Навчання соціальним аспектам паліативної допомоги

Одним із важливих компонентів паліативної та хоспісної допомоги є соціальна підтримка пацієнтів, які зіткнулися з проблемою невиліковного захворювання та членам їхніх родин. Таку соціальну ...

Додано:
Alexander Wolf

obuczenie socrab
Навчання соціальним аспектам паліативної допомоги

Одним із важливих компонентів паліативної та хоспісної допомоги є соціальна підтримка пацієнтів, які зіткнулися з проблемою невиліковного захворювання та членам їхніх родин. Таку соціальну (психосоціальну) підтримку здійснюють фахівці з соціальної роботи. Попри те, що історія паліативної та хоспісної допомоги в Україні нараховує близько 30 років, і соціальна робота в нашій державі розвивається понад 25 років, і близько 20 закладів здійснюють освітню підготовку за напрямом «соціальна робота»,  – залучення фахівців з соціальної роботи до паліативної та хоспісної допомоги і діяльності в закладах охорони здоров’я України залишається досить слабким.

Тим не менше, навчальні програми  ВНЗ включають питання паліативної та хоспісної допомоги. Такий результат інформаційно-просвітницької діяльності, зокрема, БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги» й інших організацій.

Робоча програма навчальної дисципліни «Соціальна робота з особливими групами клієнтів», розроблена і затверджена у 2016 р. кафедрою соціальної педагогіки та соціальної роботи Київського університету імені Б.Грінченка, включає модуль «Соціальна робота в сфері паліативної допомоги». Тривалість – 60 годин. Значна увага приділяється питанням організації дозвілля дітей, які перебувають на довготривалому лікуванні.

«ECTS–Інформаційний пакет кафедри соціальної педагогіки» (освітня програма «Соціально-виховна робота з дітьми та молоддю»), розроблена кафедрою соціальної педагогіки Національного педагогічного університету імені М.Драгоманова. Програма навчальної дисципліни містить такі теми, як «Соціально-виховна робота з невиліковно хворими дітьми та молодими людьми», «Допомога сім’ям, що мають невиліковно хворих дітей», «Паліативна робота педагога», «Особливості виховної роботи в закладах хоспісного типу» тощо.

Освітньо-професійна програма «Соціальна робота з надання паліативної та хоспісної допомоги», розроблена і затверджена у 2019 р. кафедрою соціальної роботи Дніпровського національного університету імені О.Гончара, розроблена задля навчання магістрів з соціальної роботи, підготовлених суто в рамках цієї освітньої програми. Термін навчання – 1 рік і 5 місяців.

Подібні програми розроблені в Бердянському державному педагогічному та  Рівненському державному гуманітарному університетах.

Також питання соціальної роботи з людьми похилого віку, ВІЛ-інфікованими та іншими вразливими групами населення включені в програми різних ВНЗ, що здійснюють підготовку соціальних працівників і питання паліативної та хоспісної допомоги там розглядаються побіжно.

Контент-аналіз навчально-методичних документів з освітньої додипломної підготовки молодших медичних працівників засвідчує, що питання суто соціальної роботи в сфері паліативної та хоспісної допомоги не включені в навчальні програми цих працівників. Проводиться лише підготовка по дисциплінах «Соціологія» й «Медична та соціальна реабілітація» (приблизно 1.5 і 4 кредити відповідно).

Таким чином, соціальні, психологічні, клінічні питання паліативної та хоспісної допомоги до певної міри включені в навчальні програми додипломної підготовки фахівців з соціальної роботи та соціальної педагогіки у ВНЗ України. Натомість соціальні аспекти надання паліативної допомоги у навчальні програми молодших медичних працівників не включені.

Олександр Вольф, голова БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги», info@palliativ.kiev.ua


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Дослідження «Соціальне підприємництво в Україні через гендерну призму: Виклики та перспективи»

Як організаціям податися на конкурс ЄС — поради Тетяни Шульги

112 випадків порушень свободи слова зафіксовано в Україні за перше півріччя 2020 року – ІМІ

5 років судовим трансляціям технічними засобами судів

Початок реалізації Дорожніх карт реформ на Харківщині

Як вплинути на майбутнє дітей-сиріт України?