Навіщо нам бюджетні слухання?

Скільки людей знають пін-код вашої банківської картки? А погодилися б, що грошима на ній  розпоряджався сусід чи знайомий?.. Із міським бюджетом так само - гроші платників податків,  тобто наші з ...

Додано:
Marichka

семінар конференція обговорення круглий стіл
Навіщо нам бюджетні слухання?

Скільки людей знають пін-код вашої банківської картки? А погодилися б, що грошима на ній  розпоряджався сусід чи знайомий?.. Із міським бюджетом так само – гроші платників податків,  тобто наші з вами, а керують ними часто без нашої на те згоди. 

zaprosh_A-5-01

Щоби зробити розподіл коштів міського бюджету прозорим, у Тернополі ввели бюджетні слухання, де кожний тернополянин може внести свої пропозиції щодо розподілу грошей в основному кошторисі міста. Як відбудуться  бюджетні слухання цього року та для чого у них потрібно брати участь – далі у статті.

Бюджетні слухання: повідомлення, проведення, результат

Перед затвердженням бюджету міська рада проводить бюджетні слухання. Це передбачено у “Положенні про Бюджетні слухання” та Статуті Територіальної громади Тернополя. Бюджетні слухання проводять протягом 10 днів, після оприлюднення проекту міського бюджету.

До початку слухань потрібно зареєструватися на сайті міської ради. Цього року через карантин слухання пройдуть в режимі онлайн – 10 грудня о 9 годині. Участь у голосуванні можуть брати лише зареєстровані учасники.

zaprosh_A-5-02 

Чому потрібно відвідувати бюджетні слухання?

По суті, бюджетні слухання – це майданчик для запитань-відповідей, які стосуються видатків та надходжень міського бюджету. При обговоренні проекту бюджету тернополяни можуть висловити свої пропозиції. Їх потрібно надіслали не пізніше ніж за один робочий день до проведення бюджетних слухань, тобто 9 грудня до 18 години. За винесені при обговоренні пропозиції учасники голосують.

Варто звернути увагу, що пропозиції які ставляться на голосування мають бути збалансованими. Це означає, що якщо є пропозиція збільшити чи зменшити видатки з одного напряму витрат, то ця пропозиція має “додати” або “відняти” гроші з якогось іншого напряму.

Підсумки бюджетних слухань направляють у бюджетну комісію, яка розглядає проект міського бюджету та  ухвалює рішення про повне чи часткове врахування пропозицій. Усі зауваження та пропозиції, які вносяться за результатами бюджетних слухань, потрібно обов’язково розглянути міською радою, зокрема профільним виконавчим органом та постійними комісіями міської ради.

При роботі із проектом бюджету слід звернути увагу на «Перелік об’єктів, які фінансуються з бюджету розвитку». У Переліку визначено великі об’єкти, які планують фінансувати, наприклад, будівництво шкіл, доріг, тощо. Також важливою для громадян є  «Програма соціально-економічного розвитку». Вона визначає що планує наступного року зробити рада у сфері благоустрою, медицини, соціального захисту.

Так у 2018 році завдяки участі громадськості у бюджетних слуханнях кошти відведені на будівництво гірськолижного трампліну “перерозподілили” на потреби шкіл, а також врахували пропозицію брати  оплату в ЖЕКів (приватних підприємств) за оренду приміщень та витрачати ці гроші на оновлення системи водовідведення. Детальніше про це можна прочитати тут.

Отож, якщо вам не байдуже, як будуть витрачені ваші гроші та знаєте, які проблеми у місті потребують першочергового вирішення – реєструйтеся на бюджетні слухання. Нагадуємо,  слухання відбудуться онлайн 10 грудня о 9 годині, для участі зареєструватися потрібно до 18 години 9 грудня.

 Марічка Карабин,

журналістка Центру громадського контролю «ДІЙ!» в Тернополі

Центр громадського контролю «ДІЙ!» в Тернополі

Довідка: Центр громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program» та Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Зміст цієї статті не обов’язково збігається з їхньою позицією.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

ProjectPro: підтримка Європейського Союзу для українського бізнесу