Обговорення ситуації в Україні Комітетом ООН з ліквідації дискримінації по відношенню до жінок

18 - 19 жовтня 2022 року відбулось засідання 83-ої сесії Комітету ООН з ліквідації дискримінації по відношенню до жінок, на якому обговорювався звіт України щодо імплементації Конвенції про ...

pexels-cottonbro-3201466
Обговорення ситуації в Україні Комітетом ООН з ліквідації дискримінації по відношенню до жінок

18 – 19 жовтня 2022 року відбулось засідання 83-ої сесії Комітету ООН з ліквідації дискримінації по відношенню до жінок, на якому обговорювався звіт України щодо імплементації Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Громадські організації також мали змогу подати альтернативні звіти з цього приводу. Таким правом скористалась і Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» експерти організації подали альтернативний звіт та спостерігали за засіданням онлайн. Деякі положення альтернативного звіту організації лягли в основу запитань, які члени Комітету ставили представникам української урядової делегації.

Зокрема, українській урядовій делегації було поставлено питання стосовно реалізації прав громадян з окупованих територій, які з певних причин отримали російські паспорти. У своєму альтернативному звіті Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» описала проблеми, з якими зіштовхнулися біженці з АР Крим, котрі після окупації вимушено отримали паспорти рф та яких з цього приводу не хотіли пускати до посольства України в Республіці Молдова. Відповідь представника Міністерства юстиції України, на наше переконання, не відповідає реальності. Відповідь полягала у тому, що ніби для України це питання (наявності паспортів рф у жителів окупованих територій) є новим і потребує розробки алгоритмів вирішення. І у будь-якому разі такі громадяни підлягають ретельній перевірці: на якій підставі вони отримали такі паспорти. Але насправді громадяни України вимушено почали отримувати російські паспорти ще з 2014 року після окупації АР Крим. Офіційне ставлення до цих паспортів сформульовано в тому ж 2014 році в Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». В законі зазначено, що документи, видані окупаційною владою, не мають юридичних наслідків.

Також члени Комітету ставили питання стосовно доступу жителів окупованих територій до соціальних виплат в Україні, а також українських біженців за кордоном. Зокрема пан Сафаров (віцеголова Комітету) ставив питання стосовно становища вагітних жінок та жінок з дітьми за кордоном. У своєму альтернативному звіті організація описала проблему відсутності можливості в українських жінок, які народили за кордоном, дистанційно оформити допомогу у зв’язку з народженням дитини. На жаль, представники урядової делегації не ідентифікують цю проблему.

Очікувано учасники засідання обговорювали питання подолання проявів дискримінації жінок в умовах війни. Члени Комітету також засвідчили солідарність з Україною та висловлювали свою підтримку. Було зазначено, що в такий складний час Україна все ж таки рухається в бік покращення ситуації з дотриманням прав жінок. Так, вже під час повномасштабної війни було ратифіковано Стамбульську конвенцію про запобігання насильству проти жінок. Відзначено збільшенння відсотку жінок на високих посадах, а також те, що в Україні не зупиняється освітній процес в школах та ВНЗ, забезпечується доступ до медицини, приймаються активні дії для працевлаштування ВПО.

Разом з тим, із запитань представників Комітету попередньо можна зрозуміти, які проблемні аспекти вони бачать в сьогоденній ситуації у сфері захисту прав жінок в Україні:

  • поява сексуальних воєнних злочинів;
  • уповільнення процесів просування жінок на посади, які пов’язані з прийняттям рішень, особливо жінок з традиційно маргіналізованих груп;
  • менша заробітна плата у жінок порівняно з чоловіками;
  • появи у медіа сексистських та дискримінаційних висловлювань;
  • посилення проблеми торгівлі людьми;
  • збільшення кількості жінок з інвалідністю;
  • збільшення кількості ВПО, 60 відсотків з яких – жінки;
  • закриття шкіл у сільській місцевості.

Також окремо обговорювались плани України по відновленню після війни. Наприклад, як планують розслідувати воєнні злочини, як планується розробка гендерних стратегій на місцях, яким чином будуть забезпечуватись житлом ВПО. За результатами засідання, Комітет підготує рекомендації щодо захисту та просування прав жінок відповідно до міжнародних зобов’язань України. За результатами виконання рекомендацій Україна має відзвітувати Комітету у 2026 році.

Український та англійський варіанти альтернативного звіту Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» до Комітету ООН з ліквідації дискримінації по відношенню до жінок. 

Альтернативний звіт до Комітету ООН з ліквідації дискримінації по відношенню до жінок підготовлено в рамках ініціативи «Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19/війни», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» через Громадський центр правосуддя, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії