На Прикарпатті зібрали перший урожай органічної лохини, вирощеної завдяки допомозі Програми USAID DOBRE

Комунальне сільськогосподарське підприємство П’ядицької громади на Івано-Франківщині «Добробут Захід» розпочало збір першого урожаю лохини, вирощеної за підтримки Програми Агентства США з ...

IMG_2744
На Прикарпатті зібрали перший урожай органічної лохини, вирощеної завдяки допомозі Програми USAID DOBRE

Комунальне сільськогосподарське підприємство П’ядицької громади на Івано-Франківщині «Добробут Захід» розпочало збір першого урожаю лохини, вирощеної за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). 

Сорт «Дюк», якого висаджено майже півтори тисячі кущів, збирають першим. Наразі господарники засадили лохиною 4,8 га із 16-ти запланованих. Збір триватиме до пізньої осені, адже в громаді вирощують ранні, середні та пізні сорти лохини. Цьогоріч очікують зібрати до 5 тонн врожаю.

За словами голови П’ядицької громади Петра Гайдейчука, перші кущі висадили восени 2020 року. Попри відсутність практичного досвіду в такій справі, мешканці ризикнули розпочати проєкт, адже ґрунти в громаді досить сприятливі для вирощування цієї вIMG_2694ибагливої культури. До того ж, своїми силами підвели мережі від штучної водойми до насосного обладнання, щоби забезпечити постійний інтенсивний полив рослин. 

- Такий проєкт – це і нові робочі місця, і засаджена земля, і своя екологічно чиста ягода, і промоція нашої громади, і, сподіваємося, хороші надходження до місцевого бюджету, – підсумовує Петро Гайдейчук. 

- Програма USAID DOBRE допомогла П’ядицькій громаді придбати найважливіше обладнання для вирощування лохини – інноваційну систему крапельного поливу вартістю 70 000 доларів, – розповіла спеціалістка з місцевого економічного розвитку Програми USAID DOBRE Олеся Хомин. – Перші 7000 кущів лохини було придбано за кошти обласного бюджету, адже громада виграла конкурс проєктів місцевого самоврядування. Чимало коштів вклали йIMG_2713 самі зі свого бюджету. Майже три роки КСП «Добробут Захід», яке реалізовує проєкт, працювало як агрохаб і навчальний центр, передаючи свій перший набутий досвід іншим зацікавленим громадам, що сюди приїжджали. Тут і зараз можна побачити всі ази ягідної справи, починаючи з підготовки землі. І цьогоріч підприємство нарешті дочекалося першого врожаю, який дозволить протестувати наперед напрацьовані канали збуту. 

- На старті ми не до кінця уявляли, наскільки вибагливою і дорогою в догляді є ця культура, хоч і об’їздили за досвідом чимало різних господарств, – пригадує староста села Мала Кам’янка, де розташована плантація лохини, Микола Гришук. -  Напевне, тому й ризикнули. Звісно, якби не настільки значна допомога від Програми USAID DOBRE – такий проєкт був би недосяжним для нас. Особливо зважаючи на те, в який скрутний для економіки час ми його реалізовуємо. Зараз у планах – створення нового приміщення і закупівля холодильного устаткування для зберігання ягоди –  це ми теж плануємо створити за підтримки Програми DOBRE. Враховуючи те, що ми запланували засадити лохиною 16 га землі, обладнання в наших партнерів замовляємо одразу великої потужності й високої якості. 

IMG_2704Увесь час, що минув від посадки першого куща, п’ядицьких ягідників консультує міжнародна агроном-консультантка, експертка із вирощення органічних ягід  Анна Луцько. За її словами, унікальність цього проєкту в тому, що лохину «Добробуд Захід» вирощує екологічно чисту, не застосовуючи пестициди та гербіциди. З одного боку, це робить ягоди досить дорогими, адже доводиться закуповувати іноземні екопрепарати за високими цінами. З іншого – на ринку, заповненою лохиною, п’ядицькі ягоди залишаються поза конкуренцією, оскільки є органічними і значно кориснішими для здоров’я.

- Насамперед, ми хочемо забезпечити лохиною потреби дітей нашої громади в місцевих садочках та школах, а також людей, які мають проблеми зі здоров’ям – каже директорка КСП «Добробут Захід» Уляна Гайдейчук. – Адже це дуже корисна ягода, багата на калій, кальцій, магній, натрій, залізо та фосфор, а також вітаміни С, В1, В2, К і РР, вона добре посилюєIMG_2709 імунітет і єдина свого роду, яка нормалізує цукор у крові. І перший врожай додав нам надії і натхнення, що ми успішно рухатимемося далі. 

Звісно, п’ядицьким ягідникам ще рано мріяти про експорт, адже нинішня плантація ще надто мала для таких амбітних планів. Але вони вже організували продаж у громаді та мають перших замовників. А в інші регіони України можуть відправити за допомогою служби доставки. Усі контакти можна знайти на сторінці «Добробут Захід» у Facebook. Розвиток проєкту додає їм впевненості, що все в них обов’язково буде добре!


Тематика публікації:             

Останні публікації цього розділу:

Настільна гра «Women IN: Leadership and Business»: жіноче лідерство та командна робота

Свіже тижневе в Просторовій Біржі Праці: вакансії в Києві, регіонах та віддалено

Експерти ГО "Інститут громадянського суспільства" провели менторські сесії щодо створення індустріальних парків та залучення інвестицій

Оголошено результати відбору молодіжних центрів у межах проєкту #МолодьТуТ

Освітяни Саратської громади на Одещині завершили комплексне навчання з домедичної підготовки

У Недобоївській громаді Чернівецької області відкрили громадську кухню за підтримки Програми USAID DOBRE