Нові «правила гри» івано-франківського бюджету участі

В Івано-Франківську стартував новий проект щодо адвокації заходів з вироблення нового формату бюджету участі. Проектну діяльність впроваджує громадська організація «Івано-Франківський регіональний ...

01
Нові «правила гри» івано-франківського бюджету участі

В Івано-Франківську стартував новий проект щодо адвокації заходів з вироблення нового формату бюджету участі. Проектну діяльність впроваджує громадська організація «Івано-Франківський регіональний центр» в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії.

Насамперед, проект має на меті підвищення прозорості муніципальної влади та забезпечення ефективного використання коштів міської казни шляхом запровадження відкритого й інклюзивного процесу бюджету участі.

Про особливості проекту і заплановані заходи розповідали 2 листопада 2018 року під час прес-конференці голова правління Івано-Франківського регіонального центру Наталія Кобильчак та консультант Івано-Франківського міського голови, координатор програми “Бюджет участі” в місті Івано-Франківську Христина Костирко.

На початках мова йшла про підсумки трирічного функціонування бюджету участі, який працює в Івано-Франківську з 2016 року. Протягом цього часу «бюджетоучасницький» процес значно вирвався вперед. Зокрема, в 5 разів збільшився обсяг фінансування проектів жителів міста і прилеглих до нього територій (з 0,5 млн грн у 2016 році до 2,5 млн грн у 2018) та у понад 12 разів – кількість осіб, які долучилися до голосування (з 2,1 тис. осіб до 25,5 тис.). Водночас, суттєво коливалась сама кількість поданих проектів: 81 – 2016 року, 52 (або -35%) – 2017 року та 142 (або у 3 рази більше) – 2018 року. Всього міською владою фінансово було підтримано 82 проекти-переможці (12, 33 і 37 по роках відповідно).

04

Як зазначила Х.Костирко, вона особисто пов’язує зростання активності містян щодо подання проектів зі збільшенням суми їхнього фінансування. Так, у 2018 році з’явилася категорія “великого проекту” вартістю до 200 тис. грн. Попередні 2 роки проект не мав перевищувати 50,0 тис. грн.

- На 2019 рік планується виділення на кожний великий проект десь до 280,0 тис. грн, що також має стати стимулом до генерування цікавих ідей мешканцями для розвитку нашого міста, – говорить Христина. – Загалом порівняно з іншими населеними пунктами, окремі наші результати значно відрізняються і кількісно, і якісно. Водночас ми бачимо, що є «слабкі місця».  Тому ініціатива цього проекту є важливою і ми абсолютно готові до співпраці.

Очільниця Івано-Франківського регіонального центру Наталія Кобильчак звертає увагу на те, що Івано-Франківськ був серед перших міст в Україні, де запровадили цей інструмент прямої демократії, який передбачає розподіл муніципальних коштів за безпосередньої участі містян.

- Проте є певні нюанси щодо реалізації бюджету участі в місті, – додає Наталія. –  Зокрема, це те, що громадяни не залучаються на початкових етапах формування пріоритетів і напрямів для фінансування. Експертна комісія, яка займається перевіркою проектів, а також мала би вирішувати проблемні питання, сформована в основному з муніципальних посадовців. Вплив мешканців відсутній.  Немає алгоритму вирішення й узгодження спірних моментів, що виникають, наприклад, в ході перевірки чи голосування. Є питання й до основного принципу проектів бюджету участі – загальнодоступності.

Не оминули увагою й особливості голосування за міські проекти. У 2016 році така можливість була доступна лише через мережу Інтернет. У 2017 і 2018 роках віддати свій голос за один з поданих проектів можна було також у бібліотеках міста і центрах надання адміністративних послуг. Об’єктивні висновки щодо доступності і ефективності голосування онлайн і оффлайн робити ще зарано, але певні тенденції вже намітилися.

05

- Відтак питання застосування онлайн і оффлайн голосування також залишається відкритим. Адже, з одного боку голосування в ЦНАПах і бібліотеках, коли присутній людський чинник, – це завжди ризик зловживань або несвідомих / ненавмисних порушень, а з іншого – голосування лише через Інтернет може призвести до обмеження прав мешканців, які не мають такої можливості, – відзначає Н. Кобильчак.

Також Наталія Кобильчак продемонструвала візуальний стиль проекту та основну діяльність в його рамках. Так, заплановані активності передбачають відкритий процес розробки нового положення про бюджет участі із широким залученням містян до вироблення «правил гри», започаткування моніторингу і контролю за етапами подання і відбору проектів, процедурою голосування та процесом реалізації проектів-переможців. Окрім цього, планується відкрити дані, які стосуються бюджету участі.

02

На сьогодні вже створено ініціативну групу, яка незабаром розпочне роботу з розробки нового положення про бюджет участі. 

 

01


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили безкоштовні онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році

Відкриваємо шлях до майбутнього за допомогою "НАВІГАТОРА МАЙБУТНЬОГО"

Що думаєте про тему деінституціалізації?