Як на допомогу прийшла лінія допомоги «Психологічна та правова допомога для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану»

Розгубленість, страх за себе та своїх близьких, відчай, гнів, злість – ці та інші емоції відчули на собі мільйони українців (-ок) з початку повномасштабного вторгнення РФ на територію ...

Додано:
Katya Prokhoda

kuytrdsxcv
Як на допомогу прийшла лінія допомоги «Психологічна та правова допомога для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану»

Розгубленість, страх за себе та своїх близьких, відчай, гнів, злість – ці та інші емоції відчули на собі мільйони українців (-ок) з початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України. 

Фахової підтримки та допомоги, турботи про психологічний стан і психічне здоров’я потребували дуже багато наших співгромадян(-ок). Серед них – люди з інвалідністю, які з-поміж інших проблем, часто відчували соціальну ізоляцію та відсутність можливості повноцінного спілкування та вирішення кризових ситуацій, що траплялись у їхньому житті. Неможливо почути чи прочитати про початок/закінчення повітряної тривоги, важко чи взагалі неможливо дістатись до укриттів, пошкодження або втрата під час евакуації технічних засобів мобільності (милиць, тростин, крісел колісних), брак спілкування з близькими, туга за Україною і важка соціальна адаптація за кордоном – такими є щоденні виклики, які впливають на емоційний стан та в подальшому на загальний стан здоров’я людей з інвалідністю. 

Разом з негативними факторами та емоціями, цей період став часом шаленої згуртованості цілої нації, підтримки, розуміння важливості почуттів та емоцій один одного, сили та людяності.

В Україні та поза її межами десятки людей з інвалідністю надзвичайно ефективно змогли отримати психологічну та правовому допомогу в межах проєкту «Гаряча лінія допомоги для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану», що реалізується ГО «Вектор прав людини» у співпраці з ГО «Боротьба за права» за підтримки проєкту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 роках.

Так, була організована онлайнова лінія допомоги «Психологічна та правова допомога для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану», яка об’єднує команду психологинь, юристок та операторів. Допомогу мають змогу отримати люди з інвалідністю (як дорослі, так і діти), близькі родичі, опікуни (-ки), які знаходяться в Україні чи за кордоном. 

Люди, які звернулись за саме за психологічною допомогою до фахівців(-чинь) на  лінію допомоги «Психологічна та правова допомога для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану» мали змогу отримати як індивідуальні психологічні онлайнові консультації, так і долучитись до психотерапевтичних онлайнових груп підтримки, де люди зі схожими проблемами діляться своїм досвідом та зі спеціалістами(-ками) знаходять шляхи їх подолання. Для цього потрібно лише обрати зручний спосіб зв’язку (заповнити онлайн-форму, зателефонувати за номером +38050 224-72-36 або написати в Viber, Telegram, WhatsApp: +38050 224-72-36): спосіб зв’язку обирає саме людина з інвалідністю для найзручнішого виду спілкування. Щоденно з 10.00 до 19.00 (крім неділі) оператори гарячої лінії допомоги приймають звернення та знаходять спеціаліста/спеціалістку, які допоможуть із запитом. 

Досвідом співпраці в межах проєкту ділиться Олена Введенська – голова правління ГО «Соціальна інклюзія», працівник Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки.

  • До початку повномасштабного вторгнення РФ я спільно з іншими членами(-кинями) ГО «Соціальна інклюзія» організовували різноманітні зустрічі, започатковували нові проєкти, спілкувались та підтримували один одного у наших буденних проблемах. Проте з кінця лютого фактично кожен з нас опинився сам на сам з невизначеністю, більшість – виїхала за кордон, коло нашого спілкування катастрофічно зменшилось. Фактично, єдине, що нам залишається – це перегляд новин, — розповідає Олена Юріївна.

За словами жінки, це значно підвищувало рівень тривожності і, як наслідок, — відображалось на загальному стані здоров’я та загостренні основної хвороби. 

