Правова допомога та психологічна підтримка: нові горизонти ГО «СТЕП» у роботі з переселенцями та громадами

Громадська організація «Стратегії та технології ефективного партнерства» (далі — ГО «СТЕП») протягом 15 років активно працює з громадами Запорізької та сусідніх областей, з органами місцевого ...

Додано:
legal_dev_network

консулт
Правова допомога та психологічна підтримка: нові горизонти ГО «СТЕП» у роботі з переселенцями та громадами

Громадська організація «Стратегії та технології ефективного партнерства» (далі  ГО «СТЕП») протягом 15 років активно працює з громадами Запорізької та сусідніх областей, з органами місцевого самоврядування, молоддю та вразливими групами населення. 

За цей час організація пройшла шлях від міської молодіжної ініціативи до надійного партнера з розвитку для громад, ставши одним із провайдерів безоплатної правової допомоги і правопросвіти в Запорізькій області.

Долучившись до Мережі правового розвитку (далі  МПР), вона отримала можливість ефективніше втілювати свої цілі й постійно посилювати свій експертний потенціал. Ініціативи організації з лютого 2023 року підтримала МПР в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни.

Голова правління ГО «СТЕП» з м. Запоріжжя Олексій Агєнтаєв. Фото з особистого архіву

Адаптація до нових викликів: допомога переселенцям

Повномасштабна війна росії проти України значно змінила плани та фокус роботи організації. Завдяки своїй гнучкості, націленості на результат та співпраці з партнерами, організація робить значний внесок у підтримку громад та людей, які потребують допомоги.  Наразі 13 постійних членів команди задіяні у різних проєктах. 

«У перший місяць повномасштабного вторгнення всі ми відчували розгубленість, але ми не зупинилися і продовжили втілювати заплановане. Разом з донорами переглянули нашу діяльність і пристосували її до нових умов, —  розповідає голова правління ГО «СТЕП» Олексій Агєнтаєв. —  Якщо раніше наші проєкти були спрямовані на навчальні компоненти та залучення мешканців до врядування, то тепер змінили свій підхід на підтримку громад. Ми зіткнулися з різними ситуаціями та розробили індивідуальні стратегії для кожної з них.  З’ясувалось, що керівництво релокованих у Запоріжжя громад не мало комп’ютерів, столів для роботи, і ми допомогли їм у цьому, закупивши частину необхідної техніки. Інший проєкт було переорієнтовано на підтримку волонтерських ініціатив, які розпочалися у Запоріжжі та Харківській області. Це включало обладнання для офісів та створення складу. Приблизно 20% нашої діяльності були спрямовані на гуманітарну допомогу. Спільно з громадами писали проєкти та закуповували набори продуктів для ВПО у Запоріжжі. Згодом повернулися до звичної діяльності. З’явився новий правовий проєкт за підтримки МПР. Можливо, це стало можливим завдяки тому, що ми в Мережі правового розвитку, і нас знають багато організацій, які нас порекомендували до участі».

З початку червня 2022 року організація отримала можливість надавати первинну правову допомогу. Залучили юристів для проведення групових консультацій та розробки інформаційних матеріалів, які активно розповсюджувалися у центрах гуманітарної допомоги. 

Фокус із роботи із мешканцями громад було перенесено на надання правової допомоги переселенцям, зокрема тим, які проживають у місті Запоріжжі. З урахуванням великої кількості ВПО, члени команди розпочали виїзди в сусідні громади, такі як Широківська, Михайлівська  та Солонянська громади у Дніпропетровській області. Вісім юристів організації працюють в різних місцях, включаючи місця компактного проживання ВПО, такі як гуртожитки чи центри допомоги.

Благодійна підтримка партнерів дозволила організації надати первинну правову допомогу понад 2000 ВПО. 

Команда «СТЕПу» з перших днів повномасштабної війни надає правову допомогу вимушеним переселенцям у Запоріжжі. Фото з архіву організації

Правовий напрямок, що почав розвиватися з 2019 року,  у 2023 році у ГО «СТЕП» змогли виділити його як самостійний. Протягом останніх шести місяців 2023 року в організації надали допомогу більш як 700 особам у різних сферах.

Консультації охоплюють різноманітні теми: виплати компенсацій за пошкоджене чи зруйноване майно, питання щодо спадку, можливості отримання компенсацій за рухоме майно, процедура перетину кордону, зміну реєстрації ВПО. Запитання про організації, які надають фінансову допомогу переселенцям, лишаються актуальними. Люди продовжують шукати можливості отримання виплат на медичне лікування та оплату житла. Також вони цікавляться наявністю державних та місцевих програм, спрямованих на забезпечення ВПО, і мають запитання щодо можливостей працевлаштування.

