План дій від учасників Освітнього фесту прав людини до влади України стосовно політичних переслідувань у Білорусі

Відповідну резолюцію було прийнято учасниками публічної  дискусії “Боротьба за демократичний вибір - правозахисники, журналісти та громадські активісти Білорусі. Внутрішня та зовнішня політика ...

Belarus Білорусь
План дій від учасників Освітнього фесту прав людини до влади України стосовно політичних переслідувань у Білорусі

Відповідну резолюцію було прийнято учасниками публічної  дискусії “Боротьба за демократичний вибір – правозахисники, журналісти та громадські активісти Білорусі. Внутрішня та зовнішня політика України щодо ситуації в Білорусі”. Обговорення  відбулося під час Освітнього фесту прав людини 26 липня 2021 року.

Події у Республіці Білорусь, пов’язані з президентськими виборами серпня 2020 р. та протестним рухом за чесні вибори і дотримання прав людини, тривають уже понад рік. Натепер можна говорити про широкомасштабну кампанію репресій, що їх розгорнула білоруська влада проти опонентів режиму самопроголошеного президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка та, ширше, усіх незгодних з діями цього режиму. 

 Україна стала однією із країн, до яких передовсім були змушені виїздити громадяни Білорусі, які опинилися під загрозою репресій. Водночас вони мають шукати способи для отримання дозволу на перебування у досить жорстких рамках українського міграційного законодавства. 

Забюрократизованість і важкодоступність міграційних процедур, пов’язаних із отриманням можливости легально жити і працювати в Україні, та побоювання за власну безпеку через продовження співпраці між українськими та білоруськими силовими структурами є провідними стимулами, які змушують навіть тих громадян Білорусі, які мали намір легально жити і працювати в Україні, дедалі частіше відмовлятися від цього наміру та переїздити до інших країн, зокрема – до Польщі та Литви. 

Тим часом, звернення за міжнародним захистом в Україні є єдиним механізмом, який звільняє людей у такій ситуації від відповідальності за перетин кордону в незаконний спосіб. Тож навіть ті громадяни Білорусі, які вимушено в’їхали до України із порушенням правил і не мають наміру залишатися в Україні, змушені звертатися за міжнародним захистом. Однак, Україна не поспішає давати захист і притулок навіть тим, чиє переслідування очевидно і підтверджене.. Уже кілька років Україна є небезпечною країною для біженців, згідно оцінки Уповноваженого комісара у справах біженців ООН.

Відтак Освітній Дім прав людини – Чернігів разом з учасниками та учасницями   Освітнього фесту прав людини запропонував українським органам державної влади план дій, спрямованих на подолання цих проблем.

Зокрема, ми пропонуємо: 

  • Розглянути можливість запровадження секторальних санкцій щодо Республіки Білорусь. 
  • Припинити співпрацю між українськими правоохоронними органами, зокрема – СБУ, МВС та Офісом Генерального прокурора України, та білоруськими силовими структурами.
  • Запровадити для білорусів та білорусок, які були змушені виїхати до України, статус тимчасового захисту, передбачений Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту». 
  • Встановлювати за зміцнювати співпрацю з незалежними білоруськими організаціями, у Білорусі та у вигнанні, допомагаючи їм продовжувати роботу в правовій, інформаційний, освітній, культурній та інших царинах.

Повний текст можна знайти за посиланням.

План дій відправлений до органів державної влади, а саме:

Офісу Президента України

Офісу Генерального прокурора 

Секретаріату Кабінету Міністрів України

 

Міністерству закордонних справ України 

Міністерству внутрішніх справ України

Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Міністерству юстиції України

 

Державній міграційній службі України 

Службі безпеки України  

 

Національній раді реформ

Офісу реформ Кабінету Міністрів України


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії