Премія імені Сахарова-2016: депутати Європейського Парламенту представили номінантів

Джан Дюндар і його соратники у захисті права на свободу думки та самовираження Туреччині, лідер кримських татар Мустафа Джемілев, єзидські жертви знущань і громадські діячки Надія Мурад Басі та Лямія ...

hqdefault (1)
Премія імені Сахарова-2016: депутати Європейського Парламенту представили номінантів
Джан Дюндар і його соратники у захисті права на свободу думки та самовираження Туреччині, лідер кримських татар Мустафа Джемілев, єзидські жертви знущань і громадські діячки Надія Мурад Басі та Лямія Аї Башар, а також уйгурський науковець Ільхам Тохті стали цьогорічними номінантами Премії імені Сахарова. Депутати Європарламенту офіційно представили їх 6 жовтня в ході зустрічі комітетів із закордонних справ та розвитку та підкомітету в справах прав людини. Лауреата буде оголошено 27 жовтня.

Європейський Парламент щороку відзначає Премією імені Сахарова виняткових індивідів та організації, що захищають права людини та базові свободи.

Номінантами на цьогорічну Премію імені Сахарова за свободу думки є:

Джан Дюндар

Джан Дюндар, у минулому — головний редактор турецької щоденної газети Джумхурієт, був арештований у листопаді минулого року після репортажу газети про контрабанду турецькою розвідкою зброї сирійським повстанцям. Дюндара засудили до п’яти років та десяти місяців тюремного ув’язнення за «розголошення державної таємниці». Згодом він пережив замах на своє життя, а зараз проживає у екзилі. Його кандидатуру номінували парламентські групи Зелені — Європейський вільний союз, Європа за свободу і демократію, а також Європейські об’єднані ліві/Ліво-зелені Півночі.

Марі-Крістін Вержія, французька учасниця групи Європейські об’єднані ліві/Ліво-зелені Півночі, назвала Дюндара «символом зазіхань на свободу преси в Туреччині». Ска Келлєр, депутатка групи Зелені — Європейський вільний союз з Німеччини, йменувала його «живим символом свободи думки». Італійський член групи «Європа за свободу і демократію» Фабіо Массімо Кастальдо звернув увагу також і на решту журналістів, яких теж арештували: «Віддаючи цю нагороду Дюндару, ми вшановуємо всіх тих, хто виявив подібну сміливість».

Мустафа Джемілев

Мустафа Джемілев, колишній радянський дисидент, голова Меджлісу кримськотатарського народу, а згодом — депутат Верховної Ради. Він бореться за права людини та меншин уже більш ніж півстоліття. Джемілеву було шість місяців, коли всю його сім’ю депортували до Центральної Азії разом із усіма іншими кримськими татарами — повернутись до Криму він зміг лише через 45 років. Наразі, після анексії Криму Росією, активістові знову заборонено в’їзд до півострову. Джемілева номінували Європейська народна партія та група консерваторів і реформістів.

Польський євродепутат Європейської народної партії Яцек Саріуш-Вольський відзначив «невтомну боротьбу за свободу та права людини», яку веде Джемілев. Член Європейської народної партії із Естонії Тунне Келлам назвав Джемілева «людиною, що стоїть за права не лише кримських татар, а також і українців. Британський консерватор і реформіст Чарльз Теннок наголосив на тому, що Джемілев був радянським дисидентом так само, як і Сахаров, і «має довгу історію боротьби проти тиранії та комуністичних утисків».

Надія Мурад Басі та Лямія Аї Башар

Надія Мурад Басі та Лямія Аї Башар захищають права єзидської спільноти, а також жінок, що стали жертвами сексуального рабства, до якого вдається Ісламська держава. Обидві вони з Кочо — селища біля Синджару, міста в Іраку, захопленого Ісламською державою влітку 2014 року. Вони належать до числа тисяч єзидських дівчат і жінок, які були захоплені бойовиками Ісламської держави та примушені до сексуального рабства. Мурад також є активісткою, що закликає до визнання геноциду єзидів. Надія Мурад Басі та Лямія Аї Башар були номіновані політичними групами соціал-демократів та альянсу лібералів і демократів  у Європарламенті.

«Ці дві жінки, молоді та сміливі, викликають у нас щире захоплення. Вони є символами найкращого духу Європи та всього світу», — коментує Беатріс Бесерра Бастерречеа, іспанська депутатка Європарламенту від Альянсу лібералів та демократів. Йозеф Вайденгольцер, австрійський євродепутат від соціал-демократів, додає, що номінування цих жінок приверне увагу міжнародної спільноти до «тих жінок та дівчат, які є найпершими жертвами конфлікту, а також на усі релігійні меншини, які є жертвами геноциду».

Ільхам Тохті

Ільхам Тохті, мирний захисник прав меншин уйгурської меншості у Китаї, зараз відбуває пожиттєве покарання у в’язниці. Його було засуджено за звинуваченнями у сепаратизмі, коли він разом із колегами заснував сайт «Уйгури онлайн», націлений на сприяння порозумінню між уйгурами та китайцями. Його номінувала група з 43 депутатів Європарламенту на чолі з Ільханом Кючуком, болгарським депутатом від лібералів та демократів.

Кючук назвав Тохті «вільним мислителем, який вірить у права людини, верховенство права та можливість мирного співіснування між етнічними групами, а також у демократичне майбутнє Китаю».

Наступні кроки

Євродепутати, які входять до комітетів Європарламенту із закордонних справ та розвитку, голосуватимуть щодо списку з трьох фіналістів 11 жовтня.

27 жовтня переможця (або переможців) Премії Сахарова 2016 року назве Конференція президентів, що складається з президента Європарламенту та лідерів політичних груп ЄП.

Контекст: Премія Сахарова

Премію за свободу мислення імені Андрія Сахарова Європейський Парламент вручає щороку. Її було засновано 1988 року для вшанування осіб та організацій, що захищають права людини та засадничі свободи. Минулого року нагороду отримав Раїф Бадаві.

Кандидатів на отримання Премії можуть номінувати політичні групи Європарламенту чи принаймні 40 євродепутатів. Спираючись на ці номінації, комітети Європарламенту з закордонних справ та розвитку голосують щодо трьох фіналістів. Після цього переможця обирає Конференція президентів, що складається з Президента Європейського Парламенту та лідерів політичних груп ЄП


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи