Про Голодомор: всесвітньо відома виставка Лесі Марущак «Марія» відкрилася у Києві

20 листопада 2020 року в Музеї Голодомору в Києві презентували проєкт Лесі Марущак «Марія». Виставка триватиме з 20 листопада 2020 року до 31 березня 2021 року за підтримки Світового Конґресу ...

В.Боднар, Л.Галадза, О.Стасюк, С.Касянчук
Про Голодомор: всесвітньо відома виставка Лесі Марущак «Марія» відкрилася у Києві

20 листопада 2020 року в Музеї Голодомору в Києві презентували проєкт Лесі Марущак «Марія». Виставка триватиме з 20 листопада 2020 року до 31 березня 2021 року за підтримки Світового Конґресу Українців.

Це найвідоміша у світі виставка про Голодомор-геноцид, яка була представлена у 9 країнах, а тепер уперше експонуватиметься в Україні. «МАРІЯ» є мобільним меморіальним простором, що увіковічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років та внеском у діалог про соціальну справедливість та права людини. У центрі виставки — образ дівчини Марії, яка всупереч рішенню диктатора Сталіна вижила, на відміну від мільйонів жертв совєцького геноциду в Україні.

Олеся Стасюк, генеральна директорка Національного музею Голодомору-геноциду: «Команда Музею понад рік працювала над тим, щоб у нашому просторі відкрилася виставка Лесі Марущак “Марія”. Аби жодна людська смерть у 1932-33 роках не була марною, ми зберігаємо пам’ять про вбитих голодом і разом з усім світом вшановуємо жертв Голодомору кожної четвертої суботи листопада. Цьогоріч ми запалимо свічки пам’яті у своїх вікнах 28 листопада. А напередодні цієї дати — відкриваємо виставку “Марія” у стінах Музею».

Сергій Касянчук, директор представництва СКУ в Україні: “Я б хотів висловити вдячність їй (Лесі Марущак – пр. ред.) за те, що вона взяла тему Голодомору в своє життя. Вона відчула своєю душею, своїм серцем біль і трагізм, і передала їх у формі інсталяції. Коли мистецтво відходить від серця, воно і потрапляє до серця”.

Лариса Галадза, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні: “Для мене велика честь бути тут з вами напередодні дня вшанування жертв Голодомору, щоб відкрити виставку канадської мисткині Лесі Марущак «Марія». Мистецтво – це красномовний засіб спілкування, потужній цілитель, а в цьому випадку – болючий і пронизливий свідок. Роботи Лесі мандрували по світу, а зараз вони приїхали додому. Ця виставка є також свідченням того, що ми ніколи не забудемо про ці жахіття. Пам’ять про штучний голод організований тодішнім режимом комуністичної влади, аби знищити українство не вдалося знищити. Мільйони людей у світі, а особливо сильна канадська діаспора,, доносили правду про геноцид”.

Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ України: «Дуже важливо, що виставка приїхала до України, додому. Потрібно, щоб усі дізналися, що українці пережили в той час, що це був акт геноциду. Поки пам‘ять буде жити і поки ми будемо вимагати визнання цієї пам‘яті іншими, доти ми будемо існувати як незалежна держава, яка має своє місце в світі».

Яна Гринько, кураторка виставки: «Дивовижно, як роботи Лесі Марущак притягують погляд. Твори, представлені на виставці, — це результат досліджень спогадів про Голодомор, які художниця чула в українській громаді Канади, свідчень, які українці давали під час роботи комісії США з розслідування Голодомору 1932-33 років, фотографій та спогадів Александра Вінербергера. Використані авторкою художні прийоми перетворили фотографії часів Голодомору на мистецькі об’єкти. Історія дівчинки Марії стала простором для роздумів про масштаби і глибину шкоди, завданої тоталітарним комуністичним режимом».

У презентації через відео взяла участь художниця Леся Марущак. 

ЛЕСЯ МАРУЩАК, авторка виставки «Марія», народилася в Канаді, в Алвена. Вона росла серед української громади Канади, де дізналася про Голодомор з розповідей українців, які пережили геноцид. Як відомо, українська діаспора Канади є великою і сильною ком’юніті, що є основою міцних зв’язків та партнерства між Україною і Канадою, в тому числі в справі поширення знань про Голодомор-геноцид. 

Вона — мисткиня, творчість якої спирається на історичні дослідження пам’яті й ідентичності і за допомогою чуттєвості та візуальності пробуджує глибинні емоційні відчуття. Серед інституцій, що мають її твори, — Музей мистецтв Метрополітен, Європейський дім фотографії в Парижі, Бостонський Атенеум, Стенфордський університет, Колумбійський університет та Бібліотека Конгресу.

У вересні 2020 року The Guardian опублікувало фото проєкту «Марія» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival. Книжка «Марія» за мотивами виставки потрапила до короткого списку Книжкової премії на Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019). 

Виставка стала можливою завдяки Міжнародному координаційному комітету у справі Голодомору Світового Конґресу Українців (СКУ), що працює з міжнародною спільнотою над визнанням Голодомору 1932–33 років геноцидом, протидіє дезінформації та підвищує обізнаність про Голодомор у світі. 

 

 

Музей Голодомору — це єдиний у світі музей, який розповідає про геноцид українців. Ми навчаємо протистояти ненависті та порушенню прав людини, застерігаємо суспільство від повторення вчинення злочину геноциду шляхом накопичення і поширення знань про Голодомор.

Світовий Конґрес Українців — міжнародна координаційна надбудова українських громад діаспори, що єднає понад 20 мільйонів українців з більш ніж 60 країн. 

 

Джерело: Музею Голодомору.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Підсумки проведення Національного Форуму в рамках Марафону Розвитку Громад

Компенсація витрат волонтерам і угоди з ФОП. Нюанси складання договорів ГО з контрагентами

Перший крок до порозуміння щодо Березанської моделі освіти

Оголошено результати навчання «Волонтерів БПД»

Нова Дружківка залучає молодь до планування громадських просторів

Громадський центр правосуддя підтримав акцію «16 днів активізму проти ґендерно зумовленого насильства»