеського міського центру профілактики і боротьби з ВІЛ/СНІДом Віталій Новосвітній.

- У нашому медзакладі ми надаємо лікування антиретровірусною терапією (АРТ) для ВІЛ-інфікованих пацієнтів, а це 6 700 осіб. Зазначу, що цього року із вперше виявлених хворих 97% уже отримують терапію.

Експерт переконаний, що такого успіху вдалося досягти завдяки чітким та скоординованим діям влади, медичних установ, донорських структур та громадського сектору.

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (19)

Тетяна Семикоп

 У рамках програми пресвізиту представники/ці медіа відвідали маршрут надання профілактичних послуг секс-працівницям. Співробітники/ці ГО «Віра. Надія. Любов» показали, як відбувається швидке тестування на ВІЛ і вірусні гепатити, венеричні захворювання в умовах мобільної амбулаторії.

- Щороку наша організація надає такі послуги понад 4 тисячам секс-працівниць, – зазначила керівниця ГО «Віра. Надія. Любов» Тетяна Семикоп.

Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси  (20)

Профілактична робота серед секс-працівниць

Також журналісти/ки поспілкувалися із секс-працівницями, зокрема дізналися про ефективність і необхідність дії програм профілактики ВІЛ/СНІДу, вірусних гепатитів, туберкульозу. Крім того, медіа почули відповіді на питання, що стосуються секс-роботи в умовах коронавірусу.

Фотографія представників/ць медіа зі всієї України

Фотографія представників/ць медіа зі всієї України

 Матеріал створено за підтримки МБФ «Альянс громадського здоровя», Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією та проєкту PITCH.

Фото: Наталія Кравчук


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

НЕФКО на конференції ReBuild Ukraine: «Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії», але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку

Impact Business Accelerator 2024: як український бізнес стає рушієм соціальних змін