Прикладні напрямні партнерства #СтійкістьДляГромад
Як підсумок результатів попередньої співпраці відбувся збір зацікавлених у #СпільноМислі. На заході, із використанням відео трансляції, в режимі діалогів, відбулось узгодження досвіду волонтерських ...
Додано:
Pavlo Fedyk
Як підсумок результатів попередньої співпраці відбувся збір зацікавлених у #СпільноМислі. На заході, із використанням відео трансляції, в режимі діалогів, відбулось узгодження досвіду волонтерських напрацювань та координації ідей і цінностей проекту #СтійкістьДляГромад. Було напрацьовані напрямки та шляхи розвитку партнерства, здобуття ресурсної підтримки скоординованих ідей та проєктів в рамках реалізації «Меморандум про заснування партнерства і співпраці у сфері підтримки вразливих спільнот» (липень 2022 р.). Вашій увазі пропонується:
Частина ІІ. Прикладні напрямні партнерства #СтійкістьДляГромад.
Стійкість та опір нападнику це не тільки гуманітарна підтримка,
але й волонтерство планування та координації громадських спільнот та ініціатив.
Із частиною І. Ідеї та справи спільноти #СтійкістьДляГромад можна ознайомитись тут чи тут.
Прикладні напрямні співпраці (надалі – Напрямні) окреслені із врахуванням існуючої динаміки подій на фронті, реалізації «воєнного стану» в Україні та інтенсивності агресії «спєціальной воєнной операції» ядерного Кремля. Варто врахувати, що це не сценарії дій спільноти, розробка та впровадження яких вимагає додаткових ресурсів та партнерських узгоджень. Методичною основою Напрямних є міжнародні та національні програмові документи (Національний план дій України щодо імплементації Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека”, Глобальна стратегія зовнішньої політики ЄС щодо зміцнення стабільності та безпеки України, Резолюції 2250 (2015) Ради Безпеки ООН “Молодь, Мир і Безпека”, яка визначає п’ять ключових стовпів для дії: участь, захист, попередження, партнерство та інтеграція та «Ключові проблемні питання у сфері захисту прав постраждалого населення в умовах повномасштабної збройної агресії проти України», встановлені Коаліцією громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії Росії проти України. Крім спостережень та спонтанних інтерв`ю цільових аудиторій, їх реакцій та повідомлень в соціальних мережах, використовувалось «Дослідження потреб та запитів громад, пов’язаних з викликами, які з’явилися внаслідок повномасштабного вторгнення РФ», що провів Український кризовий медіа-центр за підтримки Програми USAID DOBRE (Див. звіт), інших міжнародних та національних інституцій, аналітично-прикладних конференцій та зустрічей в контексті обміну досвідом та напрацювання шляхів економічного та соціального відновлення громад України як ефективних реакцій на кремлівську воєнну агресію та поневолення. Було враховано і результати власних досліджень: он-лайн опитування активістів вразливих спільнот, яке підтвердило робочу гіпотезу про важливість, своєчасність і необхідність створення реальних і віртуальних майданчиків співпраці. «КОВОРКІНГ потребуючих». Реакції респондентів нас втішили – крім житла, працевлаштування і пошуку гуманітарної підтримки, нашу спільноту цікавить і можливість творити і діяти спільно з приймаючими громадами. Зрештою, погляньте самі тут.
Проєктна ідея спільноти #СтійкістьДляГромади оформлена в напрямних реалізації «Меморандум про заснування партнерства і співпраці у сфері підтримки вразливих спільнот» (липень 2022 р.). Всі наші партнери заохочуються до застосування і прийняття стандартів в наданні, обліку та контролю власної діяльності. Ми вже заявляємо: “Ми працюємо над застосуванням Стандарту якості надання гуманітарної допомоги «The Core Humanitarian Standard on Quality and Accountability (CHS)” https://corehumanitarianstandard.org/, розпочавши із обговорення та спільного дотримання Положення про звітність, впровадженого в діяльність ГО «Фонд громад «Знання і справедливість».
Метою є координаційна підготовка модульних лідерів вразливих спільнот приймаючих громад Тернопільщини і партнерських регіонів, стійких у здатності до громадського опору та сталих у прагненнях брати участь у суспільному житті, адвокації громадських потреб та ініціатив для прийняття рішень згідно засад доброго врядування.
