Протестні настрої в період кризи

Особисто взяти участь у ймовірних акціях протесту висловили готовність 18% населення. Проте 67% відповіли, що участі у таких акціях не братимуть. Це – найнижчі показники готовності до протестів за ...

Майдан
Протестні настрої в період кризи

Особисто взяти участь у ймовірних акціях протесту висловили готовність 18% населення. Проте 67% відповіли, що участі у таких акціях не братимуть. Це – найнижчі показники готовності до протестів за період від травня 2013 року.

Для порівняння наводяться дані опитувань, які були проведені Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у рамках проекту «Громадський соціологічний консорціум».

Тяжкі наслідки фінансово-економічної кризи відчуло на собі фактично усе населення України: 59% – дуже серйозно і ще 37% – «певною мірою». Ці наслідки ще гірші, ніж були під час фінансово-економічної кризи кінця 2008 року, бо тоді дуже серйозні для себе наслідки зазначили в опитуванні 33% населення, деякі – 46%, а 16,5% жодних наслідків не відчули.

У липні 2015 року 28% населення очікують, що у їхніх містах та селах можливі масові виступи протесту (6% у цьому впевнені і ще 22% припускають таку можливість). Проте більшість населення (60%) вважає такі виступи або малоймовірними (33%), або зовсім неможливими (27%). Найбільше очікують на виступи протесту жителі Центрального (38%), Східного (30%) та Західного (28%) регіонів, найменше – на Донбасі (10%).

Найвищі протестні настрої були в опитуванні, проведеному у січні 2015 року, коли готовність протестувати висловили 43% населення (час, коли почала стрімко падати гривня і зростати ціни).

Традиційно найвищою готовністю до протестів відрізняється населення Західного регіону, де готові взяти участь у акціях протесту 33% населення. У решті регіонів така готовність істотно менша: 21% у Центральному регіоні, 13% – у Південному, 10% – у Східному і 7% на Донбасі.

У ставленні до самосуду громадська думка неоднорідна. З одного боку, лише 12% населення поділяють думку, що «самосуд в наших умовах є єдиним способам покарати злочинців». І водночас 35% населення вважають, що самосуд, хоч і неприпустимий, але в деяких випадках може бути виправданий.

Категорично налаштовані проти самосуду 46% населення. Найбільше схильні до підтримки самосуду жителі Західного регіону, де 16% певні, що самосуд – це єдиний спосіб покарати злочинців, а 44% схильні іноді припускати таку можливість (33% категорично засуджують). Найменше підтримують можливість самосуду на Сході, де лише 7% вважають самосуд методом досягнення справедливості, 26% схильні іноді його виправдовувати, а 60% вважають неприпустимим у будь-якому разі.

У суспільстві встановилася достатньо стабільна громадська позиція, налаштована проти дозволу вільного продажу зброї громадянам («проти» – 81,5%, «за» – 11,5%). Дещо більше підтримують вільний продаж зброї на Західній Україні (16,5%), найменше – у Східній (7%).

Так само і можливість існування у державі недержавних озброєних організацій підтримують 11% населення, а 78% – проти. Можливість таких об’єднань більше підтримують на Західній Україні (18%) і значно менше – у інших регіонах: Центрі (13%), Сході (8%), Донбасі (7%), Півдні (6%)

Думки населення щодо подій у Мукачеві поділилися. Переважає точка зору, що «це були кримінальні розборки між двома групами, які не поділили контрабанду», – так вважають 40% населення. Водночас 31% певні, що «Правий сектор» намагався перешкодити місцевій мафії займатися контрабандою». Слід зазначити, що про ці події нічого не знають лише 10% населення. Підтримка дій «Правого сектору» переважає у громадській думці Західної України (45% вважають ці дії правильними, 29% – ні). Майже діляться оцінки жителів Центрального регіону (34% схильні підтримувати ці дії, 37% – ні). У решті регіонів вважають, що в Мукачеві відбувалися кримінальні розбори між групами, які ділять контрабанду (так вважають 51% на Півдні, 48,5% на Сході і 43% на Донбасі, підтримують дії «Правого сектору», відповідно, 23%, 18% і 28%).

Висловили готовність взяти участь у місцевих виборах, що відбудуться у жовтні 2015 року, 68% опитаних.

Найвищу готовність брати участь у виборах висловили жителі Західного (76%), Східного (75,5%) та Центрального (70%) регіонів. Дещо меншу явку можна очікувати у Південному регіоні (61%), а найменше мають намір брати участь у виборах жителі Донбасу, де 50% таку готовність висловили, а 40% від участі у виборах відмовилися.

Значна частина тих, хто висловив готовність взяти участь у виборах, або не визначилися, за представника якої партії віддадуть свій голос (23%), або принципово обиратимуть певного кандидата, не залежно від його партійності (16%). Серед решти виборці 14,4% відповіли, що схильні проголосувати за кандидата від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», 9% – від партії «Самопоміч», 7,5% – від партії «Опозиційний блок», 7,3% – від Радикальної партії Олега Ляшка, 6,9% – від партії «Батьківщина», 4,0% – від партії «Правий сектор».

Найменше зважатимуть на партійність кандидата при голосуванні на Донбасі (27%) та у Східному регіоні (17%). Тих, хто не визначився з підтримкою кандидата від певної партії, найбільше у Центральному (30%), Східному (24%) та Південному (23%) регіонах.

У Західному регіоні найбільше готові віддати перевагу кандидатам від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (17,2%), партії «Самопоміч» (14,5%), Радикальної партії Олега Ляшка (9,0%), партії «Батьківщина» (8,1%), «Правого сектору» (6,2%), «Народного фронту» (4,6%), ВО «Свобода» (4,3%). У Центральному регіоні – кандидатам від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (12,8%), партії «Самопоміч» (9.3%), Радикальної партії Олега Ляшка (9,0%), партії «Батьківщина» (7,2%), «Правого сектору» (4,5%), «Народного фронту» (4,6%), «Опозиційного блоку» (4,1%). У Південному регіоні – кандидатам від «Опозиційного блоку» (15,1%), партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (12,6%), «Батьківщина» (9,9%), партії «Самопоміч» (7,3%), Радикальної партії Олега Ляшка (5,6%), іншої (6,1%). У Східному регіоні – кандидатам від «Опозиційного блоку» (16,1%), партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (15,5%), Радикальної партії Олега Ляшка (4,7%), На Донбасі – кандидатам від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (13,3%), «Опозиційного блоку» (9,9%), партії «Батьківщина» (8,8%), партії «Самопоміч» (7,2%), Радикальної партії Олега Ляшка (5,1%).

Дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва» та соціологічна служба Центру Разумкова з 22 по 27 липня 2015 року. Опитано 2011 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

Опитування здійснювалося у рамках проекту Громадського соціологічного консорціуму за фінансової підтримки програми Європейського Союзу.

Джерело : Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва»


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»