Підтримка, навчання, посилення жіночого лідерства: результати проєкту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні»

Юридичні та психологічні консультації жінок, які постраждали під час війни, тренінги для психологів та підтримуючі зустрічі для волонтерок й депутаток, висвітлення жіночого лідерства та внеску жінок ...

Додано:
WDN_UKRAINE

photo_2022-11-05_09-53-44
Підтримка, навчання, посилення жіночого лідерства: результати проєкту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні»

Юридичні та психологічні консультації жінок, які постраждали під час війни, тренінги для психологів та підтримуючі зустрічі для волонтерок й депутаток, висвітлення жіночого лідерства та внеску жінок у перемогу, – це лише частина роботи, яку виконала ГО «Українська жіноча демократична мережа» (УЖДМ) за останні півроку. У межах проєкту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні», який став можливий завдяки Міжнародному республіканському інституту та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), керівниці УЖДМ організували роботу майже по всій території України, що дозволило надати підтримку жителькам усієї України: від Волині до Миколаївщини, від Івано-Франківська до Харківщини.

«Після початку повномасштабного вторгнення, мільйони жінок з дітьми переїхали зі своїх домівок, міст в інші міста України та за кордон. Труднощі під час переїзду, переживання, зруйноване житло та загибель близьких наклали незворотній слід на життя кожного в Україні. Багато людей шукали юридичної та правової підтримки.  

Ми розуміли, що країна багато буде робити для координації переселенців. Натомість ми змогли надати соціально-правову допомогу тим, хто цього найбільше потребує. Маючи налагоджену мережу по всій країні, з’явився проєкт «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні». Який, окрім юридичної та психологічної допомоги, мав на меті також навчання й висвітлення жіночого лідерства», – говорить голова ГО «Українська жіноча демократична мережа Ірина Славова.

 Юридична та психологічна підтримка жінок, які постраждали під час війни

Із липня по грудень у межах проекту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні» залучені експерти надали понад 1300 безоплатних психологічних та юридичних консультацій. Переважно звернення були від ВПО та жінок, які постраждали від російського вторгнення в Україну та знайшли прихисток чи проживають в Івано-Франківську, Харкові, Луцьку, Миколаєві та Вінниці. 

Надавши безоплатний доступ жінкам до психологічних та юридичних консультацій, ми в УЖДМ у такий спосіб намагались підтримати жінок, які постраждали від війни, дали їм можливість не проживати біль та досвід війни наодинці, а звернутись за порадою до експертів. Важливо, що майже половина жінок відзначили, що це була їх перша психологічна консультація. Це свідчить про те, що більшість консультацій надавалися людям, які потребують додаткової психологічної підтримки/психологічної терапії.

Більшість звернень до психологів стосувалися питань подолання стресу, агресії, втоми та апатії, спричинених війною Росії проти України та страху втратити друзів чи родичів під час війни. Серед актуальних питань, які обговорювалися під час юридичних консультацій, були прикордонний контроль та імміграція, мобілізація, питання отримання статусу ВПО та соціальних гарантій, які надає держава, виплати соціального страхування (зокрема пенсії та інші види соціальної підтримки ВПО) тощо.

 Навчання кризових психологів та тренінги для депутаток 

Окрім психологічних та юридичних консультацій для жінок, які постраждали від війни, ГО «Українська жіноча демократична мережа», проводила тренінги для кризових психологів. Це стало можливим у співраці із тренеркою, практикуючою психологинею Наталією Сабліною. Тож на базі Миколаївського кризовового центру для психологів, волонтерів та тренерів УЖДМ провела 12 тренінгів. Серед тем, які розглядали, були особливості роботи з важкою втратою, втратою дитини, кризами та суїцидами, різними техніками відновлення для психологів тощо. Усього успішно закінчили навчання близько 130 фахівців. Окрім навчання, вдалося також налагодити професійне мережування учасників та учасниць тренінгів. 

Підтримуючі тренінги УЖДМ також провела для депутаток місцевих рад, голів об’єднаних територіальних громад, представниць місцевих органів державної влади та самоврядування, волонтерок.. Усього відбулось 13 тренінгів під час яких обговорювали теми лідерства під час війни, подолання стресу, контроль емоцій тощо.

 Висвітлення жіночого лідерства та «сили тилу»

У межах проєкту УЖДМ ставила собі за мету посилити роль жіночого лідерства, зокрема, зробити це через висвітлення діяльності жінок, які нині в Україні та за її межами працюють задля підтримки та перемоги України. Усього у межах проєкту УЖДМ створила п’ять відео – це історії жінок депутаток, активісток, історії роботи організацій та її членкинь, гуманітарних та волонтерських ініціатив, які діють в Україні та за кордоном і допомагають українцям та військовим. Наприклад, у коротких відео-роликах УЖДМ висвітлила історію про надання юридичних та психологічних консультацій для ВПО, історію про міжнародне партнерство жінок-волонтерок, зокрема, партнерство українських жінок із волонтерками із німецького міста – Гайденгайм-на-Бренцію. У цьому німецькому місті нині діють кілька волонтерських ініціатив, які допомагають привозити в Україну гуманітарні вантажі та евакуйовувати людей, які потребують прихистку.

Також, аби показати внесок жінок у перемогу УЖДМ розповіла близько 20 історій волонтерок, активісток, депутаток, військовослужбовиць, які нині працюють та наближають перемогу України.

Вивчення досвіду для післявоєнного відновлення України 

На початку листопада керівниці ГО «Української жіночої демократичної мережі» відвідали Боснію та Герцеговину, де вони зустрілись із представниками влади, науковцями та дослідниками. Усе для того, аби більше дізнатися про досвід Боснії і Герцеговини у післявоєнному відновленні країни та зрозуміти, чи є досвід, який учасниці делегації змогли б перейняти для України. 

Коментуючи результати проєкту, Ірина Славова зазначає, що завдяки проекту УЖДМ змогла не лише допомогти людям вирішити їхні психологічні та юридичні питання, а й змогла зібрати і зафіксувати унікальні історії ВПО, що є дуже важливим для подальшої історії.

“Із 2017 року, від початку створення організації, ми займалися розвитком нашої організації, комунікацією між різними ланками влади, збиранням інформації з місцевого рівня, аналізом та вирішенням проблем на національному рівні. Напрацьований досвід допоміг нам швидко організувати роботу в регіонах після початку війни. 

Завдяки проекту ми змогли не лише допомогти людям вирішити їхні психологічні та юридичні питання, а й зібрати унікальні історії ВПО, що, безперечно, є дуже важливими для історії. Ми не знаємо скільки ще триватиме війна, але всі віримо у якнайшвидшу перемогу та повернення наших територій, і  вже сьогодні ми розуміємо наскільки актуальною буде і надалі психологічна та юридична підтримка українцців. Ми ще самі не усвідомлюємо рівень цієї загрози, але ми, українці, обов’язково впораємося, бо ми вже всьому світу показали, наскільки ми сильні”.

 Ця публікація підготовлена у рамках проєкту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні», який реалізовує ГО «Українська жіноча демократична мережа» за підтримки Міжнародного республіканського інституту та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проєкт «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні» відбувався упродовж липня-грудня 2022 року у Волинській, Вінницькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Харківській областях.  Метою проєкту є підтримка  громадських активісток та волонтерок, депутаток, представниць органів місцевого самоврядування, внутрішньо переміщених осіб та сімей загиблих. Він має допомогти жінкам справитися із викликами під час війни та створити можливості продовжувати працювати та допомагати одна одній. 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»