Для того, щоб здійснювати ще більш гідний опір агресору та почати впроваджувати проєкти відбудови країни та підвищення економічного та інтелектуального потенціалу наших громад, варто спочатку забезпечити розвиток нашого, поки що локального, громадсько-волонтерського партнерства #СтійкістьДляГромад та підтримку ініціатив місцевих спільнот.
Крім напрацювання координаційних інструментів та розвитку організаційних спроможностей коаліції та окремих її інститутів, слід задіяти проєкти, спрямовані на відновлення психічної стійкості та соціальної активності найбільш небайдужих громадян, в тому числі – з ВПО.
Наступним і паралельним стане інформаційна діяльність та впровадження кластера освітніх проєктів для наших громад.
Боротьба з дезінформацією, як і документування кримінальних та воєнних злочинів окупантів – після навчання безпеці, медійній грамотності та інструментарію ненасильницького спротиву для координаторів осередків НС.
Наш підхід базується на:
- розвитку партнерства ВПО і місцевих мешканців як учасників освітнього кластеру самоорганізації громад та опанування інструментарієм #НенасильницькийСпротивNonviolentResistance, нового формату організації гуманітарної допомоги, евакуації ВПО, надання їм притулків;
- допомозі не “споживачам”, а людям із ВПО, які активно сприяють адвокації громадських ініціатив та приймають участь в заходах наших проєктів, сприяють ідентифікації зрадників та «ждунів», засуджують і протидіють окупації;
- вдосконаленні стійкості та організаційних спроможностей нашого партнерства, включеності вразливих спільнот в життя місцевих, в т.ч. – приймаючих, громад.
Можемо окреслити основні завдання комплексного проєкту:
- Завдяки системному аналізу виявляти перешкоди і бар’єри на шляху порозуміння та співпраці ВПО та інших груп вразливих спільнот із місцевими громадами.
- Надати підтримку та комунікаційно-інформаційний сервіс про можливості розвитку громад, здобутків, форм та інструментарію співпраці їх спільнот.
- Ідентифікувати активістів, організації, громадські ініціативи, групи вразливих спільнот та допомогти їм в самореалізації, розвитку компетенцій стійкості – задля активізації доручення до життя місцевих громад, адвокації потреб та інтересів в рішеннях і політиках місцевих та регіональних влад.
Крім розвитку спільноти активістів та їх інституцій, первинним результатом нашої діяльності має стати реальна соціальна інтеграції родин ВПО (особливо – дітей і підлітків) у нових громадах, подолання бар’єрів і налагодження системних соціальних комунікацій між корінною громадою та ВПО у Тернополі та регіоні, загальне оздоровленню взаємовідносин у наших громадах, адвокація, впровадження та контроль міського Плану (Програми) заходів установ, організацій та структурних підрозділів Тернопільської міської ради щодо залучення ВПО (родин, дітей, підлітків) до соціально-значущої активності.
Алгоритм наших дій передбачає зміну продукту, обізнаності та поведінки людей:
- Дослідження і зміцнення організаційних спроможностей спільнот. Продовжувати вивчати запити громад і постійно відслідковувати ефективність впливу на прийняття рішень.
- Співпраця в отриманні різних видів та форм допомоги для вразливих спільнот, що дозволить зосередитись на стратегічній діяльності, яка охоплює підготовку і впровадження освітнього кластеру.
- Спілкування задля згуртування зацікавлених і партнерів, груп підтримки у місцевих громадах. Формування позитивного сприйняття ВПО як умови та ресурсу розвитку місцевих громад, посилення атмосфери теплоти і дружби, доброзичливого ставлення між ВПО і приймаючими спільнотами.
- Освітній кластер розпочинається із заходів програми «Модульне лідерство розвитку самоорганізації, стійкості, та ненасильницького спротиву». Участь у ній приймуть активні люди із спільнот молоді, молодіжних працівників, громадських діячів та волонтерів із вразливих спільнот, соціальних працівників, бібліотекарів та освітян з-поміж внутрішньо переміщених осіб та приймаючих громад у Тернопільській та партнерській областях.
- Адвокація і вплив на прийняття рішень, впровадження антикорупційних інструментів у використанні “бюджетів” переселенців та місцевих, національних та міжнародних фінансів.
