Поради з безпеки для ГО та активістів на окупованій території

Якщо ви маєте активну громадянську позицію та є членом або засновником організації громадянського суспільства, яка опинилась у складних умовах тимчасово окупованих територій, варто на певний період ...

Додано:
legal_dev_network

1
Поради з безпеки для ГО та активістів на окупованій території

Якщо ви маєте активну громадянську позицію та є членом або засновником організації громадянського суспільства, яка опинилась у складних умовах тимчасово окупованих територій, варто на певний період переформатувати свою звичайну діяльність.

Передусім це необхідно для збереження життя та здоров’я – вашого особистого та членів вашої організації. Адже відомо, що військові рф збирають особисті дані місцевих мешканців на окупованих територіях, аби далі переслідувати людей, використовувати в пропагандистських відео, залякувати та, на жаль, фізично знищувати. Цікавляться насамперед нинішніми та колишніми військовослужбовцями, членами їхніх родин, а також громадськими активістами, волонтерами, журналістами та культурними діячами. 

Загальні правила безпеки

Якщо це можливо, під час окупації варто перевести діяльність організації в дистанційний формат, відмовившись від відвідування офісу та прийому там відвідувачів. Крім того, не зайвим буде забрати з приміщення, де ви зазвичай працюєте, комп’ютерну техніку, важливі документи та цінні речі, адже офіс можуть пограбувати. Якщо ви зберігаєте документи, інформацію з яких можуть використати треті особи, ці документи також варто ретельно сховати або транспортувати у відносно безпечне місце.

Зайвий раз нікому не повідомляйте важливу особисту інформацію про себе: домашню адресу та місце, де перебувають зараз члени вашої родини (ваші колеги та їх близькі).

Якщо доводиться пересуватися населеним пунктом, то краще робити це пішки або велосипедом, і за можливості тільки вдень. Уникайте блокпостів та маршрутів патрулів – варто мінімізувати контакти з військовими РФ. Зайвий раз не ризикуйте своїм життям, провокуючи їх (наприклад, публічною відео- або фотозйомкою, дискусіями, суперечками, гучними вигуками тощо). 

Під час перевірок відповідайте коротко та нейтрально, загальними фразами, не підтримуйте розмову та уникайте деталей. ​​Майте в голові чіткі відповіді на стандартні запитання, які зазвичай є досить простими, навіть базовими: звідки та куди йдете чи їдете, ким працюєте тощо. В таких випадках важливі не самі відповіді, а їх швидкість та чіткість. Спрацьовує думка: якщо людина відповідає все доволі чітко, зрозуміло і швидко то, найімовірніше, говорить правду. Тож, інші питання можуть не знадобитися. 

Обирайте простий одяг, який не привертає увагу, в жодному разі не камуфляжний чи мілітарі, вдягайте просте взуття. В цілях безпеки прикривайте татуювання, відмовтеся на певний час від речей з символікою та наклейок в/на транспорті. Перевірте все, що лежить у бардачку, багажнику, під заднім склом, у дверях та сидіннях вашого автомобіля – на випадок обшуку чи перевірки.

Безпечна громадська діяльність – чи можливо?

Оскільки впроваджувати повноцінну статутну діяльність в умовах окупації важко для будь-якої організації, намагайтеся робити те, що корисно, діяти та співпрацювати з іншими людьми, яким ви можете довіряти, щоб краще впоратися разом. Якщо ви маєте можливість, допоможіть тим, хто цього потребує. Подбайте про тих, хто живе у вашому будинку, під’їзді, районі – людей з інвалідністю, жінок з дітьми, літніх людей, та інших, кому потрібна підтримка. 

В жодному разі не оприлюднюйте в інтернеті фото місць, де люди збираються, щоб отримати гуманітарну допомогу або з інших причин. 

Крім того, пам’ятайте, що будь-який публічний захід може привернути увагу окупаційної влади. А якщо він пройде у співпраці або за участі бодай одного представника тимчасової (окупаційної) місцевої адміністрації, це не тільки може кинути тінь на репутацію вашої організації, але й дасть привід для притягнення вас до відповідальності.
Адже частиною 6 ст. 111-1 Кримінального кодексу України тепер передбачена відповідальність за організацію та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, активна участь у таких заходах. Цей злочин каратиметься позбавленням волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

Згідно з п. 2 та п. 3 Примітки до ст. 111-1 Кримінального кодексу України, під заходами політичного характеру у цьому випадку розуміються з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо, а під здійсненням інформаційної діяльності – створення, збирання, одержання, зберігання, використання та поширення відповідної інформації.

