Підлітки з 14 років можуть мати унікальну можливість для отримання медичних послуг

Для цього буде змінено закони та розроблено алгоритм, за яким молодь з 14 років набуде право підписувати документи для отримання медичних послуг.Про це йшлося на черговому засіданні робочої групи з ...

доступ до медицини
Підлітки з 14 років можуть мати унікальну можливість для отримання медичних послуг

Для цього буде змінено закони та розроблено алгоритм, за яким молодь з 14 років набуде право підписувати документи для отримання медичних послуг.

Про це йшлося на черговому засіданні робочої групи з розробки законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров’я», яке відбулося 19 червня.

До обговорення того, чи потрібні ґрунтовні зміни у чинне законодавства, долучилися, зокрема, представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики, ініціативна група народних депутатів, експерти Благодійної організації об’єднання підлітків та молоді БФ Тінерджайзер та МБФ «Української фундації громадського здоров’я».

Наразі молодь 14-18 років може самостійно обрати лікаря та звертатися по медичну допомогу, але підписувати документи на отримання таких послуг права не має.

«Особа, яка не має повної цивільної дієздатності, не може повною мірою реалізувати надане їй право на вибір лікаря, методів лікування, адже надання медичних послуг супроводжується необхідністю оформлення правочину (укладення договору з надавачем медичних послуг), який повинен бути підтверджений законними представниками».

Про це йдеться в аналітичній записці щодо законодавчих проблем доступу підлітків (від 14 років) до медичних послуг, яку підготувала команда експертів БФ Тінерджайзер.

На думку громадськості, відсутність можливості підписати інформовану згоду, відсутність права без батьків чи законних представників отримати інформацію щодо результатів тестів на ВІЛ, на інфекції, що передаються статевим шляхом, навіть можливості самостійно отримати довідку від лікаря (наприклад, для басейну), – це те, що перешкоджає пацієнтам від 14 до 18 років отримувати медичні послуги повною мірою.

19062020_001_med_01Варіант, який поставив би всі крапки над «і», – це внесення змін до відповідних статей Цивільного кодексу. Проте, за словами представників профільних міністерств, втручання у кодекс зайве.

Як результат, більшість учасників засідання дійшли висновку, що досягнути бажаного результату можна шляхом внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я. Зокрема, передбачити право для дітей від 14 років на звернення по медичну допомогу відповідно до порядку, розробленого Кабінетом міністрів.

Саме цей порядок мав би визначити особливі умови: про яку конкретно допомогу йдеться, у яких випадках тощо.

Стосовно ж поняття «підлітки», громадські активісти звертали увагу на реалії законодавства. Діючі нормативно-правові акти не передбачають чітких процедур щодо особливостей реалізації підлітками своїх прав. Хоча при цьому термін «підліток» згадується в Основах законодавства про охорон здоров’я неодноразово (ст.ст. 59, 60, 65, 66).

Проте за підсумками засідання робочої групи вирішено, що окремого визначення для поняття «підліток» не буде.

«Я цілком розумію важливість проблеми, яка існує із законодавчим визначенням поняття «підліток». Але це питання не охорони здоров’я, та потребує наскрізної інтеграції у законодавство та нормативно-правові акти», – зазначила депутатка Лада Булах.

Зрештою, будь-які зміни, які йтимуть на користь підліткам та сприятимуть здійсненню права на фізичне та психічне здоров’я, – потрібно вітати. Якщо для цього можна не змінювати Цивільний кодекс – чудово. Якщо для цього достатньо внести зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я та передбачити все необхідне у постанові Кабміну – прекрасно. Адже головне не кількість ухвалених законопроектів, а їхнє практичне втілення. Не реформа заради реформи, а реальна допомога підліткам, які мають право отримати кваліфіковану медичну допомогу навіть за умов, коли батьки не мають можливості чи бажання подбати про них.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Координація цифровізації - в Івано-Франківську працює робоча група

Участь у Менторській програмі: виклик чи можливості?

«Як діти в школу», або Як вінницькі депутати виконують обов’язок участі в засіданнях міськради

На Донеччині ветерани АТО відвідали семінари з питань особистісного розвитку та працевлаштування

Жінки, мир, безпека: створюємо місцеві рішення разом

Третина підприємців вважає, що для успіху бізнесу важливі неформальні стосунки з владою — результати опитування бізнесу