- Розвиток мережі @НенасильницькийСпротив.
- Вирішення життєвих проблем ВПО як мешканців приймаючої громади.
В свою чергу це спонукає:
- Створити постійно діюче он-лайн опитування вразливих спільнот щодо їх потреб та проблем, залучення респондентів, періодичний аналіз та оприлюднення результатів дослідження для врахування в поточній та майбутній діяльності. Загальновідомо, що родини внутрішньо переміщених осіб, змінюючи місце проживання, попадають в інші умови життя, змінюється їх соціальний статус і становище у суспільстві, здебільшого різко знижується рівень життя, у зв’язку із активними військовими діями часто втрачаються зв’язки з рідними та близькими.
- Провести засідання фокус-груп (оф- та он-лайн) задля пошуку шляхів та форм взаєморозуміння та співпраці між різними соціальними групами, вживання внутрішньо переміщених осіб в місцеві громади.
- Системне навчання активістів гнучкому стратегічному та операційному плануванню в умовах невизначеності та широкому діапазоні трендів змін, засадам комунікаційної поведінки в соціальних мережах, розробці і впровадженню планів інформаційно-комунікаційної та фандрейзингової політик спільноти та її партнерів.
- Терміново слід допомогти родинам із дітьми-школярами з придбанням шкільних канцелярських товарів і аксесуарів – від наплічників-портфелів до письмового приладдя. Вдячність координатору групи підтримки переселенців @Любов Стрєльцова, яка у своєму пості-зверненні ще й виявила потребу у виділенні додаткових приміщень в гуртожитках чи найближчих школах – для можливостей навчання дітей переселенців. Було б добре, якби такі приміщення забезпечувались обладнанням, ефективного для віртуального навчання.
- Забезпечити акумуляцію в осередках допомоги продовольчих наборів довготривалого використання. Крім того нам варто організувати системну і персональну допомогу вразливими спільнотами медикаментозними та побутово-хімічними наборами, різними розмірами підгузків та дитячого харчування, наліжниками-ковдрами, ліхтариками й кемпінговими ліхтаря на сонячній батареї. Пост і коментарі до нього про можливості отримати допомогу для вразливих спільнот: https://www.facebook.com/groups/svoiteren/posts/1101255424156350/.
- Провести воркшопи для активістів спільноти: “Протидія професійному емоційному вигоранню команд та лідерів”, «Розвиток модульного лідерства громадських коаліцій та громад», «Ефективне використання соціальної мережі Facebook (Meta) у налагодженні комунікацій між активістами та спільнотами».
- Наші фахівці фіксують, що діти, жінки і дівчата найбільш гостро і болісно реагують на психологічні проблеми, з якими зіштовхуються члени родин ВПО: емоційні зриви та стреси після пережитих травмуючих подій (часто пов’язаних із насильством), комплекс жертви, емоційна нестабільність, агресія, неконтрольований страх. Все це призводить до того, що дезорієнтована жінка не може вирішувати нагальні життєві питання та планувати подальше життя (своє, дітей тощо). Очевидно, що нам варто організувати комплексну та оперативну допомогу потребуючим жінкам від цілої низки спеціалістів – від юристів до психологів та медиків. Для нас це означає впровадження проєкту «#СвояНаТернопільщині», яким передбачається організація вчасної інформаційно-консультативної, психологічної та гуманітарної допомоги жінкам ВПО та інших вразливих спільнот тернопільських громад. Варто вже провести дослідження для виявлення жіночих і дитячих потреб; надання професійної допомоги жінкам ВПО у створенні власного плану вирішення проблем; консультативна допомога (юридична, психологічна, медична, гуманітарна тощо); проведення з допомогою психологічних методик (наприклад «зелена кімната») підтримки жертв насильства; підготовка серед жінок та дівчат пара-психологінь із організації серед знайомих і родин кваліфікованої духовної підтримки; проведення дружніх зустрічей-«чаювань» у форматі «рівний – рівному» (Р2Р) за участю жінок ВПО для знайомства, пошуку друзів та обміну досвідом/історіями успіху у вирішенні різних питань ВПО. Важливо, щоб жінки мали змогу брати участь у проєктних заходах разом із дітьми, оскільки під час проведення заходів діти зможуть бути поряд у спеціально облаштованій кімнати з вихователями-волонтерами, які будуть проводити мистецькі заходи та перформанси для малечі.