З обережністю використовуйте можливості коментувати ситуацію журналістам українських та зарубіжних ЗМІ. Так, вони раді будуть дізнатися “з перших вуст” про те, що відбувається у вашому населеному пункті, але варто пам’ятати, що ви наражаєте себе на небезпеку. Тому, можливо, доцільно використовувати псевдонім для участі в  матеріалах для ЗМІ, а також не зазначати фактів та обставин, що можуть ідентифікувати вас, ваших близьких або колег.

Якщо ви таки ви даєте інтерв’ю та коментарі, використовуйте правильні меседжі, які можна коректно перекладати іноземними мовами (наприклад: замість слів “окупанти”, чи “орки”, варто говорити “військові збройних сил рф”),  акцентуйте увагу на цивільних особах, їхньому стані та проблемах.

Пам’ятайте, що називати місця розміщення військових чи звинувачувати їх у скоєнні злочинів під час окупації для вас може бути життєво небезпечно.

Складіть особистий унікальний алгоритм сповіщення ваших колег та громаду на підконтрольній території про те, що ви в небезпеці. Наприклад, це може бути повідомлення, яке відправлять певним контактам ваші рідні у разі, якщо вас незаконно затримали. Або запланований текст, який автоматично з’явиться на вашій сторінці в соціальній мережі, якщо ви не скасуєте його публікацію. 

Якщо ви впевнені у своїй безпеці та маєте на це сили й час, фіксуйте воєнні злочини військових рф, скоєні стосовно місцевого населення та цивільних об’єктів. Ця інформація знадобиться для притягнення винних осіб до відповідальності! Але робіть це безпечним для себе способом, використовуючи правила кібербезпеки.

Кібербезпека

Завантажте на хмарні носії копії всіх своїх важливих документів. Створіть для цього окремі нові акаунти та використовуйте незвичні для себе логін та пароль (але не ті, що варто записувати!).
Скасуйте синхронізацію акаунтів на пристроях.

Важливо встановити на всіх електронних пристроях програмне забезпечення VPN, щоб отримувати правдиву інформацію навіть у разі, якщо доступ до неї буде заблокований  (наприклад, Avast SecureLine VPN або інший платний сервіс, який має добру репутацію серед користувачів).

Не підключайтеся до незнайомих та публічних мереж Wi-Fi, які не мають паролей, оскільки інформація, яку ви будете передавати, може стати доступною для третіх осіб –   використовуйте лише мобільний інтернет або захищені мережі Wi-Fi, які ви знаєте та яким довіряєте.

Подбайте про безпечні сервіси миттєвих повідомлень (месенджери): за оцінками експертів з цифрової безпеки, варто використовувати WhatsApp, Threema та Signal. Крім того, користуйтеся можливостями встановлення “зникаючих” чатів, адже у вас не завжди буде можливість видалити окремі повідомлення або все листування.

Якщо є така можливість, придбайте картки різних мобільних операторів на випадок, якщо обладнання будь-якого з операторів зникне, або користуйтеся можливістю зміни оператора (як це зробити, читайте тут).

Не повідомляйте в телефонних розмовах важливу інформацію, як-от про розміщення військової техніки або перебування військових збройних сил, як України – цим ви шкодите захисту нашої держави від ворога та наражаєте на небезпеку себе та своїх рідних.

Варто перейменувати контакти людей, які беруть участь в опорі в вашому місті, або служать у ЗСУ – придумайте їм інші імена та не зберігайте історію дзвінків та листування.  А взагалі-то контакти військових ЗСУ, журналістів, активістів та політиків також слід перенести на хмарне сховище та тимчасово видалити з телефонної книги.

Все, що може зашкодити вам або руху опору вашого населеного пункту, якому ви допомагаєте або про який знаєте, варто видалити з пристрою. Якщо це неможливо, користуватися доречно буде двома телефонами, один з яких треба надійно сховати на випадок обшуку.

Соціальні мережі: Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Linkedln також можуть зіграти погану роль, якщо ви розміщуєте там патріотичну інформацію. Закриття сторінки від зайвих користувачів чи видалення спровокує неабияку підозру під час перевірок. Як варіант, залишіть активною сторінку в одній соцмережі, видаливши з неї все, що може викликати негативну реакцію при перевірці вашої особи та деякий час не ведіть публічну діяльність. 

Пам’ятайте, що ви принесете більше користі суспільству, якщо збережете своє здоров’я та життя!

Авторка: Наталія Єсіна/ГО “Північна правозахисна група”


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи