Представники громад Житомирщини представили результати проєктів місцевого економічного розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»
У Житомирі відбувся підсумковий захід Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», на якому учасники з десяти громад області представили результати своєї роботи у сфері місцевого економічного розвитку (МЕР).Понад 40 ...
Додано:
Oksana Trokoz
У Житомирі відбувся підсумковий захід Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», на якому учасники з десяти громад області представили результати своєї роботи у сфері місцевого економічного розвитку (МЕР).
Понад 40 учасників та учасниць з різних населених пунктів Житомирської області зібралися, щоб підсумувати досягнення громад у впровадженні інструментів, спрямованих на економічну стійкість та зростання у часи кризи.
На заході обговорювали ключові результати та практичні аспекти, які громади вже запровадили завдяки Проєкту.
Виконавча директорка НУО «Сучасний Формат» нагадала присутнім, що в рамках проєкту експерти розробили Методику формування місцевих цільових програм, яка вже впроваджується в громадах Житомирської області, а також використовується окремими громадами Волинської області. Нині цей документ є відкритим, тому інші громади України також можуть використовувати його у своїй роботі за потреби.
Одним із завдань проєкту було розробити економічні профілі територіальних громад – стислий аналітичний інструмент, що містить статистичну інформацію про економічні показники. Оскільки подібного досвіду в Україні не було, команда використала певні методики західних колег, адаптуючи їх до місцевих реалій.
Ірина Шпонарська, заступниця директорки Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОВА:
«Завдяки цьому проєкту ми побачили, наскільки важливо мати затверджену стратегію розвитку громади. На початку було непросто переконати громади в необхідності такого підходу, але тепер вони розуміють, що стратегічне планування – це основа для залучення донорів та інвестицій. Особливо корисними виявилися економічні профілі, які допомагають громадам краще розуміти свої сильні сторони. Тепер громади мають чітке розуміння того, як і де можна залучити додаткові ресурси, що стане основою для їхнього подальшого зростання».
Економічні профілі вже активно використовуються громадами і довели свою ефективність у роботі з інвесторами, донорами та підприємцями. Крім того свою ефективність показали бізнес-сніданки в громадах, які сприяли діалогу бізнесу, влади та громадськості.
Жанна Соловйова, виконавча директорка НУО «Сучасний Формат»:
«Якщо говорити про місцевий економічний розвиток, то він неможливий без комунікації, діалогу з бізнесом, місцевими підприємцями. І було дуже цінно познайомитися, поспілкуватися з місцевим бізнесом. Організовуючи бізнес-сніданки в громадах, нам вдалося створити неформальні діалогові майданчики між представниками бізнесу та представниками органів місцевого самоврядування. Зустрічі стали також і платформою для пошуку додаткових ресурсів для розвитку бізнесу, зокрема, грантових можливостей. Тепер ми бачимо реальні зміни, коли підприємці самостійно ініціюють діалоги з владою та активно включаються в економічний розвиток громад»
Під час підсумкового заходу Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», окрім презентації результатів, пройшла панельна дискусія на тему «Людський капітал як визначальний фактор розвитку громад», в якій взяли участь представники громад-партнерів з Житомирщини.
Додатково учасники та учасниці мали змогу поспілкуватися з експертом з регіонального розвитку Василем Кашевським, який в онлайн форматі розповів про перспективи підтримки громад у контексті інтеграції України до ЄС. Також відбулась зустріч із підприємцем Євгеном Яремчуком, де обговорювалися актуальні виклики та особливості ведення бізнесу в сучасних умовах.
Підсумковий захід підкреслив важливість спільних зусиль для економічного розвитку громад Житомирщини. Завдяки підтримці Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та наполегливій роботі НУО «Сучасний Формат», громади отримали цінні знання та інструменти для стійкого зростання.
Тетяна Тарнавська, секретар Черняхівської селищної ради
«Участь у цьому проєкті стала надзвичайно корисною для нашої громади. Завдяки розробленню місцевих програм, економічному профілю та спілкуванню з бізнесом, а також зустрічам з представниками інших громад, ми отримали унікальний досвід і цінну підтримку. Ми вже використовуємо розроблений економічний профіль і плануємо замовити друк ще певної кількості примірників, щоб представити його потенційним партнерам та інвесторам. Що стосується місцевих цільових програм, хоча є виклики з прогнозуванням їх фінансової складової, ми впроваджуємо їх, адаптуючись до сучасних умов. Зустрічі з бізнесом допомогли налагодити контакт, навіть попри те, що спочатку бізнес часто сприймає владу як окрему структуру. Сприяння експертів НУО «Сучасний Формат» у проведенні цих заходів стало важливим фактором, адже іноді представникам громади легше сприймати інформацію, коли її подають інші організації. Зустрічі з іншими громадами, які відбулися в Житомирі, були корисними, оскільки ми змогли обмінятися досвідом та дізнатися про вирішення проблем, з якими стикаються інші громади».
Нагадаємо, НУО «Сучасний Формат» допомагає 10 громадам-партнеркам Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у Житомирській області розробити програми місцевого економічного розвитку (МЕР). Участь у проєкті беруть Гришковецька, Ємільчинська, Звягельска, Іршанська, Коростенська, Любарська, Тетерівська, Хорошівська, Черняхівська, Чуднівська громади Житомирщини.
Проєкт націлений на:
- надання органам місцевого самоврядування (ОМС) Житомирської області методичної, просвітницької та консультативної підтримки з питань місцевого економічного розвитку;
- здійснення територіального аналізу місцевого економічного розвитку відібраних до проєкту громад;
- проведення навчальних заходів для представників ОМС з питань основ, процедур та процесів місцевого економічного розвитку, антикризових інструментів МЕР;
- забезпечення швидкого реагування для вирішення соціально-економічних труднощів і потреб громад у воєнний та післявоєнний період та ін.
——————————————————
Цей захід організований НУО «Сучасний Формат» у рамках проекту «Сприяння поступовому переходу між реагуванням на надзвичайні ситуації органами місцевого самоврядування та сталим соціально-економічним розвитком і зростанням шляхом запровадження антикризових інструментів місцевого економічного розвитку (МЕР) та демонстрації програм МЕР, які передбачають відновлення території громад» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.