До прикладу, переселенці допомогли підтвердити право власності на успадкований дім і подати інформацію про його пошкодження. Один із ВПО звернувся за допомогою у оцифруванні трудової книжки, переймаючись можливою втратою документа, що підтверджує його стаж медика. Юрист ГО «СТЕП» Антон Стасік не лише провів консультацію, але особисто контактував з відповідальними особами медичного закладу. Додатково він допоміг чоловіку створити електронний кабінет у Пенсійному фонді та отримати електронний цифровий підпис у банку. В результаті трудову книжку було оцифровано через електронний кабінет Пенсійного фонду. 

«Щодо звернень на первинну консультацію спостерігається тенденція, коли люди частіше звертаються за порадами до нас завдяки рекомендаціям своїх знайомих, — відзначає Олексій Агєнтаєв. —  Під час консультацій акцент робиться на ефективних стратегіях розв’язання юридичних питань, аби надалі вони не лише розуміли чинне законодавство та вміли його використовувати та могли поділитися знання з друзями і знайомим. Такий підхід сприятиме підвищенню рівня правової обізнаності».

У Запоріжжі організація реалізує проєкт щодо доступу до якісної первинної юридичної допомоги ВПО Василівської та Якимівської громад. На консультації та навчання залучені юристи, які закріплені за громадою. Для кожної спільноти провели три тренінги. Учасники отримали інформацію, як звернутися за правовою підтримкою та скористатися доступними ресурсами. Фото з архіву організації

Наприкінці року було проведено понад 30  групових правових консультацій щодо алгоритму дій для отримання компенсації за зруйноване або пошкоджене майно, про встановлення фактів народження та смерті на тимчасово непідконтрольній уряду України території, про порядок відновлення втрачених документів.

Розширення сфер діяльності: психологічна підтримка

У межах регіонального координаторства ГО «СТЕП» розширила свою діяльність у юридичному напрямку, а потім додала психологічну підтримку через тренінги, зустрічі та обговорення. 

«Переселенці на новому місці стикаються з численними викликами, включаючи спілкування з родичами та близькими, які залишилися на окупованих територіях. Ця ситуація буде актуальною ще довгий час, тому важливо продовжувати надавати підтримку в цьому напрямку, — відзначає Олексій Агєнтаєв. —  Інститут регіонального координаторства дозволяє забезпечити стабільність у роботі фахівців. Організація працює над проєктами, що завершуються, і постійно шукає можливості для підтримки діяльності».

Важливою частиною діяльності стали робочі зустрічі з представниками релокованих громад, установ та організацій для обговорення нагальних питань та планування подальших заходів. 

У Запоріжжі наразі діє велика кількість органів місцевого самоврядування переміщених громад, чиї працівники потребують підтримки психологічного та гуманітарного характеру.

Команда «СТЕПу» провела для ВПО та представників громад зустрічі, на яких розглянули тему впливу воєнних дій на психічне здоров’я дітей та підлітків і дорослих. А під час заходів для підлітків школи-інтернату №7 у Запоріжжі надали практичні рекомендації, як можна керувати емоціями, як допомогти собі та іншим при стресі в кризових ситуаціях.

Олексій  Агєнтаєв підготував поради, які допоможуть стабілізувати людину у стресовій, травмуючій чи кризовій ситуаціях і значно зменшити рівень психологічної травматизації. Пам’ятка-інструкція для фахівців психологів, волонтерів, опублікована на сайті МПР

Також було проведено кілька заходів з психологічної підтримки для військовополонених осіб та представників релокованих організацій медичної служби.

Стратегія на майбутнє: пріоритети та цілі

«Ми щойно завершили великий проєкт за участю багатьох громад, і це показало, що ми вміємо ефективно працювати з ними й дійсно це любимо робити. Розвивати цей напрямок — наша суперсила. Ми плануємо продовжувати зосереджувати увагу на розвитку ініціатив, підтримці активності громади та залученні мешканців до процесу прийняття рішень.  У правовому напрямі плануємо розширити охоплення громад у Запоріжжі та частково у Дніпропетровській області, — зазначає Олексій Агєнтаєв. — В цілому, вважаємо за доцільне продовжувати роботу в зазначених напрямках діяльності, зосереджуючи увагу на наданні комплексної допомоги ВПО, що включає юридичну та психологічну підтримку. Також можна розглянути можливість більшої співпраці з релокованими громадами та проведення навчань працівників цих громад в даних напрямах допомоги».

У грудні команда «СТЕП» завершила роботу над новою стратегією, в якій були визначені цілі та пріоритети на майбутні роки. Вони охоплюють організаційний розвиток та підтримка розвитку громадянського суспільства через посилення спроможності локальних організацій та підтримку процесів стратегічного розвитку і раннього відновлення у громадах. Особливу увагу приділено зміцненню правової спроможності територіальних громад та їх мешканців. Правовий напрямок було виокремлено як один зі стратегічних напрямків розвитку організації.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"