Офіціанти народу. Заступник міністра юстиції Гія Гецадзе розповів про реформи цієї структури

28 січня у Американському домі Посольства США в Україні відбулася зустріч із заступником міністра юстиції Гією Гецадзе. Грузинсько-український чиновник розповів про стан реформ у своїй структурі і ...

Гія Гецадзе (с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv
Офіціанти народу. Заступник міністра юстиції Гія Гецадзе розповів про реформи цієї структури

28 січня у Американському домі Посольства США в Україні відбулася зустріч із заступником міністра юстиції Гією Гецадзе. Грузинсько-український чиновник розповів про стан реформ у своїй структурі і власне бачення на багато речей у цій сфері.

Гецадзе каже, що вчить українську, все розуміє і навіть іноді говорить нею. Ще перед початком зустрічі він познайомився з усіма присутніми, щоб розуміти, хто є його аудиторією на даній події. Складалося враження, що чиновнику не 47 років, а максимум 35, якщо судити за його жвавістю і гумором.

Гія Гецадзе (с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

Гія Гецадзе (с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

Про реформи Міністерства юстиції України мало говориться в пресі. Але вони торкаються всіх груп населення нашої країни.

Змагання за громадянина

Реформа реєcтраційної служби була і є одним із головних завдань для Мінюста, оскільки вона має найбільший контакт з населенням і там є великі корупційні ризики. Громадяни платили хабарі навіть за те, щоб отримати довідку, яка стверджувала, що «я є я».

Реєстраційна служба за рік видавала 1.500.000 документів. В першу чергу міністерство електронізувало цю сферу, і зараз, за словами Гецадзе, можна все роздрукувати, не виходячи з дому. Ця база не повна (оскільки дуже велика), але вони намагаються наповнювати її.

Заступник міністра розуміє, що цього недостатньо для громадян, які вже кілька років чекають на зміни. Мінюст відмовився від функції реєстрації і передали її нотаріусам і місцевому самоврядуванню. Навіщо?

В країні було 4500 реєстраторів. Вони були без оплати і мотивації, тому тут були великі корупційні ризики. В системі прибрали начальника і децентралізували сервіс. Будь-який нотаріус чи місцеве самоврядування тепер може реєструвати. Реєстраторів в Мінюсті ж не буде. Вони є тільки тримачем реєстру і його адміністратором.

(с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

(с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

Це унікальна модель, якої немає ніде у світі. Якщо громадянину не подобається, як його обслуговують у місцевому самоврядуванні, то він піде до нотаріуса, який має мотивацію зробити свою справу добре. Весь бюджет реєстрації — самоврядуванню. Але Україна дуже велика і доведеться чекати, доки самоуправління зроблять хороші Будинки юстицій. Тому кожен з 7.200 нотаріусів є маленьким Будинком юстиції — вони стали реєстраторами. Вони більше дорожать ліцензією, оскільки мають хороші прибутки, хоча при цьому ще залишаються ризик корупції.

Це найголовніша реформа, бо люди звільняються від черг і поганого сервісу.

— Я не бачив жодного міністра, який би добровільно відмовлявся від своїх функцій, — говорить Гецадзе.

Ринок судових виконавців

Чиновник говорить, що з системою виконавчої служби є дуже багато проблем: вони беруть хабарі за виконання, за невиконання і так далі. Свого час така ж проблема була і в Грузії.

Тепер тут теж буде конкуренція. Людина з рішенням суду на руках йтиме або до державного або до приватного судового виконавця. Ці люди будуть зацікавлені у якісній роботі, оскільки від цього залежатиме їх дохід.

(с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

(с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

Судові виконавці можуть отримувати і 50.000 грн  — все залежатиме від їхньої роботи. Звісно, зазначає Гецадзе, ідеальних моделей немає, але ми хотіли знайти кращий вихід, щоб не сидіти на місці. Вони подивляться, як це працюватиме, і якщо потребуватимуться покращення, то зроблять їх.

Соціальний ліфт у закритих системах

Ще одним важливою зміною в Мінюсті стало призначення керівників за конкурсом. До них прийшли люди, які раніше ніколи в цій системі не працювали.

Гецадзе познайомив аудиторію зі Станіславом Куценком, молодим чоловіком, якого тільки 3 місяці тому призначили начальником Головного територіального управління юстицій м. Києва. Він ніколи до того не працював у системі Мінюсту. Спікер зазначив, що раніше на таку посаду могла потрапити людина, яка не менше 7 років пропрацювала тут, наскільки закритою була система. До речі, саме на відміні цього указу настояв Гецадзе — інакше б він просто відмовився б працювати.

Гія Гецадзе та Станіслав Куценко (с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

Гія Гецадзе та Станіслав Куценко (с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

В таких призначеннях за конкурсом заступник міністра бачить ланцюгову реакцію — він сподівається, що і ці новопризначені люди також шукатимуть собі співробітників на місцях за конкурсом.

Чиновники-офіціанти

За бачення Гецадзе, Мінюст має перетворитися на обслуговуючий орган для населення:

Я колись сказав напівжарт, що ми маємо себе відчувати офіціантами свого народу, потім це підхопили журналісти.

Але без такої мотивації люди взагалі не мають працювати на держслужбі. Гецадзе зазначає, що ми — громадяни пострадянської держави, і вищі посадовці тут вважають себе начальниками свого народу, а вони мають на вулицях зустрічатися з людьми, відповідати на дзвінки. Від цього Радянського Союзу ми маємо звільнитися на всіх рівнях, починаючи від Адміністрації Президента.

Менше держави в особистому житті

На одному із засідань Гецадзе запитав: чому вони не можуть видавати свідоцтво про народження прямо у роддомі? Чиновники спочатку аргументували, що це неможливо, але все ж вирішили спробувати. Зараз уже в 13 областях України проводиться ця послуга.

Ми маємо думати нестандартно, — говорить чиновник. — Ставити питання: А навіщо нам цей папірець? А навіщо бізнесу дозвіл? А навіщо їх перевіряти різними інспекціями?

Менше регуляції, менше паперу, менше присутності державної влади в особистому житті — ось напрям, в якому бачить майбутнє Мінюсту Гецадзе.

(с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

(с) Vitaliy Chumak/America House Kyiv

Зараз юридичну особу можна відкрити за 1 день. Але, щоб, наприклад, готувати піцу, на дозволи у вас піде ще дуже багато днів. Зараз заступник міністра працює над тим, щоб при відкриті юрособи можна було відразу починати займатися бізнесом і протягом місяця інформувати необхідні інстанції щодо податків тощо. Чим менше буде регуляції, тим краще.

Про що думають чиновники без зарплат?

За 2015 рік в Мінюсті на 20% скоротили кадри. У цьому році збираються зменшити ще на 30%. Гецадзе зазначає, що вони боротимуться, щоб їх співробітники отримували бонуси:

Коли у вас 5 тисяч співробітників сидять без зарплати — вони безробітні. Це не робочі місця. Коли людина приходить на роботу і думає, чим нагодувати сім’ю, то такий держслужбовець не потрібен державі. Він має думати про свою роботу. І коли в нього немає гідної зарплати, якщо ми це не зробимо, то наші реформи через 6-8 місяців повернуться назад.


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії