Найважливіші реформи 2024: реформа армії, цифровізація, антикорупційні та заходи у сфері охорони здоров’я залишаються в першій четвірці

Опитування було проведене у вересні 2024 року дослідницькою компанією InfoSapiens на замовлення Вокс Україна за підтримки The National Endowment for Democracy (NED).За допомогою онлайн-панелі було ...

Depositphotos_249558632_S
Найважливіші реформи 2024: реформа армії, цифровізація, антикорупційні та заходи у сфері охорони здоров’я залишаються в першій четвірці

Опитування було проведене у вересні 2024 року дослідницькою компанією InfoSapiens на замовлення Вокс Україна за підтримки The National Endowment for Democracy (NED).

За допомогою онлайн-панелі було опитано 3090 респондентів віком від 18 років по всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій, а також за її межами, аби структура вибірки відповідала структурі населення України станом на січень 2022 року.

Майже як у 2022-му: найважливіші зміни в очах громадськості

Нинішні думки громадян щодо важливості реформ дуже схожі з думками 2022 року.  Реформа армії, цифровізація, антикорупційні заходи та реформи у сфері охорони здоров’я залишаються у першій четвірці, хоча в дещо іншому порядку. Судова, податкова реформа та мала приватизація сприймаються як менш важливі.

Знімок екрана 2024-12-04 002615

Рисунок 1. Будь ласка, оцініть важливість таких реформ

 

Для кожної з реформ їхній «індекс важливості» сьогодні є нижчим, ніж у 2022 році. На відкрите запитання про важливі реформи, не включені до опитування, близько 2% респондентів написали про необхідність змін у владі (маючи на увазі не лише вибори, але й зміну повноважень президента та парламенту, скорочення кількості народних депутатів тощо). 

Близько 1% респондентів у відповіді на відкрите запитання зазначили, що реформи є марними, і приблизно така сама частка — що вони впроваджуються неналежним чином, а тому «звичайні люди» не відчувають їхнього ефекту. Схожа частка респондентів згадала про важливість вступу до НАТО, тоді як дуже небагато написали про перемогу або завершення війни (зазначимо, що ці результати не можна екстраполювати на все населення, оскільки люди могли обирати, чи відповідати на відкриті запитання, чи ні).

Найбільш очікувані реформи 2025 року, очікуваний результат реформ та перепони для них

Серед очікуваних респондентами у 2025 році реформ лідирує антикорупційна, далі – військова, а топ-3 замикає пенсійна реформа. 

Screenshot_3

 

Українці вважають відсутність політичної волі (61%) та протидію зацікавлених груп (50%) основними перешкодами на шляху впровадження реформ, причому 2% вказали «корупцію» як власний «інший» варіант у цьому питанні. Детальніше 

Коментар до результатів опитування від наукової редакторки «Вокс Україна» Ілони Сологуб:

«Рейтинг реформ за важливістю з 2022 року практично не змінився: цифровізація, реформування охорони здоров’я, армії та антикорупційні реформи залишаються чотирма ключовими пріоритетами. Погляди українців на очікувані результати реформ та перешкоди для їхньої реалізації також дуже схожі з тими, що спостерігалися у 2022 році. Проте  сьогодні зниження рівня корупції значно більше, ніж у 2022 році, випереджає інші очікувані результати реформ, як-от підвищення добробуту чи тривалості життя,. Це свідчить про те, що корупція стала ще менш прийнятною у суспільстві. 

Сьогодні люди покладають відповідальність за повільне впровадження реформ перш за все на уряд (у 2022 році на першому місці була протидія корисливих інтересів). На третьому місці серед перешкод – пасивність громадян, яка два роки тому була на п’ятому місці. Це означає, що люди готові брати на себе більше відповідальності за зміни в країні.

Наше дослідження дозволяє зробити декілька висновків. По-перше, громадяни готові долучатися до громадської активності та підтримувати реформи. Тому ми радимо уряду та журналістам більше комунікувати про вплив реформ та доступні для громадян інструменти участі (це особливо важливо для підтримки демократії в ситуації неможливості виборів). По-друге, чим більше люди знайомі з певною сферою, тим більше вони підтримують реформи у ній. Тому потрібно комунікувати вплив реформ на суспільство як в історичній перспективі, так і на майбутнє. По-третє, потрібно відмовитися від думки про “непопулярні реформи” чи “реформи під тиском”. При правильній комунікації усі реформи будуть популярними».

 

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У Миколаєві запускають серію безкоштовних творчих майстеркласів для дітей, які постраждали від війни

Екокатастрофа в Азовському морі: масштаб забруднення та загрози для екосистеми

Діє Гуманітарний продовольчий проєкт для прифронтових областей

У Кривому Розі відкрили центр психосоціальної підтримки «Територія Життєстійкості»

У 16 областях України та місті Києві зареєстровано понад 220 навчальних мінікомпаній

Жителі Ріпкинської та Кіптівської громад вчилась використовувати інструменти місцевої демократії