Підсумки проєкту «Ґендерна чутливість місцевих політик та правових практик щодо внутрішнього переміщення»

Підсумкова зустріч за результатами проєкту, що реалізується за підтримки проєкту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень» відбулася 4 серпня 2020 року у Києві. ...

Додано:
dpart

116782347_627147394873042_8333869551846697880_n
Підсумки проєкту «Ґендерна чутливість місцевих політик та правових практик щодо внутрішнього переміщення»

Підсумкова зустріч за результатами проєкту, що реалізується за підтримки проєкту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень» відбулася 4 серпня 2020 року у Києві. Напрацьовані рекомендації були представлені Оленою Уваровою, юристкою, експерткою з прав людини, та Марією Ясеновською, громадською діячкою, президенткою ХОФ «Громадська Альтернатива». У відкритій зустрічі та обговоренні взяли участь участь представниці(ки) органів державної влади, профільних міністерств, комітетів Верховної Ради і місцевого самоврядування, міжнародних організацій, громадських та бізнес-об’єднань, правничої спільноти. Модерувала зустріч Альона Луньова, менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA.

Розпочала зустріч Марія Ясеновська, президентка ХОФ «Громадська Альтернатива», вона познайомила присутніх із структурою і перебігом проєкту, який мав навчальний, дослідницький, аналітичний, узагальнюючий, презентаційний та адвокаційний етапи. Під час проєкту було проведено 4 тренінги в різних регіонах України, майже 300 інтервʼю та 16 фокус-груп, аналіз національного законодавства, міжнародних стандартів та кращих практик інших країн (Грузія, Колумбія та інші), 4 вебінари та консультації з отриманням зворотнього звʼязку та презентацією 6 видань, в яких представлено більш ніж 100 загальних і конкретних рекомендацій цільовим групам — представникам(цям) місцевої влади, бізнесу, юридичної спільноти та громадських організацій.  

116720635_289759785427703_7712328840880667559_n

Олексій Мурашкевич, представник проєкту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень», за підтримки якого реалізовано проєкт «Ґендерна чутливість місцевих політик та правових практик щодо внутрішнього переміщення», особливо зазначив, що цей проєкт є глибоким, ґрунтовним, а рекомендації, в ньому представлені, є «дружніми до читача». «Ми пишаємось цим продуктом, і подальші кроки у вирішенні завдань, які ставить перед собою проєкт Ради Європи, реалізовуватимуться, в тому числі, і за рахунок експертизи, яка була зроблена дослідницями ХОФ «Громадська Альтернатива», – сказав він, підсумовуючи.

116778234_677825659788506_2374544613256853493_n

Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань ґендерної політики закцентувала увагу на актуальності проєкту. Вона підкреслила, що напрацьовані результати «допоможуть нам йти до тих цілей, які ставить перед собою Українська держава при впровадженні політики ґендерної рівності», а також відзначила, що саме такий професійний підхід до розуміння ґендерної проблематки є дуже необхідним в сучасних умовах. Урядова уповноважена виказала надію, що рекомендації, представлені в дослідженні, будуть адвокатуватися і братися до уваги при реалізацїі політик в Україні з метою включення ґендерного компоненту в усі міжнародні програми технічної допомоги.

116797433_329486364840692_1271632206099100581_n

Представниці профільних міністерств і комітетів акцентували увагу на окремих аспектах розуміння і впровадження політик, механізмів та інструментів, що включають ґендерний компонент, зазначали про своєчасність розробки рекомендацій, представлених проєктом. Спікерки наголошували на тому, що державні стратегії часто виконуються формально, що зумовлено браком інструментів для впровадження ґендерно чутливого підходу для розвʼязання питань доступу людей з числа ВПО, особливо жінок, до прийняття політичних рішень, доступу до інформації, специфіки збору статистки та захисту прав людини. Зокрема, Ірина Калупаха, представниця Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, начальниця Управління соціально-гуманітарних політик та ВПО підтвердила, що згідно статистики жінки в більшій мірі ніж чоловіки зазнають множинної дискримінації. В своїй доповіді Ірина Суслова, радниця голови Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин наголосила на тому, що і на національному рівні, і на локальному рівні обговорення ситуації ВПО розгортається здебільшого навколо теми конфлікту, але мало говорять саме про людей, про їхні потреби і шляхи вирішення проблем. «Працюючи в Комітеті, ми намагаємось продукувати рішення, координувати донорів, робота є системною, консолідованою створено експертну раду, — зазначила Ірина Суслова. — У представленому експертками проєкті є матеріали, на які можна спиратися у подальшій роботі з розробки нормативних документів і механізмів впровадження ґендерно чутливих політик на національному і локальньму рівнях». 

Олена Уварова, провідна експертка проєкту, зазначила: «Ґендерно нечутливі політики й підходи є менш ефективними, оскільки вони можуть не охоплювати значну частину постраждалого населення – найчастіше найбільш вразливого – або можуть не відповідати належним чином на їх специфічні потреби. Без ґендерно-чутливого підходу загальнодержавні й локальні політики, юридичні інструменти й бізнес-практики ризикують бути нецільовими, ненавмисно завдати шкоди та порушувати права людини». Експертка підкреслила, що мова йде не тільки про можливість надання гуманітарної допомоги постраждалим внаслідок ситуації внутрішнього переміщення, що виникла через незалежні від них життєві обставини, але й про запобігання дискримінації за ознакою статі з метою відновлення порушених прав людини: «Захист прав людини — не просто добра воля держави, а це її зобовʼязання», – підкреслила експертка.

117287816_972032499891670_3748371155423352358_n 

Ольга Мартиновська, представник/ця Громадського холдингу «Група Впливу» в своїй промові закцентувала увагу на актуальності ґендерного підходу у громадській та політичній діяльності особливо в контексті прийдешніх місцевих виборів, оскільки це впливає на процес впровадження локальної демократії. Маріана Любченко, адвокатка, партнерка Адвокатського об’єднання «ЛЮКО» присвятила свою доповідь зʼясуванню питань помітності ґендерного компоненту в юридичій практиці та поділилася власними враженнями від участі в навчальному компоненту проєкту. Підсумовуючи, експертки зазначили, що із цим проєктом вони звертаються не тільки до тих, хто вже працює із тематикою врахування ґендерного компонента в локальних політиках, тобто до представниць(ків) державних структур, місцевої влади та громадських організацій. Рекомендації представлені і для нових цільових груп: бізнесу та юридичної спільноти.

116802907_2668163506843838_8755511920130458870_n

Марія Ясеновська, президентка ХОФ «Громадська Альтернатива», окреслюючи виклики, з якими стикалися дослідниці під час проєкту, зазначила, що «Ми побачили, що спектр проблем дуже широкий, але у дослідницькій і просвітницькій роботі одним з викликів є те, що люди не вірять, що механізми прав людини можуть працювати, – зазначила Марія Ясеновська, — тому ми бачимо за необхідне зміну такого ставлення та досягнення ґендерного підходу як наскрізного в реалізації політик взаємодії у суспільстві… Своїм проєктом ми прагнемо допомогти суспільству надіти на себе ґендерні окуляри й почати дивитися на свою роботу та наявні виклики через них».

Результати роботи проєкту «Ґендерна чутливість місцевих політик та правових практик щодо внутрішнього переміщення» представлені в 6 виданнях. Кожне видання адресовано певній аудиторій, і в кожному представлені інструменти захисту прав людини у звʼязку актуальними викликами в рамках проблематики проєкту. Окремі видання представляють зібрання тренінгових матеріалів та загальних опис ситуаціях вимушеного переміщення в контексті ґендерного аспекту разом із результатами дослідницької частини проєктної активності. Також експертки підготували резюме англійською мовою. Публікації доступні у друкованому форматі і невдовзі будуть представлені на сайті проєкту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень» та соціальних мережах.

Переглянути трансляцію презентації проєкту «Ґендерна чутливість місцевих політик та правових практик щодо внутрішнього переміщення» можна онлайн.

Фоторепортаж з заходу доступний на сторінці ФБ ХОФ «Громадська Альтернатива».

Підготувала Олена Зіненко


Тематика публікації:                 

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»