- Варто розпочати із проведення психоедукаційних заходів та психоконсультаційної підтримки та допомоги жінкам та дівчатам із вразливих спільнот населення, у тому числі із зони бойових дій, з метою розвитку резильєнтності заради збереження психічного здоров’я в умовах впливу надскладних стресогенних чинників під час війни. Крім навчання стійкості, на цих заходах, учасниці матимуть змогу прийняти участь в творчих воркшопах із виготовлення оберегів для наших Захисників, створення патріотичних браслетів та містечок мрій, участь у безпековій майстерні світловідбівачв (флікерів), театральних екскурсіях та обговоренню проглянутих фільмів, долучитись до збору коштів для протидії злу. Також учасниці опанують основами ефективного спілкування в соціальних мережах. Такі складові комплексного посилення стійкості жінок і дівчат також дозволять підтримувати інформаційно-адвокаційні кампанії нашого партнерства; по-новому сильно зазвучати голосам жінок та дівчат; залучати до ненасильницького спротиву і миротворчих процесів та діалогу широку аудиторію, розпочати широку компанію адвокації створення і розвитку майданчиків спілкування для інших верств вразливих спільнот Тернополя.
- Розвиток “живих” майданчиків спілкування – від дитячої школи підприємництва і Арт-Світлиці до консультаційних осередків розвитку вразливих спільнот громади.
- Розвиток центрів активності вразливих спільнот для розбудови довіри та громадської інтеграції у стосункам між ВПО та місцевими громадами та владними структурами. Завданням таких осередків має стати надання практичної нематеріальної підтримки, консультаційної та правової допомоги. Відвідуючи центри потребуючі та співчуваючі мають розраховувати на широкий спектр допомоги: від щирого добре спілкування та моральної підтримки до простого налаштування на телефонах дуже дорослих “національного роумінгу” J. Зараз ми вивчаємо необхідність та можливість організувати правове он-лайн консультування і роз’їзди.
- Слід вивчити доцільність та можливість створення одного із Центрів активності, як інтелектуального прихистку в облаштованому бомбосховищі. Очевидно, що це має бути комфортне сховище, де у 3-х зонах зможе знайти для себе заняття кожен відвідувач. Антистресова зона, відпочинкова зона та нетворкінг зона у офіційному сховищі. Дружня до дітей. Це дозволить більше часу проводити одне з одним і при тому не ризикувати під час тривоги. Крім того, такий безпечний прилисток сприяв би вирішення проблеми високого рівня стресу серед молоді та підлітків, спричиненого не лише воєнними подіями в країні, а й такими причинами як: брак комунікації з однолітками і нетворкінгу; страх зупинки саморозвитку; стрес через настрої у суспільстві; бажання реалізувати ідеї та вчитись; брак дозвілля у місті.
- Забезпечити стале ресурсне забезпечення освітнього кластеру, що передбачає проведення щонайменше по два заходи на тиждень, із он-лайн та ютуб форматах, сесією в кінці освітніх курсів.
- Комунікаційна політика.Власне кажучи, спільнота #СтійкістьДляГромади вже створила майданчики он-лайн комунікацій – відкриту групу для обміну інформації та планів @Свої на Тернопільщині, кілька закритих груп і чатів активістів та громадських ініціатив. Крім того, в нашому розпорядженні щонайменше сім різнопланових сторінок і подібна кількість різноорієнтованих груп у Фейсбуці (Мета), які можуть підтримувати співпрацю та комунікаційну політику. Крім «централізованих» майданчиків (facebook.com/groups/svoiteren/, https://t.me/rnv_network, https://www.facebook.com/nenasylia.sprotyv/, https://www.facebook.com/groups/InfoLys, https://www.youtube.com/channel/UCqX8mEed9YJH3OGIXc-eOtA, https://www.facebook.com/groups/SpailnoBezpeka/, https://www.facebook.com/pavlofedyk63) є ще пляцики партнерів.
