Про гендерну рівність, важливість комунікації та її вплив розповіли під час форуму «Світ без обмежень»

«Гендерна рівність є не лише етичною цінністю, але й стратегічною необхідністю для економічної та соціальної стабільності, особливо в умовах війни», – зазначила у своєму виступі на форумі «Світ без ...

photo_2024-05-23_22-20-32 (1)
Про гендерну рівність, важливість комунікації та її вплив розповіли під час форуму «Світ без обмежень»

«Гендерна рівність є не лише етичною цінністю, але й стратегічною необхідністю для економічної та соціальної стабільності, особливо в умовах війни», – зазначила у своєму виступі на форумі «Світ без обмежень» Людмила Василенко, голова правління ГО «Центр демократичних реформ і медіа». Захід відбувся 15-17 травня в м. Івано-Франківськ.

photo_2024-05-23_22-20-37 (1)

Основні тези виступу Людмили Василенко нижче.

Ініціативи та Коаліції

На початку 2024 року Центр демократичних реформ і медіа був серед ініціаторів створення Коаліції «Гендерна рівність в українських медіа». До неї увійшли медійні та правозахисні організації, а також органи державної влади, включаючи Міністерство культури та інформаційної політики України та Урядову уповноважену з гендерної політики. Метою Коаліції є сприяння діалогу та координації для просування гендерної рівності та інклюзивності в українських медіа, а також посилення гендерного мейнстримінгу як принципу належного врядування.

 Війна та гендерні виклики

Війна в Україні висвітлила проблему сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією, та збільшення випадків домашнього насильства. Особливо вразливими стають люди з інвалідністю, особи похилого віку та інші маломобільні групи, що проживають поблизу або в районах бойових дій. Внутрішньо переміщені особи, серед яких 60% – жінки, також стикаються з додатковими труднощами.

Гендерна дезінформація як інформаційний ризик

Росія веде не лише класичну війну проти України, але й інформаційну, поширюючи брехню та сіючи сумніви. Вона використовує фейкові новини, постправду, армію ботів та гендерну дезінформацію для формування негативного уявлення про гендерну рівність і роль жінок у демократичних суспільствах. Гендерна дезінформація спрямована проти базових потреб людини та суспільства, поляризуючи обговорення та порушуючи соціальну згуртованість.

Вплив на жінок

Дезінформаційні кампанії використовують наративи про гендерні ролі, гендерну рівність і сексуальну орієнтацію для поляризації суспільних обговорень і поширення паніки. Вони підривають представництво демократичних інституцій і становлять загрозу безпеці, оскільки онлайн-погрози можуть призводити до агресії в реальному житті.

Протидія та альтернативні наративи

Для протидії гендерній дезінформації важливо викривати міфи та фейки щодо гендерної рівності та демонструвати альтернативні наративи, що відповідають зобов’язанням України з питань гендерної рівності. Важливо підсилювати голоси жінок, яким довіряють, для зміцнення соціальної згуртованості та проводити навчання для журналістів і активістів.

 Роль громадських організацій

Громадські організації відіграють ключову роль у проведенні адвокаційних кампаній, спрямованих на підвищення усвідомленості суспільства щодо проблем гендерної нерівності. Вони займаються моніторингом рівня гендерної рівності, підтримкою жертв гендерно зумовленого насильства та розробкою політик і програм, спрямованих на покращення гендерної рівності.

Висновок

Гендерна рівність є важливим фактором стабільності та розвитку демократичного суспільства. Залучення всіх стейкхолдерів, включаючи медіа, урядові організації та громадськість, є необхідним для досягнення реальних змін і подолання викликів, пов’язаних з гендерною дезінформацією та нерівністю.

photo_2024-05-23_22-20-24 (1)

Людмила Василенко – досвідчена експертка, співзасновниця та голова правління ГО «Центр демократичних реформ і медіа». Працювала в Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення, в Міністерстві інформаційної політики України, нині надає експертну допомогу з комунікацій Департаменту інформаційної політики та інформаційної безпеки Міністерства культури та інформаційної політики. Працювала в Керівному комітеті Ради Європи з питань ЗМІ та інформаційного суспільства, а також як координаторка від України в Європейській платформі регуляторних органів та Форумі регуляторів Чорноморського регіону.

 —

Підготовлено за матеріалами Форуму «Світ без обмежень», 17 травня 2024 року в рамках реалізації проєкту «Адвокати покращення соціальних послуг в умовах воєнного стану для постраждалих та громад Львівської та Закарпатської областей» громадської організації «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу», що став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього матеріалу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

У Великому Кучурові на Буковині з’явився відкритий молодіжний простір

Настільна гра «Women IN: Leadership and Business»: жіноче лідерство та командна робота

Свіже тижневе в Просторовій Біржі Праці: вакансії в Києві, регіонах та віддалено

Експерти ГО "Інститут громадянського суспільства" провели менторські сесії щодо створення індустріальних парків та залучення інвестицій

Оголошено результати відбору молодіжних центрів у межах проєкту #МолодьТуТ

Освітяни Саратської громади на Одещині завершили комплексне навчання з домедичної підготовки