  • У людей з інвалідністю багато проблем пов’язано з побутом – найприродніші речі нам робити дуже важко. Інколи доводиться обирати між охайністю та швидкістю. Я обираю швидкість, бо хочу бути мобільною, проте батьки мене не розуміють. Схожі проблеми були й у інших членів(-кинь) нашої новоствореної організації, — пояснює Олена Введенська.

У нових реаліях жінка шукала можливості започаткувати психологічні консультації для людей з інвалідністю, можливість фахової підтримки психологів(-гинь) та допомоги з вирішенням психологічних проблем. Олена Юріївна натрапила на оголошення про лінію допомоги «Психологічна та правова допомога для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану» на порталі «Громадський простір» – і це стало вирішенням багатьох психологічних проблем не лише для неї. Члени(-кині) ГО «Соціальна інклюзія» обрали для себе онлайнові психологічні консультації та групи підтримки, — за їхніми словами, — такі зустрічі стали для них не лише новим і корисним досвідом, а й реальною допомогою для психологічного стану учасників(-ць).

Раз на тиждень стала група з ГО «Соціальна інклюзія» збиралась разом та отримувала фахову психологічну допомогу. Учасники(-ці) групи, за їхніми словами, ділились між собою схожими проблемами, вчились звертати увагу не на обмеження, а на свої сильні сторони, сприймати себе та цінувати свою унікальність, бували випадки, коли учасники давали один одному дієві поради вирішення певної проблеми.

  • Громадська організація «Соціальна інклюзія» щиро вдячна усім організаторам лінії допомоги за можливість брати участь в групових психологічних консультаціях. Справа, є дуже корисною і важливою та варта того, аби її продовжувати, — наголосила Олена Введенська.

Досвідом роботи в межах проєкту та своїми спостереженнями поділилась Інна Чухрій – докторка психологічних наук, професорка кафедри психології та соціальної роботи Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, практична психологиня, кандидатка 2 рівня з групового аналізу, дитяча та підліткова психотерапеевтка (АППУ):

  • В умовах війни психологічна допомога потрібна усім – учасникам військових дій та членам їхніх родин, людям з інвалідністю, внутрішньопереміщеним особам … Ми проживаємо події, які не є нормальними для людської психіки. Якщо сьогодні не надавати психологічну допомогу людям, то вже незабаром ми матимемо спалах посттравматичних стресових розладів в Україні. Діяльність в межах лінії допомоги «Психологічна та правова допомога для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану» — справа, яка допомагає тут і зараз людям з інвалідністю. Зазвичай існує така думка, що люди з інвалідністю потребують лише допомоги та підтримки, проте це не так.  Яскравий приклад – члени  ГО «Соціальна інклюзія»,  які  мають бажання не лише отримувати допомогу, а й допомагати, активно шукають можливості підтримувати членів громадської організації, волонтерять, об’єднують молодь, співпереживають та дуже тонко відчувають соціальні настрої сьогодення. 

Директорка ГО «Вектор прав людини» Валерія Рибак підсумовує:

  • Як і багато громадських організацій, наша ГО «Вектор прав людини» реагує на нові виклики, які постали перед нашим суспільством з повномасштабним вторгненням РФ на територію України. Нашим завданням було допомогти там, де потрібно найбільше і де ми будемо найкориснішими. Ми багато років працювали для забезпечення прав людини в Україні, працюючи з судовою владою, сферою освіти. Також важливим напрямком була протидія дискримінації. Тож ми знаємо, з якими труднощами зіштовхуються люди з інвалідністю через законодавчі прогалини, відсутність належного забезпечення безбар’єрності  середовища, сприйняття суспільства. Організація онлайнової лінії допомоги – це наш перший досвід. І  я дуже рада, що він успішний, що ми допомагаємо тим, кому це потрібно. Надзвичайно вдячна команді психологинь, адвокаток, операторів, експертів (-ок) ГО «Вектор прав людини», з якими це все можливо.

 

Авторка: Наталя Міщук


Тематика публікації:                      

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE