Порушенню прав учасника бойових дій запобігли фахівці Бердянського місцевого центру з надання БВПД

Тема порушення гарантованих державою прав та пільг для військовослужбовців – учасників бойових дій наразі є дуже гострою в Україні. Враховуючи наявність великої кількості нормативно-правових актів, ...

Додано:
[email protected]

Безоплатна правова допомога
Порушенню прав учасника бойових дій запобігли фахівці Бердянського місцевого центру з надання БВПД

Тема порушення гарантованих державою прав та пільг для військовослужбовців – учасників бойових дій наразі є дуже гострою в Україні. Враховуючи наявність великої кількості нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини між державою, державними та недержавними установами і учасниками бойових дій, які не рідко суперечать один одному або тлумачення яких розуміється для всіх по різному, існує необхідність у захисті порушених прав таких громадян України. Дуже важливо надати воїнам  української армії, які стоять на захисті життів кожного з українців, гарантію додержання їх прав та свобод.

На жаль, не рідкими є випадки порушення саме трудових прав учасників бойових дій ще під час проходження ними військової служби. І саме з таким питанням у квітні 2020 року до Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  завітав пан Павло. У період з червня 2015 року по жовтень 2020 року він проходив військову службу у Військовій частині 3057 Національної гвардії. Неодноразово брав участь у військових операціях, за що у 2015 році отримав спеціальний статус учасника бойових дій разом з усіма супутніми гарантованими законодавством України правами та пільгами.

У жовтні 2019 року пан Павло був звільнений з військової служби 21.10.2019 року Наказом командира Військової частини 3057 Національної гвардії України №226, виключений зі списку особового складу та всіх видів забезпечення.  Під час звільнення йому зробили повний розрахунок заробітної плати, але не виплатили компенсацію за невикористані ним дні додаткової відпустки для учасників бойових дій. Не виплату такої компенсації керівництво Військової частини аргументувало відсутністю рапортів про надання додаткової відпустки за весь час проходження військової служби та неможливістю виплати компенсації за минулі роки.

Під час звернення до Бердянського місцевого центру фахівцями відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги було надано розгорнуту консультацію з цього питання, а також надано допомогу у забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги.

21.04.2020 року пан Павло письмово звернувся до Бердянського місцевого центру для надання йому безоплатної вторинної правової допомоги що передбачала здійснення представництва його інтересів у суді, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами з питання визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, а саме стягнення грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку учаснику бойових дій. Дорученням від 23.04.2020 №110 для надання правової допомоги був призначений адвокат Амельченко Дем’ян Дем’янович.

Стратегія, яку Дем’ян Дем’янович обрав для вирішення такого  проблемного питання мала успішний та позитивний результат.  Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.05.2020 року №310/1073/20  поставило крапку у цьому конфлікті, а позовні вимоги пана Павла було задоволено в повному обсязі. Визнано  протиправною бездіяльність Військової частини 3057 Національної гвардії України  щодо не нарахування та невиплати пану Павлу грошової компенсації за відпустки як учаснику бойових дій та зобов`язано Військову частину 3057 Національної гвардії України нарахувати та виплатити йому  грошову компенсацію за період з 2015 року по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 31.10.2019.

Зі свого боку, нагадаємо вам про те, що використання учасниками бойових дій чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік гарантовано ст.16-2 Закону України «Про відпустки» та п.12 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту».

Відповідно до п.19 ст.10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у періоди, передбачені п.17 і п.18 цієї статті було припинено надання військовослужбовцям додаткових відпусток, але це є лише тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо. Між тим, обмеження щодо одного з двох способів реалізації такого права не впливає на суть цього права, яке гарантується законодавством.

Однак, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не встановлено припинення виплати компенсації за невикористані частини додаткової соціальної відпустки, право на яку учасник бойових дій  набуває за період проходження ним служби.

Водночас, у разі невикористання додаткової соціальної відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, додаткова соціальна відпустка переноситься на інший період.

Тобто, особа не втрачає самого права на надану їй чинним законодавством України соціальну гарантію, яка може бути реалізована в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі.

Отже, у випадку звільнення військовослужбовців з військової служби їм виплачується компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки, в тому числі за невикористані дні додаткової відпустки.

Звертаємо вашу увагу також на те, що підзаконні акти не можуть суперечити законам. У разі наявності суперечностей між нормами права підзаконного акту та закону, то застосуванню підлягають норми права передбачені законом, який має вищу юридичну силу.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році