- Інформаційна політика партнерства зосереджена на надання ВПО та приймаючим громадам інформації, стимулюючої до стійкості у час агресії. Це означає, що створюється здебільшого винятковий новинний та авторський зміст надихаючих історій та прикладів, який сприяє зміцненню зв’язків між вразливими спільнотами та із приймаючими громадами, подіями опору агресії ядерного Кремля та розвитку мережі партнерства «Стійкість для громади» у регіонах України та за її межами, інформаційну та комунікаційну підтримку медіа майданчиків партнерства.
- Про події та матеріали проєкту будемо інформувати через партнерські майданчики (аккаунти, групи та сторінки у Facebook та Telegram) та медіа, використовуючи базову розсилку https://groups.google.com. Відеозаписи он-лайн заходів будуть розміщуватись на каналі в YouTube. Наші майданчики дозволяють спостерігати за перебігом діяльності партнерства, знайомитись з його командою та модульними лідерами, першими дізнаватись про наші заходи з психологами та коучами тощо.
- Культуральний напрям передбачає співпрацю у проведенні арт-терапевтичні заходів та театралізованих екскурсій, Ми вже працюємо над отриманням ресурсів для реальної #АртСвітлицяВПО та дітей, творчих працівників, родин захисників, інших вразливих спільнот, Базовий ремонт приміщення в центрі міста («центровішого» місця у Тернополі, не буває вже завершено, потрібно ще допрацювати декор і наповнити змістом, меблями та обладнанням. В планах доручення до розважально-митецьких заходів та стендапів неформального майданчика @На пошті.
- Підтримка підприємницьких ініціатив, переміщеного бізнесу та підтримки працевлаштування для людей, які внаслідок війни втратили роботу та/або джерела доходу, повернулись із еміграції й наразі шукають нові можливості для працевлаштування та професійного розвитку.
- Створення та/чи підтримка притулків для евакуйованих людей.
- Будівництво помешкань для потребуючих ВПО з використанням енерго- та матеріало-ощадних екологічно зорієнтованих технологій (альтернативні джерела, каркасне та сендвіч-панельне будівництво тощо.).
NB! Нам потрібні фахівці для проведення різноманітних оф- та он-лайн заходів: майстер класу створення ляльки-мотанки, дитячих арт-занять, психо-соматичних проявів та рухової терапії, лікарів у сфері протидії зловживанню алкоголем та психоактивними речовинами, фахівців із впровадження юридичної та фінансової грамотності, бізнес-моделювання і залучення ресурсів, художників скетчінга та театральних екскурсоводів, заходів від кваліфікованих спеціалістів з бізнесу, професійного зростання, психології (психосоматики, лікаря- психотерапевта, фахівця із алкогольної або наркотичної залежності). Цікавить партнерство із людьми, які забезпечать прикладне спілкування – від практикуючих косметологів (наприклад, незважаючи на війну, навчати протидії старінню обличчя) чи професійних художників (наприклад, швидкого малювання). Також важливо залучити до нашої діяльності медівників та професійних і громадських social media manager (пара-маркетологів соціальних мереж, SMM).
Для нас критично важливо скооперувати людей, які згуртовують довкола себе інших, спроможні перебрати на себе роль лідера або його помічника. І звичайно потрібні волонтери, посилення мотивації яких будемо забезпечувати. І ще – ймовірно нам пригодяться люди, які стануть учасниками фокус-групи.
Ваша #СтійкістьДляГромад
Детально про проєктні заходи читайте у наступних повідомленнях або запитуйте у нас. Крім месенджерів і телефонів (див. розділ Інформація на особистих аккаунтах), чекаємо на ваші листи на е-скриньку [email protected], [email protected].
Втілення наших мрій та планів неможлива без активної участі людей доброї волі Тернопільщини. Будемо вдячні за волонтерську комунікаційну підтримку, а саме ваші реакції: вподобайки, поширення та коментарі, на які обов’язково здійснимо зворотний зв’язок.
Ця інформація є вільною для копіювання, перевидання та поширення по всій території України всіма способами, якщо вони здійснюються безоплатно для кінцевого споживача і якщо при такому копіюванні, перевиданні та поширенні є обов’язкове посилання на джерело. Надані матеріали носять виключно рекомендаційний характер та відображують особисту думку авторів, яка може не співпадати з позицією зазначених в публікації осіб чи інституцій.