“РФ робить усе, щоб посилити внутрішній хаос в Україні”, – морська експертна платформа

Чому військові експерти та аналітики б’ють на сполох та систематично говорять про можливе вторгнення Росії на територію України? Якою має бути наша морська політика і захист кордонів? Який план дій ...

IMG_3577
“РФ робить усе, щоб посилити внутрішній хаос в Україні”, – морська експертна платформа

Чому військові експерти та аналітики б’ють на сполох та систематично говорять про можливе вторгнення Росії на територію України? Якою має бути наша морська політика і захист кордонів? Який план дій щодо деокупації Криму та спротиву окупації Азовського та Чорного морів пропонують українські експерти та громадські організації? Розповідають гості програми “Активізація з Людмилою Тягнирядно” президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, головний редактор журналу “Чорноморська безпека” Михайло Гончар, головний редактор порталу “BlackSeaNews” Андрій Клименко та експерт з міжнародного морського права Богдан Устименко.

Останнім часом посилилися розмови в експертних колах щодо загрози нового військового наступу Росії на Південні регіони України. На сьогодні, три з восьми дивізій армії Росії розташовані на кордоні з Україною, а ще три – у військових округах, які з нею межують. Будівництво нових військових баз для їхньої дислокації розпочалося ще у 2016-му році, і минулого року майже було завершене. Про те, що Росія готова напасти на Україну, заявляють не лише експерти, а й деякі українські посадовці. Водночас командувач Операції об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв заявив, що не бачить зараз безпосередньої загрози вторгнення військ Росії на територію України.​

Росія не приховує своїх намірів і вона вже де-факто є домінуючою силою в Чорному морі. Для того щоб контролювати Чорне море, потрібно мати контроль над двома точками – Кримом і чорноморськими протоками, Босфором і Дарданеллою. Контроль над Кримом вони встановили через окупацію і незаконну анексію Кримського півострова в 2014-му році. Питання контролю над Босфором і Дарданеллами, це мрія ще з царських часів. Безуспішна поки що. Абхазький сектор Чорного моря, який належить Грузії, практично перебуває під контролем Росії. Далі – берегова лінія вздовж Кримського півострова, а потім йде Херсонщина, Миколаївщина, Одещина – три південні області України. Тому не випадково, що ці регіони України є частиною російського плану Контроля Юго-Востока Украины” чи проєкту Новороссия“. Але поки що Кремль залишає за собою робочу концепцію гібридної війни, на пряме військове вторгнення він не піде. Тому росіяни роблять надзвичайні зусилля, щоб посилити внутрішній хаос, в тому числі в Східних і Південних регіонах, а потім за певної нагоди, створивши якийсь казус, знайти привід для війни“,  – наголошує президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, головний редактор журналу “Чорноморська безпека” Михайло Гончар.

Експерти, зокрема, б’ють на сполох щодо можливого вторгнення в Україну російських військ з метою захоплення дамби в Херсонській області, яка перекриває доступ води з Дніпра до окупованого Криму.

Кремлю абсолютно байдуже на Крим і що там бракує води для ведення господарства. Поглянемо на карту Півдня України – де знаходиться енергетична серце України. Це місто Енергодар. Там розташована найбільша в Україні і Європі Запорізька атомна електростанція. Також там розташована найбільша в Україні теплова електростанція. Тож, хто контролюватиме Енергодар, той енергетично контролюватиме Україну. Таким чином, можливий план вторгнення на південь України передбачає не тільки Херсонщину чи Миколаївщину. Візьмем до уваги, що Херсон і Миколаїв, це ще три потужних порти“,говорить Михайло Гончар.

Існує версія, що однією з причин потенційного вторгнення Росії може бути з’єднання окупованого Донбасу з Кримом, а також з Придністров’ям через Одесу.

Цей план був продуманий за так званим проєктом “Новороссия“, якийохоплював вісім областей України – Харківську, Луганську, Донецьку, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську, Миколаївську і Одеську. Це такий півмісяць, який відсікає Україну від Азовського і Чорного моря і практично забезпечує Росії вихід на теж саме Придністров’я. Цей план є, проте він зазнав невдачі, тому що замість восьми областей України їм вдалось окупувати огризки двох східних областей Луганщини і Донеччини“, – коментує президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, головний редактор журналу “Чорноморська безпека”.

Певна частина експертів та аналітиків вважає, що ні відкритий, ні гібридний напад Росії не може відбутися, тому що такий сценарій вже існував – у 2014 році. З того часу, Україна зміцнила власну армію. Крім того, такі дії викличуть нову хвилю санкцій проти Росії.

Росія має придумати сценарій, який дозволить їй принаймні відтягнути введення санкцій, поки, мовляв, розберуться. От як було у випадку з Кримом – вони швиденько провели референдум і на той час це спрацювало. Проте зараз це вже не спрацьовує. Та й тема Криму не знята з порядку денного. Більше того, Сполучені Штати та Європейський союз прийняли відповідні декларації про те, що вони ніколи не визнають цього“, – каже Михайло Гончар.

Головний редактор порталу “BlackSeaNews” Андрій Клименко спільно з морською експертною платформою підготували для уряду пропозиції щодо деокупації Криму та спротиву окупації Азовського та Чорного морів. Експерти переконані, що Путін більш за все діятиме гібридно, а тому варто готувалися до кібератак, військових та диверсійних операцій, дестабілізації в південних регіонах.

Ми розглядаємо три складові – новий Кримський пакет санкцій. Це пакет військово-дипломатичних дій безпосередньо щодо можливої агресії на морі. І це політика невизнання намагання анексувати Крим. Сенс в чому, щоб показати Росії, що її наміри у світі і в Україні відслідковуються. І що є інструменти для того, щоб зупинити ці наміри. Перш за все, я би підкреслив, що для того, щоб зупинити ці наміри треба про них говорити. Причому не на рівні якихось домислів і чуток, а на рівні аналітики і на рівні аргументації“, – розповідає головний редактор порталу “BlackSeaNews”, керівник Моніторингової групи “Інституту Чорноморських стратегічних досліджень”Андрій Клименко.

Новий пакет санкцій проти російського бізнесу та державних підприємств від США та ЄС може допомогти Україні стримати російську агресію.

Існують економічні санкції проти російських підприємств і саме ці санкції Росії обходяться за різними оцінками до 2,5% ВВП. За нашою пропозицією, треба вводити секторальні санкції, наприклад, проти всього російського суднобудування. Для того щоб зупинити російську військово-морську програму і будівництво військових кораблів з ракетами, що ведеться на двох захоплених українських заводах в Криму – на заводі Море” в Феодосії та на заводі Заливв Керчі. І другий важливий момент – це постійне перебування військових кораблів НАТО в Чорному морі доти, поки ми за їхньою допомогою не відбудуємо українські ВМС. Треба впроваджувати місії патрулювання морських шляхів від Босфору до Одеси, тому що там може бути нанесений дуже сильний удар по економіці України“, – зазначає Андрій Клименко.

Російська воєнна агресія проти України продемонструвала зневагу Росії до міжнародного права, поставила під загрозу основи системи безпеки, породила її глибоку кризу. Україна вживає всі можливі заходи, проте досі ситуація не покращилася, а має суттєву загрозу погіршитися.

“Україна, на превеликий жаль, в правовому полі використала свій потенціал, який ми можемо застосувати проти Російської Федерації, не більше ніж на 5-10%. Ми навіть не почали займатися ключовим питанням національної безпеки і оборони України, а саме – встановленням морського кордону в Чорному та Азовському морях, а також в межах Керченської протоки. Я списую це на непрофесіоналізм наших державних службовців вищого рангу“, –  вважає адвокат, експерт з міжнародного морського права Богдан Устименко.

Слухати ефір 

Дивитися ефір 

Джерело: Українське радіо 

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Мережа правового розвитку — 2024: інновації інструментів доступу до правосуддя та відповідальне членство

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Хмельницькому

Український молодіжний фонд уклав Меморандум з ЮНІСЕФ

Покращення відчуття безпеки в громадах або Нові змісти «Правоспроможної громади»

У Києві презентували робочу групу, яка опікуватиметься цивільними заручниками, затриманими росією

Опитування щодо потреб та викликів серед ініціатив/організацій, що надають психологічну та юридичну допомогу