На Закарпатті обговорили проблеми доступу до правосуддя для шукачів притулку та біженців

16 листопада 2021 року в Ужгороді відбувся круглий стіл «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства».В зустрічі взяли участь керівники регіонального та місцевого центрів ...

Додано:
Viktor Tarasov

Training-Uzhgorod_16.11.2021_1
На Закарпатті обговорили проблеми доступу до правосуддя для шукачів притулку та біженців

16 листопада 2021 року в Ужгороді відбувся круглий стіл «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства».

В зустрічі взяли участь керівники регіонального та місцевого центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники Пункту тимчасового розміщення біженців (ПТРБ) у Закарпатській області, представники Мукачівського і Чопського прикордонних загонів та міграційної служби, служби у справах дітей та департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА, представники адвокатської та правозахисної спільноти.

Головною темою для обговорення стали вирішення актуальних правових та гуманітарних питань, доступу вразливих категорій іноземців до механізмів правового захисту, доступу шукачів притулку до медичної допомоги, зокрема в умовах епідемії COVID-19 та карантинних обмежень, імплементація законодавства щодо осіб без громадянства, колізій в нормативних актах та адміністративній практиці.

Надія Едієва, керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини презентувала проект, що реалізується, розповіла про досвід організації у сфері захисту прав біженців, мігрантів та шукачів притулку, висвітила поточні зміни і новели у міграційному законодавстві.

Директор Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області Василь Попадинець розповів про засади надання правової допомоги шукачам міжнародного захисту та біженцям в регіоні. Зокрема, фахівці докладно зупинилися на проблемних питаннях, які виникають у адвокатів під час надання безоплатної правової допомоги біженцям та шукачам притулку. Також, Василь Юрійович наголосив на нагальних викликах в регіоні, зокрема відсутність перекладачів, що ускладнює роботу адвокатів, які співпрацюю с державною системою БВПД.

Про проблеми з перекладачами заявив і представники прикордонної служби. Також прикордонники зазначили, що є певна неузгодженість між державними структурами. Прикордонник також наголосив, що неврегульованим залишається питання затримання осіб, які заявляють, що вони є неповнолітніми. Прогалини в законодавстві, обмеження в часі – ці чинники призводять до того, що особу, яка незаконно перетнула державний кордон, прикордонна служба має відпустити.

Training-Uzhgorod_16.11.2021_2 

Представники ГУ Державної міграційної служби України в Закарпатській області Вікторія Ковач і Олександр Радь розповіли про свій досвід роботи з шукачами притулку. Міграційники також зазначили, що є проблеми з перекладачами і зловживанням мыграцыйними процедурами з боку іноземців, в тому числі і осіб, які назвали себе неповнолітніми. Також, фахівці зазначили, що цьогоріч дещо змінилася географія походження шукачів притулку. Так, в поточному році збільшились звернення від громадян Турції, Афганістану, Узбекистану і Республіки Білорусь.  

Представник громадського організації «NEEKA» Віталій Варцаба розповів про практичний досвід роботи з іноземцями в регіоні. За словами юриста, робота між місцевими правозахисними організаціями та державними установами узгоджена. Правозахисник наголосив, що важливо, щоб шукачі притулку мали можливість отримувати якісну і вчасну юридичну допомогу одразу після затримання, а не на стадії судового розгляду справ, як то в цілому зараз відбувається. Також пан Варцаба наголосив на проблемах перекладу і ініціювання механізму залучення перекладачів із застосуванням засобів відеозв`язку.

Також Віталій Варцаба заявив, що складно говорити про якісну правову допомогу, коли під час судового розгляду справ, зокрема про затримання і видворення, іноземці та їх представники обмежені у часі. Таку позицію підтримав і Директор місцевого центру БВПД Михайло Давиденко, наголосивши, що іноді на розгляд справи судом надається не більше 1,5 години, що значно ускладнює підготовку та надання процесуальних документів і таким чином порушуються права іноземців.

Training-Uzhgorod_16.11.2021_3

В рамках заходу присутні також обговорили проблемні аспекти імплементації законодавства щодо осіб без громадянства та процедури подання заяв про надання міжнародного захисту, практичні виклики щодо забезпечення правовою допомогою іноземців та осіб без громадянства у справах про незаконне перетин держкордону за ст.204-1 КУАП, механізми оскарження рішень про затримання та поміщення іноземців до Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), продовження термінів їх затримання та примусового видворення з України.

Учасники заходу висловили сподівання, що найближчим часом уряд приведе нормативно-правові акти у відповідність до нового Закону, а також, що нові законопроекти і зміни до існуючого законодавства, які парламент має ухвалити найближчим часом, врегулюють сьогоднішні прогалини.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE